Komunikaty PR

Ruszył pilotaż e-stetoskopów do użytku domowego

2021-07-30  |  07:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelina Jaskuła
Good One PR

Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
ewelina.jaskula|goodonepr.pl| |ewelina.jaskula|goodonepr.pl
665 339 877
www.goodonepr.pl/

W lipcu rozpoczął się rządowy program pilotażowy, wykorzystujący elektroniczny stetoskop w zdalnym leczeniu. Jest on prowadzony w wybranych placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w całej Polsce. Akcja skierowana jest do pełnoletnich pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, którzy przeszli zakażenie koronawirusem. Do końca listopada ma zostać przebadanych przynajmniej 1000 osób.

Celem programu jest ocena skuteczności e-stetoskopu w zdalnym badaniu pacjenta po przebyciu COVID-19 z współistniejącymi chorobami układu oddechowego, takimi jak astma czy obturacyjne zapalenie płuc. Do udziału zakwalifikowano 30 placówek z całej Polski. Pełna lista dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Jestem ogromną entuzjastką e-stetoskopu. To wielki krok naprzód w leczeniu zdalnym – do tej pory w trakcie teleporad lekarz mógł opierać się tylko na tym, co powiedział mu pacjent o swoich objawach. Dzięki e-stetoskopowi specjalista ma dostęp do odsłuchu rzeczywistych pomiarów pacjenta, co nie tylko ułatwia mu pracę, ale jest także udogodnieniem dla przewlekle chorych pacjentów. Nie muszą oni już odbywać częstych kontroli w przychodni – zamiast tego przeprowadzają samodzielnie badanie w warunkach domowych, a wyniki omawiają z lekarzem w trakcie telekonsultacji. Mam wielką nadzieję, że elektroniczne stetoskopy już w niedalekiej przyszłości będą podstawą wyposażenia każdej placówki POZ w Polsce – mówi Beata Jackowska, pediatra i lekarz medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego CMP, sieci placówek zlokalizowanych w Warszawie i okolicach, które biorą udział w rządowym programie pilotażowym e-stetoskopu.

Jak działa elektroniczny stetoskop?

E-stetoskop przekształca dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne. Mogą być one następnie dodatkowo wzmacniane, aby umożliwić ich wyraźne odsłuchanie. Kolejno, sygnały elektroniczne są przetwarzane i digitalizowane oraz wysyłane do komputera lekarza, który je odsłuchuje.

Nagrania, które otrzymujemy na komputer są nawet bardziej dokładne niż te, które słyszymy używając standardowego stetoskopu podczas stacjonarnego osłuchiwania pacjenta. Urządzenie jest bardzo czułe, a dźwięk dodatkowo wzmacniany, dlatego badanie jest wiarygodne. Każdego pacjenta, któremu udostępniamy elektroniczny stetoskop instruujemy, jak prawidłowo wykonać pomiar w domu. Ponadto do urządzenia została stworzona specjalna aplikacja mobilna, która krok po kroku wskazuje, co należy zrobić. Bardzo ciężko o błędne wykonanie badania. Natomiast, jeśli pojawiają się nieprawidłowości, urządzenie i aplikacja na nie wskazują – mówi lekarz Beata Jackowska z Centrum Medycznego CMP.

Kwalifikacja pacjentów

Lekarz POZ kwalifikuje pacjentów do programu podczas wizyty stacjonarnej. Ustala wtedy także liczbę badań i częstotliwość ich wykonywania indywidualnie dla każdej osoby. Stetoskop mogą otrzymać pacjenci, którzy ukończyli 18 r.ż., przebyli zakażenie koronawirusem oraz mają potwierdzone choroby współistniejące układu oddechowego. Poza prezentacją korzystania z e-stetoskopu przez lekarza, pacjent otrzymuje wydrukowaną instrukcję i zalecenia.

W programie pilotażowym e-stetoskopów w naszych placówkach mogą wziąć udział pacjenci CMP korzystający z usług Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach NFZ. Udział w projekcie jest darmowy i proponujemy go osobom, które przebyły zakażenie COVID-19 oraz zmagają się z tzw. współistniejącymi chorobami układu oddechowego. Regularne odsłuchy z e-stetoskopu umożliwiają lekarzowi postawienie precyzyjnej diagnozy i dobre dobranie leczenia  indywidualnego – dodaje Beata Jackowska z Centrum Medycznego CMP.

Program pilotażowy e-stetoskopu powstał w ramach Domowej Opieki Medycznej i będzie prowadzony do końca listopada br.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Good One PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji Biuro prasowe
2024-12-23 | 11:00

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych środków chemicznych czy niedobory
Medycyna Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych
2024-12-12 | 10:00

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Placówki medyczne odgrywają kluczową rolę w ochronie zdrowia, jednak ich codzienna działalność wiąże się z istotnymi wyzwaniami w zakresie utrzymania higieny
Medycyna Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
2024-12-02 | 13:40

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta

Pani Ida pierwsze niepokojące objawy zauważyła w czasie, kiedy była w ciąży. Na początku pojawiła się chrypka, a  potem stopniowo traciła głos. Leczyło ją wielu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Media i PR

Duże zmiany na rynku agencji PR. Prawie połowa z nich działa na rynku krócej niż pięć lat

43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B, stąd na rynku pojawia się coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych.

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.