Komunikaty PR

Top 5 najciekawszych tras w Karkonoszach

2024-08-21  |  17:30
Biuro prasowe
Kontakt
Bartosz Sosnówka
2pr

ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.11 MB )

Jak wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej, urlopowe plany Polaków koncentrują się przede wszystkim na wypoczynku i relaksie w gronie rodziny lub przyjaciół. Coraz większą rolę odgrywa także aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem atrakcji turystycznych i kulturalnych. Przy wyborze miejsca wyjazdu respondenci kierują się przede wszystkim niepowtarzalną atmosferą danej miejscowości czy regionu (26%) oraz łatwym dojazdem (20%). To pokazuje, że Polacy doceniają walory turystyczne swojego kraju i chętnie odkrywają jego uroki.

Polskie góry cieszą się rosnącą popularnością wśród turystów. Według najnowszych badań aż siedmiu na dziesięciu Polaków planuje w tym roku wyjechać na urlop. Większość z badanych stawia na wyjazd krajowy, a coraz chętniej odwiedzanym regionem w polskich górach stają się Karkonosze. Słynące z przepięknej przyrody, malowniczych widoków i wielu ciekawych tras turystycznych są znakomitym miejscem do aktywnego wypoczynku.

Myślę, że każdy, kto lubi aktywnie spędzać urlop, znakomicie będzie się czuć w Karkonoszach. To jeden z najpiękniejszych regionów Polski, który oferuje mnóstwo atrakcji dla turystów pieszych i rowerowych. Wędrówki po Karkonoszach dają możliwość obcowania z piękną przyrodą, zobaczenia zabytków architektury i odwiedzenia ciekawych, mało znanych miejsc. Taki wyjazd to swego rodzaju połączenie przyjemnego z pożytecznym, bo przecież ruch i aktywność fizyczna doskonale wpływają na naszą formę i samopoczucie – mówi Adrian Marchewka, dyrektor operacyjny w Termach Karkonosze Resort & SPA, nowego kompleksu hotelowego w tej części kraju.

Najciekawsze trasy w Karkonoszach

Karpacz – Śnieżka przez Kocioł Łomniczki

Jedna z najpiękniejszych tras w Karkonoszach. Z Karpacza można wyruszyć szlakiem żółtym wzdłuż potoku Łomniczka lub szlakiem czerwonym drogą przez las. Oba szlaki zbiegają się przy schronisku nad Łomniczką i od tego miejsca trasa prowadzi szlakiem czerwonym. Droga pnie się w górę przez Kocioł Łomniczki, a oczom ukazują się coraz bardziej malownicze widoki – z jednej strony sięgające 100 metrów ściany kotła, z drugiej strome zbocze Śnieżki. Ponad kotłem znajduje się schronisko Dom Śląski, dobre miejsce do odpoczynku przed ostatnim etapem wędrówki.

Sowia Dolina

Tu znów punktem startowym jest Karpacz, a dokładniej jego dzielnica Wilcza Poręba. Trasa wiedzie czarnym szlakiem i jest dobrą propozycją na spacer dla całej rodziny, który można wzbogacić o podejście na Sowią Przełęcz i Skalny Stół. Sowia Dolina jest jednym z najciekawszych miejsc w Karkonoszach. Już w średniowieczu poszukiwano tu kamieni szlachetnych, a w sztolniach wydobywano między innymi bardzo rzadko spotykane szafiry. Dziś łowcy zagadek szukają tu bursztynowej komnaty, a łowcy wrażeń rozkoszują się widokami panoramy Karpacza i okolic, które można podziwiać dochodząc do Sowiej Przełęczy.

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik to malownicza warownia leżąca na skalistym wzgórzu nieopodal Sobieszowa, dzielnicy Jeleniej Góry. Jeśli wierzyć legendom, to właśnie tutaj panowała okrutna księżniczka Kunegunda, która rycerzom chcącym ubiegać się o jej rękę nakazywała objechanie warowni konno i w zbroi. Wielu śmiałków zakończyło tę próbę w przepaści, a jedyny, któremu się udało, wzgardził ręką księżniczki. Dziś Zamek Chojnik to świetny punkt widokowy, a największą atrakcją jest wspomniana, ponad 100-metrowa skalista przepaść pod murami. Do Zamku Chojnik można się dostać z Sobieszowa szlakiem czerwonym. Spacer w obie strony zajmie ok. 2 godz. 30 min.

