Komunikaty PR

Sięgnij gwiazd z ADAMED SmartUP. Zbuduj własny teleskop na letnie obserwacje

2020-07-27  |  11:00

Letnie, nocne niebo obfituje w atrakcyjne zjawiska astronomiczne, w tym sławne spadające gwiazdy – Perseidy. Część z nich możemy obserwować gołym okiem, w przypadku innych przydatny będzie prosty teleskop, nawet ten samodzielnie skonstruowany w domu. Instrukcję, jak zbudować go za mniej niż 50 zł, będzie można poznać podczas najbliższego webinaru organizowanego w ramach programu ADAMED SmartUP. Otwarte spotkanie online odbędzie się 30 lipca o godz. 17.30.

Corocznie od połowy lipca Ziemia przelatuje przez rój Perseidów, które wpadając w atmosferę planety efektownie się spalają, tworząc deszcz spadających gwiazd. Astronomowie obserwują to zjawisko od setek lat. I choć współczesne sposoby badania kosmosu zmieniły się nie do poznania, to już wtedy naukowcy dysponowali imponującą wiedzą na temat układu słonecznego i używali pierwszych teleskopów.

O tych historycznych i obecnych narzędziach do obserwacji nieba będzie można posłuchać podczas otwartego webinaru ADAMED SmartUP, który poprowadzi dr Jakub Bochiński– astronom, projektant i konstruktor zrobotyzowanych teleskopów, a także odkrywca kilkunastu nowych planet poza Układem Słonecznym. Współpracował m.in. z University College of London czy Europejską Agencją Kosmiczną, od kilku lat związany również z programem ADAMED SmartUP.

W trakcie webinaru uczestnicy dowiedzą się, z jakiego sprzętu korzystają astronomowie pracujący na uniwersytetach i w agencjach kosmicznych. Dr Bochiński przedstawi także, jakie rozmiary mają największe teleskopy zwierciadlane na ziemi i radioteleskopy na orbicie oraz zdradzi, jak do obserwacji nieba wykorzystać sztuczną inteligencję.

Najbliższy webinar ADAMED SmartUP to jednak nie tylko okazja, by poszerzyć  wiedzę nt. obserwacji  nieba, ale także szansa dla pasjonatów nauki i majsterkowania na połączenie tych dwóch zainteresowań. Podczas spotkania zostanie bowiem przedstawiona instrukcja, jak zbudować prosty teleskop w domowych warunkach. Jak zapewnia prowadzący działanie teleskopu optycznego jest w gruncie rzeczy bardzo proste i przy użyciu kilku soczewek można skonstruować go samodzielnie za mniej niż 50 zł.  

– Kuba Bochiński to nie tylko świetny naukowiec, ale też doświadczony popularyzator nauki, jeden z Rzeczników Nauki, z którym współpracujemy od kilku lat. Wspólnie możemy zagwarantować, że spotkanie nie będzie standardowym wykładem, ale interaktywną i atrakcyjną prezentacją. Przewidujemy także czas na odpowiedzi zadane nam przez uczestników – zapewnia Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.

Webinar organizowany jest w ramach programu naukowego ADAMED SmartUP, który od 2014 r. wspiera polską młodzieży utalentowaną w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych. Spotkanie dedykowane jest uczniom szkół ponadpodstawowych, ale może dołączyć do niego każdy zainteresowany tematem. Podobnie jak wcześniejsze webinary ADAMED SmartUP zostanie ono przeprowadzone za pomocą usługi Microsoft Teams. Do udziału wystarczy dowolna przeglądarka internetowa, bez konieczności zakładania własnego konta w aplikacji. Szczegóły dot. spotkania oraz instrukcja, jak do niego dołączyć, dostępne są na stronie wydarzenia na Facebooku (https://www.facebook.com/events/680878315799539/).

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja OSHEE nawiązuje współpracę z Fundacją SEXEDPL Biuro prasowe
2024-11-24 | 21:00

OSHEE nawiązuje współpracę z Fundacją SEXEDPL

OSHEE, lider na rynku napojów funkcjonalnych, od lat angażuje się w działania, które mają poprawić dobrostan psychiczny, szczególnie dzieci i młodzieży. Teraz marka
Edukacja Najlepsi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024
2024-11-15 | 01:00

Najlepsi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024

Do tegorocznej edycji prestiżowego konkursu dla młodych innowatorów zgłoszonych zostało rekordowe 334 projektów, 33 z nich dotarły do wielkiego Finału. Podczas trzech dni
Edukacja Program edukacyjny Next Engineers w Polsce
2024-11-14 | 15:00

Program edukacyjny Next Engineers w Polsce

Fundacja GE Aerospace ogłosiła nawiązanie współpracy z Fundacją Perspektywy w celu uruchomienia programu edukacyjnego Next Engineers w Polsce. Warszawa została wybrana jako pierwsza z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Ochrona środowiska

Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje

Fundacja ClientEarth w imieniu dwóch osób chorych na astmę pozwała właśnie Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Po raz pierwszy w Polsce sąd będzie musiał zbadać, czy istnieje bezpośredni związek między zanieczyszczeniem powietrza a poważnymi schorzeniami. To przełomowa sprawa, która może zmienić sposób egzekwowania prawa do życia i zdrowia.

Ochrona środowiska

Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie

Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.