Komunikaty PR

Nie tylko 8 marca. Sprawdź, kiedy Dzień Kobiet świętuje się na świecie!

2024-03-19  |  08:00
Biuro prasowe

Za nami Dzień Kobiet. Święto to, tak głęboko wpisało się w nasz kalendarz, że w Polsce coraz bardziej widać tendencję, do nazywania marca miesiącem kobiet. Nie wszędzie jednak Dzień Kobiet jest obchodzony tego samego dnia – choć najczęściej pojawia się data 8 marca, to wiele narodowości świętuje w innych częściach miesiąca, a nawet roku! Gdzie tak jest? Sprawdź!

 

W niektórych krajach panie dopiero przymierzają się do świętowania Dnia Kobiet albo, jak na przykład w Armenii - są właśnie w trakcie hucznego celebrowania. Jak i kiedy świętuje się Dzień Kobiet w różnych częściach świata? Zapraszamy do lektury!

 

Wielka Brytania Woman’s Day

W Anglii Dzień Kobiet przypada na 8 kwietnia, a świętuje się go dopiero 2 dni później, czyli 10 kwietnia. W przeciwieństwie do Polski czy innych europejskich krajów, na wyspach wręczanie upominków czy kwiatów kobietom nie jest w modzie. Angielki, podobnie jak Amerykanki, organizują wydarzenia z kobietami w roli głównej. Ponadto odbywają się różnego rodzaju wystawy i wykłady o roli kobiet we współczesnym świecie, podczas których dyskutuje się o tym, co zrobić, by poprawić sytuację kobiet. 

Armenia Կանանց տոն/ Kanants’ ton

W Armenii Dzień Kobiet świętuje się cały miesiąc! Rozpoczyna się 8 marca, a kończy dniem macierzyństwa przypadającym 7 kwietnia. Z tej okazji ulice dekorowane są balonami, a w miastach odbywają się liczne tematyczne imprezy. Nie wszyscy jednak zgadzają się z tak hucznym świętowaniem Dnia Kobiet z uwagi na to, że na co dzień prawa kobiet nie są respektowane.

Wietnam - ngày phụ nữ

Dłużej celebrują także Wietnamki – tam świętuje się 8 marca oraz 20 października. Co ciekawe panie obchodzą swoje święto dwukrotnie w każdym roku. 20 października celebrują Wietnamski Dzień Kobiet, a 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet, czując się częścią kobiecej społeczności z całego świata. W tych dniach mężczyźni obdarowują kobiety kwiatami, słodyczami czy drobnymi upominkami.

 

Japonia Hina-Matsuri

Z kolei w kraju kwitnącej wiśni Dzień Kobiet obchodzony jest wcześniej, 3 marca pod nazwą Hina-Matsuri, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza święto lalek lub dziewcząt. W tym dniu rodziny, w której są dziewczynki, wystawiają specjalny zestaw lalek hina-ningyō z uosobieniem cesarzowej czy dam dworu. Po trzech dniach po święcie kobiet lalki muszą być schowane, w przeciwnym razie mogą przyczynić się do staropanieństwa dziewczynki. Dzień Kobiet przypada w sezonie kwitnienia brzoskwiń, dlatego bywa też nazywany świętem brzoskwiń, czyli Momo-no Sekku.

Włochy La Festa Della Donna

 

Tydzień wcześniej zaczynają świętować również Włoszki. To właśnie wtedy na mieście zaczynają pojawiać się plakaty związane z  La Festa Della Donna. 8 marca kobiety obdarowywane są gałązkami żółtej mimozy (wł. mimosa), która rośnie na początku marca (fiorisce all’inizio di marzo) i jest wtedy bardzo łatwo dostępna. We włoskich cukierniach serwuje się specjalne ciasto torta mimosa, które imituje kwiaty wręczane kobietom w ich święto. Te prawdziwe są trujące, dlatego nie ma szans, by wykorzystać je w kuchni. 

Chiny 妇女节/ Fùnǚ jié

W Chinach Dzień Kobiet (Fùnǚ jié) świętowany jest z przytupem 8 marca! Tego dnia panowie obdarowują swoje mamy, żony i córki kwiatami i upominkami. A wszystkie kobiety ustawowo pracują tylko pół dnia! Wolne godziny mogą wykorzystać na zakupy, spotkania w restauracjach czy kinie. Co ciekawe, w niektórych rejonach Chin, a dokładnie w Guandong, w Dzień Kobiet mężczyźni organizują górskie wyprawy…  w pełnym makijażu i butach na obcasach. A to wszystko specjalnie dla pań!

