Rusza platforma internetowa z bezpłatnymi poradami dla rodziców

Bartłomiej Dwornik
Ogólnopolski Operator Oświaty
ul. Jana Gorczyczewskiego 2/7
60-554 Poznań
fundaraising|operator.edu.pl| |fundaraising|operator.edu.pl
+48 533 978 513
https://operator.edu.pl
na zdjęciu: Kadr z filmu „Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej”. Zaprasza Was Hania. (fot. fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty)
- - - - - - - - - -
Masz pytanie do pedagoga, psychologa dziecięcego albo logopedy? Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej. Specjalistki, pracujące w przedszkolach i szkołach fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Wyręczając doktora Google.
Rodzice, którzy mierzą się z problemami wychowawczymi, pedagogicznymi, a czasem również relacyjnymi z dziećmi często szukają porady w internecie. To sposób najszybszy, jednak łatwo natknąć się na informacje niesprawdzone, nieskuteczne a nawet szkodliwe.
Wielu rodziców – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – ma również ograniczony dostęp do pedagoga czy psychologa dziecięcego. Barierą bywa także wstyd przed opowiadaniem o swoich problemach obcej osobie.
– Tymczasem każdy rodzic ma przecież prawo nie wiedzieć. Mieć wątpliwości i potrzebować wskazówki. Dlatego powstaje Wirtualna Poradnia Pedagogiczna. Miejsce, w którym każdy rodzic może liczyć na profesjonalną poradę pedagoga, psychologa i logopedy – tłumaczy Kaja Reszke, dyrektor działu komunikacji fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. – W całej Polsce nasza fundacja prowadzi 67 przedszkoli i szkół, w których dzieci objęte są opieką specjalistów na co dzień. Jak na dłoni widzimy, jak bardzo potrzebne jest takie wsparcie. Dla dzieci i dla rodziców.
Zespół fundacji podkreśla, że niezmiernie ważne jest wychwycenie problemów rozwojowych dzieci na jak najwcześniejszym etapie. Pierwszym krokiem dla każdego rodzica jest zawsze uważna obserwacja dziecka i reagowanie na potencjalne problemy. Kolejnym: zasięganie rad prawdziwych specjalistów, którzy na co dzień pracują z dziećmi i są w stanie doradzić i odpowiednio pokierować.
Wirtualna Poradnia Pedagogiczna jest odpowiedzią na te potrzeby właśnie tych rodziców, którzy do fachowej porady specjalistów mają ograniczony dostęp i wątpliwości próbują rozwiać za pomocą internetu.
Doktor Google zyskał wsparcie
Tymczasem doktor Google nie zawsze radzi dobrze. Z tego założenia wyszedł również zespół fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty, pracujący nad projektem Poradni.
– Postanowiliśmy doktora Google wyręczyć. Dostarczyć mu fachową wiedzę, popartą doświadczeniem i wiedzą specjalistek, które na co dzień pracują z dziećmi w przedszkolach, szkołach i Familijnej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Wrocławiu – tłumaczy Bartłomiej Dwornik, koordynator projektu Wirtualnej Poradni. – Sprawdziliśmy narzędziami stosowanymi w internetowym marketingu, jakie pytania związane z wychowaniem i rozwojem dzieci rodzice wpisują do wyszukiwarki najczęściej. Wiemy też, z jakimi pytaniami rodzice przychodzą do specjalistek w naszych placówkach. W ten sposób przygotowaliśmy zestaw zagadnień, na które dostarczamy algorytmom profesjonalnej, fachowej treści.
Twórcy Wirtualnej Poradni Pedagogicznej podkreślają, jak ważne w tej materii jest zaufanie i świadomość, że osoba udzielająca porady jest ekspertem w swojej dziedzinie. Dlatego każda porada WPP opatrzona jest informacjami na temat autorki: w jakiej dziedzinie jest specjalistką i w jakiej placówce pracuje na co dzień. Tak, żeby rodzic mógł zweryfikować, że rady udziela mu prawdziwa, doświadczona osoba.
Pilotaż pokazał: WARTO!
W ubiegłym roku fundacja OOO prowadziła pilotaż na niewielkim zakresie tematów. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. Na stronie internetowej rodzice czytali porady od deski do deski, a publikacje w mediach społecznościowych z hasztagiem #MamyNaToRadę osiągały milionowe zasięgi i wywoływały gorące dyskusje w komentarzach. Dlatego Wirtualna Poradnia Pedagogiczna jest w tym roku jednym ze sztandarowych projektów fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty.
- - - - - - - - - - - - - - -
Wirtualna Poradnia Pedagogiczna działa pod adresem:
https://operator.edu.pl/poradnia
- - - - - - - - - - - - - - -
Kolejne porady – jak zapowiada zespołu fundacji – pojawiać się będą systematycznie. Tematów, które poruszać będą specjalistki już dziś wytypowanych jest 100.
Rozbudowa platformy finansowana jest ze środków pozyskanych z 1,5% podatku oraz darowizn. Aby wesprzeć opracowanie nowych tematów i dotarcie z nimi do rodziców w całej Polsce można:
- Przekazać 1,5% podatku fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty:
KRS 00000 44866, cel szczegółowy: PORADNIA - lub wpłacić dobrowolny datek przez stronę internetową:
https://operator.edu.pl/poradnia
– Wirtualna Poradnia już pomogła kilku tysiącom rodziców. Widzimy to w statystykach i jesteśmy przekonani, że projekt ma duży potencjał i jest niezwykle potrzebny – podkreśla Kaja Reszke. – Chcemy popularyzować wartościową wiedzę dotyczącą wychowywania i wspierania dzieci w pokonywaniu trudności. Pokazać rodzicom, że nie są w tym procesie sami.
* * * * *
Klipy zachęcające do odwiedzenia Wirtualnej Poradni Pedagogicznej:
- https://www.youtube.com/watch?v=5IgARqrSxSA
- https://www.youtube.com/watch?v=V4L1Qaglq3k
- https://www.youtube.com/watch?v=xHKjirPlWjY
- https://www.youtube.com/watch?v=oa0XPNdluqU
Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 22 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 67 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację OOO, uczy się ponad 8200 dzieci.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Infrastruktura
Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.