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej

Karkonoski klasyk i marzenie wielu turystów. Czerwony szlak liczy prawie 28 kilometrów i prowadzi głównym grzbietem Karkonoszy – raz po polskiej, raz po czeskiej stronie granicy – od Szrenicy po Przełęcz Okraj. Pokonanie go zajmuje około 10 godzin, więc przed wyprawą warto wszystko dokładnie zaplanować i mieć opracowanych kilka wariantów. Gra jest warta świeczki, bo widoki na trasie zapierają dech w piersiach. Szlak został uruchomiony w latach 60. XX wieku jako Droga Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej. W czasach PRL-u dochodziło tam do spotkań opozycji polskiej i czechosłowackiej. Później pojawiły się tu małe przejścia graniczne.

Rowerowa Trasa Kogeneracji

Bardzo ciekawa trasa dla miłośników rowerów. Liczy niemal 60 kilometrów, ale biegnie dość łatwymi odcinkami asfaltowymi oraz szutrowymi w Górach Izerskich i czeskich Karkonoszach. Ma formę pętli ze startem i metą w Szklarskiej Porębie. Podczas podziwiania przepięknych panoram Karkonoszy, warto się zatrzymać w kilku punktach ta na trasie. Po polskiej stronie jest to na przykład kopalnia odkrywkowa „Stanisław”, a po czeskiej stronie Harrachov oraz Wodospad Mumlawy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 2pr
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rozrywka Majaland wspiera Rajd Gorących Serc! Biuro prasowe
2024-09-04 | 18:00

Majaland wspiera Rajd Gorących Serc!

Prawie pół miliona złotych. Tyle udało się zebrać sponsorom, partnerom i uczestnikom wydarzenia Rajd Gorących Serc w 2023 roku. Już w sobotę 7 września wokół Warszawy
Rozrywka Karkonosze na rowerze – najlepsze trasy i atrakcje turystyczne
2024-08-30 | 15:00

Karkonosze na rowerze – najlepsze trasy i atrakcje turystyczne

Karkonosze to malownicze pasmo górskie położone na granicy Polski i Czech. Ten urokliwy region od lat jest popularnym celem dla miłośników aktywnego wypoczynku, zyskując na
Rozrywka Orbit® Refreshers partnerem nowego singla Young Leosi
2024-08-02 | 15:00

Orbit® Refreshers partnerem nowego singla Young Leosi

Young Leosia to młoda gwiazda, która dzięki charakterystycznemu wizerunkowi, oryginalnej twórczości oraz sukcesom na polskiej scenie rapu, zdominowanej przez mężczyzn, stała

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Duoport Lotniczy w Białymstoku ma być szansą na rozwój ściany wschodniej. Inicjatorzy rozmawiają z potencjalnymi inwestorami zagranicznymi

Duoport Lotniczy to szansa na rozwój regionu i całej ściany wschodniej – przekonuje Karol Halicki, prezes Podlaskiej Izby Lotniczej i Stowarzyszenia Port Lotniczy Białystok, które walczy o powstanie zupełnie nowego lotniska zlokalizowanego ok. 100 km od wschodniej granicy, w pobliżu trasy łączącej Warszawę z Białymstokiem. Jak podkreśla, inwestycja mogłaby obsługiwać transport cargo z Dalekiego i Bliskiego Wschodu i stać się dla tych kierunków bramą na rynki europejskie. Ze względu na położenie mogłaby mieć ogromne znaczenie pod względem bezpieczeństwa dla krajów bałtyckich.

Infrastruktura

Grupa PGE wciąż zwiększa wydatki na inwestycje. Po raz pierwszy przekroczyły 4,5 mld zł

W pierwszych sześciu miesiącach br. wydatki inwestycyjne PGE zwiększyły się do poziomu 4,64 mld zł wobec 3,95 mld zł w analogicznym okresie rok wcześniej. Spółka podkreśla, że jest to odpowiedź na dynamiczne zmiany zachodzące na rynku energetycznym i konieczność adaptacji do nowych realiów regulacyjnych. – Nasze najważniejsze inwestycje w drugiej połowie tego roku to zamknięcie finansowania największej, wielkoskalowej morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 oraz finalizacja inwestycji w naszym segmencie gazowym – zapowiada Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Ochrona środowiska

Przez betonozę miasta coraz częściej zmagają się ze skutkami powodzi błyskawicznych. Rozwiązaniem jest zwiększanie terenów zielonych

W ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat średnia temperatura w Polsce wzrosła o 2°C. Każda kolejna dekada jest cieplejsza od poprzedniej, a zmianom tym towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego. To prowadzi m.in. do błyskawicznych powodzi wynikających z uszczelniania powierzchni i niedoboru zieleni. – Im więcej terenów zielonych, tym więcej możliwości wsiąkania i retencjonowania wody. Przyszłością są zielone miasta – ocenia hydrolog dr Jarosław Suchożebrski.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.