Rumunia Ziua Femeilor

Tutaj 8 marca świętuje się nie tylko Dzień Kobiet – Ziua Femeilor, ale i Dzień Matki – Ziua Mamei. W tym dniu dzieci wręczają upominki swoim mamom i babciom. Kobiety organizują również babskie spotkania w restauracjach i kawiarniach.

Jak się okazuje, Dzień Kobiet przyjął się w różnych formach i w różnych terminach niemal na całym świecie. Mamy nadzieję, że artykuł zainspirował Cię do odkrywania innych ciekawostek związanych z kulturami na całym świecie. Więcej informacji na temat świętowania Dnia Kobiet na całym świecie znajdziesz na blogu Preply. Jeśli chcesz poszerzać swoją wiedzę, zdecyduj się na naukę języków obcych! To jedna z najlepszych inwestycji na przyszłość. Sprawdź kursy w Preply. Ucz się, jak lubisz i mów, co myślisz w każdym języku!

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rozrywka Pepsi startuje z cyklem brandowych podcastów #MAX10minut Biuro prasowe
2023-11-23 | 13:00

Pepsi startuje z cyklem brandowych podcastów #MAX10minut

Pepsi wchodzi na rynek polski z własnym cyklem podcastów #MAX10minut, zapewniającym żywiołowe dyskusje w formie 10-minutowych odcinków. Od 4 listopada na platformach YouTube
Rozrywka Immersion Games stworzy grę Shark Bait VR we współpracy z popularnym TikTokerem
2023-11-16 | 10:30

Immersion Games stworzy grę Shark Bait VR we współpracy z popularnym TikTokerem

Immersion Games, notowany na NewConnect producent gier VR, podpisał umowę z Enver Studio LLC na stworzenie gry w technologii wirtualnej rzeczywistości – Shark Bait VR. Warszawskie studio,
Rozrywka BRAK ZDJĘCIA
2023-04-25 | 12:20

Uber Eats partnerem BEST AUDIO Empik Go – zagłosuj i otrzymaj kod promocyjny

Uber Eats partnerem BEST AUDIO Empik Go –  zagłosuj na ulubionego twórcę audio i otrzymaj kod promocyjny Uber Eats Uber Eats – jedna z najpopularniejszych platform do zamawiania jedzenia wspiera nagrody BEST AUDIO

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Konsument

Prawo

Coraz bliżej powstania świadomej sztucznej inteligencji. Potrzebne są działania zapobiegające niewłaściwemu jej wykorzystaniu

O sztucznej inteligencji mówi się już coraz częściej w kontekście możliwości i zagrożeń, jakie przyniesie powstanie globalnej sztucznej inteligencji. To model, który byłby zdolny do myślenia takiego, jakim cechuje się człowiek, ale jego możliwości obliczeniowe przewyższałyby możliwości ludzkiego mózgu kilka milionów razy. Rodzi to uzasadnione obawy o bezpieczeństwo, stąd postulat, by uczestnicy rynku składali przysięgę na wzór przysięgi Hipokratesa. Zgodnie z nią mieliby dbać o to, by zastosowania technologii miały wymiar etyczny. Zdaniem ekspertów potrzebnych jest też więcej szczegółowych regulacji.

Transport

Rozwój zielonego transportu wciąż zablokowany. Główna przyczyna to brak odpowiedniej infrastruktury energetycznej

Ponad połowa sieci napowietrznych i stacji elektroenergetycznych ma powyżej 40 lat. Brak modernizacji infrastruktury energetycznej przekłada się na słabe moce przesyłowe i blokuje rozwój zielonego transportu. Tymczasem według nowych przepisów w 2034 roku 90 proc. wszystkich nowych pojazdów ciężkich rejestrowanych w UE miałyby stanowić te bezemisyjne. – Bez odpowiedniej infrastruktury, zwłaszcza przy transporcie na duże odległości, zielona transformacja w transporcie będzie utrudniona – ocenia Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.