SkinConsult AI by Vichy – algorytm diagnozujący oznaki starzenia się skóry
Łącząc 15 lat doświadczenia w zakresie badań nad starzeniem się skóry z zastosowaniem technologii sztucznej inteligencji oraz rzeczywistości rozszerzonej Laboratoria Vichy opracowały SKINCONSULTAI, aby pomóc kobietom zrozumieć proces starzenia się skóry. Wykorzystując algorytm porównawczy oceniający rysy twarzy w oparciu o bank danych obejmujący 10.000 ocenionych zdjęć, na podstawie jednego selfie, SKINCONSULTAI analizuje siedem głównych oznak starzenia, aby przedstawić spersonalizowaną ocenę stanu skóry. Zawiera ona mocną stronę skóry i jej priorytety oraz propozycję rutyny pielęgnacyjnej, umożliwiając użytkowniczkom skuteczniejsze przeciwdziałanie procesowi starzenia się skóry.
Od początku XXI wieku Dział Badań i Innowacji L’Oréal prowadzi obserwację i klasyfikację oznak starzenia się skóry u kobiet z całego świata. Na podstawie ponad 20 000 zdjęć ocenionych przez dermatologów i ekspertów stworzono Atlasy starzenia się skóry [1], które obrazują ewolucję oznak starzenia się skóry począwszy od bruzd nosowo-wargowych, przez drobne linie, po natężenie przebarwień, utratę jędrności czy opadające powieki dla każdego rodzaju skóry. Na podstawie Atlasów można oszacować lub przewidzieć ogólny proces starzenia się twarzy, co jest wykorzystywane do oceny klinicznej zabiegów kosmetycznych i dermatologicznych.
Zaawansowany algorytm SkinConsult AI
6 000 zdjęć zgromadzonych w Atlasach starzenia się skóry stało się podstawą do „nauki” oceny i diagnozy stanu skóry przez algorytm sztucznej inteligencji SkinConsult AI. By udoskonalić mechanizm analizy zdjęć przyszłych użytkowniczek, skorzystano również z bazy 4 000 zdjęć selfie wykonanych przez kobiety z całego świata w różnych warunkach oświetleniowych. Pozwoliło to na „naukę” mimiki twarzy, różnego natężenia oświetlenia czy pozycji telefonu, w której powstało zdjęcie. Następnie, na potrzeby opracowania modelu, dokonano ich podziału na 3 grupy: azjatycką, kaukaską oraz afroamerykańską, co zapewniło trafność diagnozy dla każdego rodzaju skóry. Skuteczność algorytmu oceniana jest na 95% [2].
Funkcjonalność SkinConsult AI
Narzędzie SkinConsult AI umożliwia uzyskanie dopasowanej do indywidualnych potrzeb rekomendacji dotyczącej pielęgnacji skóry twarzy. Analiza dokonywana jest na podstawie jednego selfie. Algorytm w 10 sekund ocenia skórę pod kątem 7 oznak starzenia. Są to: głębokie zmarszczki, drobne linie, zmarszczki pod oczami, utrata blasku, utrata jędrności, widoczne pory, przebarwienia. Narzędzie diagnozuje potrzeby każdej skóry identyfikując jej mocną stronę oraz dwa obszary wymagające priorytetowej pielęgnacji, a także pozwala porównać uzyskane wyniki do wyników kobiet z różnych grup wiekowych.
SkinConsult AI to łatwe w obsłudze narzędzie dostępne w trzech prostych krokach. Pierwszy krok to wykonanie i wgranie odpowiedniego selfie. (Warto pamiętać by wykonać je bez makijażu i okularów oraz w dobrym – najlepiej naturalnym – oświetleniu). Drugi to odpowiedź na pytanie dotyczące wieku i typu skóry. Trzeci to otrzymanie wyniku spersonalizowanej analizy opatrzonej komentarzem eksperta oraz rekomendacji dotyczącej pielęgnacji i doboru odpowiednich produktów.
Narzędzie SkinConsult AI miało swoją światową premierę w styczniu 2019 r. w Kanadzie. Teraz dostępne jest też w Polsce, w wersji mobilnej strony www.vichy.pl w zakładce SKINCONSULTAI.
[1] Atlas skóry opublikowany w 5 tomach: Roland Bazin, Frédéric Flament, Huixia Qiu : Atlas starzenia się skóry. Tom 5, Photo-aging Twarz&Ciało. Październik 2017; Roland Bazin, Frédéric Flament, Virginie Rubert: Atlas starzenia się skóry. Tom 4, Typ indyjski. Czerwiec 2014; Roland Bazin, Frédéric Flament, Franck Giron: Atlas starzenia się skóry. Tom 3, Typ afroamerykański. Maj 2012; Roland Bazin, Frédéric Flament : Atlas starzenia się skóry. Tom 2, Typ azjatycki. Listopad 2010; Roland Bazin: Atlas starzenia się skóry, Tom 1, Typ kaukaski. Październik 2007.
[2] Ruowei Jiang; Irina Kezele; Alex Levinshtein; Frederic Flament; Jingyi Zhang; Eric Elmoznino; Junwei Ma; He Ma; Jerome Coquide; Vincent Arcin; Esohe Omoyuri; Parham Aarabi: Nowa procedura, wolna od oceny człowieka, która automatycznie ocenia niektóre objawy strukturalne skóry twarzy. Porównanie z ocenami ekspertów, z użyciem referencyjnych atlasów starzenia się skóry. Opublikowano w: International Journal of Cosmetic Science. 21 stycznia 2019 r.

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć
W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Problemy społeczne
Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań

Trenowanie dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, wymaga ogromnych zasobów obliczeniowych, co przekłada się na znaczące zużycie energii, porównywalne z roczną konsumpcją małych państw. Eksperci podkreślają, że konieczne jest projektowanie bardziej energooszczędnych algorytmów i systemów, które ograniczą ślad węglowy AI. Jednocześnie sztuczna inteligencja może też wspierać działania na rzecz klimatu, pomagając w optymalizacji zużycia energii i efektywniejszym zarządzaniu zasobami.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.