Muzyka płynąca z gór, czyli o XXVI edycji festiwalu Sounds of the Dolomites
Sounds of the Dolomites 2021 to festiwal dla pasjonatów podróży oraz muzyki wielu gatunków. Na przełomie sierpnia i września we włoskim regionie Trentino, w scenerii Dolomitów odbędą się koncerty, dla których sceną będą szczyty, łąki, pastwiska, a akompaniamentem odgłosy natury.
Dla spragnionych występów muzycznych w wyjątkowych plenerach, Sounds of the Dolomites 2021 (Dźwięki Dolomitów) to festiwal jedyny w swoim rodzaju. Wydarzenie skupia wielbicieli zarówno muzyki jazzowej, folkowej, klasycznej, jak i współczesnej. Połączenie aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu z występami światowej klasy artystów to długo wyczekiwane zielone światło dla wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności.
Niezwykłe spotkanie muzyki z przyrodą
Daleka droga dzieli Sounds of the Dolomites (I Suoni delle Dolomiti) od utartego wyobrażenia o festiwalach – hucznych imprezach, zrzeszających setki muzycznych entuzjastów. Darmowe koncerty na szczytach Dolomitów – majestatycznych gór wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, już od dwudziestu sześciu lat zachęcają podróżnych przybywających do regionu Trentino do pieszych wędrówek i spotkań z muzyką na najwyższym poziomie. Prawdziwie wytworne przedstawienie wybrzmi między 23 sierpnia a 24 września 2021 r. Znakomici twórcy i odtwórcy muzyki wielu gatunków spotkają się z uczestnikami wydarzenia po to, by z instrumentami w dłoniach i na plecach podążyć szlakami górskimi, a następnie wystąpić pośród zapierających dech krajobrazów.
Koncerty o ekologicznym wydźwięku
15 lipca w Palafiemme, w Cavalese odbył się koncert inaugurujący festiwalu. Organizatorom tegorocznej edycji przyświeca cel podkreślenia roli człowieka w świecie przyrody. W dolinie Val di Fiemme wciąż można zaobserwować skutki nawałnicy Vaia z 2018 roku, podczas której dotkliwie ucierpiały leśne obszary Trentino. A to właśnie z drzew, pochodzących z tzw. Skrzypcowego Lasu po dziś dzień wytwarza się wysokiej klasy instrumenty. Wykorzystywał je sam Stradivari, który osobiście przemierzył dolinę w poszukiwaniu idealnego surowca do produkcji skrzypiec, czyniąc Val di Fiemme miejscem symbolicznym, także dla festiwalu. Dlatego, jak podkreślają organizatorzy, tak ważne jest otoczenie troską dóbr Matki Ziemi oraz zaangażowanie społeczności w odbudowę środowiska naturalnego regionu. A biorąc pod uwagę światową sytuację epidemiologiczną, ekologiczna przesłanka Sounds of the Dolomites nabrała jeszcze głębszego znaczenia.
Wachlarz atrakcji od zmierzchu do świtu
W tak wyjątkowej, pozbawionej charakterystycznego dla zbiorowych imprez gwaru, acz wypełnionej odgłosami natury przestrzeni, wystąpią światowej klasy muzycy. 15 lipca duch idei festiwalu przemówił poprzez znany na całym świecie utwór „Cztery pory roku” Vivaldiego w reinterpretacji I Solisti Aquilani i Daniele Orlando podczas koncertu otwierającego wydarzenie. Na kolejne występy warto poczekać do końca sierpnia, gdyż w dolinie Val di Fiemme pojawią się wówczas wybitni artyści, tacy jak: dyrygent Gidon Kremer z orkiestrą Kremerata Baltica (23 sierpnia), jedna z najbardziej utalentowanych skrzypaczek naszych czasów – Antje Weithaas (25 sierpnia), Trio Gardel (27 sierpnia), w skład którego wchodzą: akordeonista Lionel Suarez, wiolonczelista Vincent Segal i perkusista Minino Garay. Z końcem miesiąca, uczestnicy posłuchają również znakomitej narracji słynnego z występów telewizyjnych gawędziarza Stefano Massini, którego mowie towarzyszyła będzie muzyka Stefano Corsiego oraz Enrico Finka (30 sierpnia).
1 września, koncerty u schyłku lata otworzy Paolo Fresu i Gaetano Curreri. Następnie, 3 września, u stóp jezior Bombasel wystąpi Riot Jazz Brass Band, w którego skład wchodzi aż dziewięciu muzyków, grających na trąbkach, puzonach, perkusji czy suzafonie. To nie tylko zaciśnięcie więzi ludzi z naturą, ale również hołd w stronę wybitnych światowych twórców, takich jak: Ludwik Bethoween, Johann Sebastian Bach, czy Arturo Benedetti Michelangeli. O prywatnym życiu pierwszego z nich dowiemy się z pism Sandro Cappelletto, które wygłosi znakomity włoski aktor Fabrizio Gifuni. Droga na szczyt, czyli wyzwanie postawione przed uczestnikami festiwalu, nabierze więc metaforycznego, nawiązującego do życia i talentu wspomnianych artystów, wydźwięku. Niepewni pieszych wędrówek po górach festiwalowicze będą mogli skorzystać ze wsparcia przewodników, by bezpiecznie dotrzeć na miejsce koncertu. Natomiast o świcie 6 września, podczas wyjątkowego koncertu Kwartetu Lyskamm, skrzypaczki Sary Marzadori oraz wiolonczelisty Paolo Bonomini, światła reflektorów zastąpią promienie wschodzącego słońca. Jednak to nie koniec atrakcji związanych z Sounds of the Dolomites – na festiwalu pojawią się również:
Daniele Silvestri (wokalista i autor tekstów) – 8 września 2021 r.
Danilo Rossi (altowiolista) w towarzystwie New Gipsy Project – 10 września 2021 r.
Gianluca Petrella i Riccardo Onori (kompozytorzy) – 13 września 2021 r.
Kwartet van Kuijk – 15 września 2021 r.
Danilo Rea (pianista jazzowy) u boku Giovanniego Tommaso (kontrabasista), Pietro Tonolo (saksofonista) i Marcello Sirignano (skrzypek) – 17 września 2021 r.
Dodatkowym urozmaiceniem wydarzenia będzie trzydniowy trekking po Dolomitach Wschodnich. Z datą 18 września pojawi się możliwość wyruszenia w trasę w towarzystwie nie tylko przewodników górskich, ale również samego pomysłodawcy festiwalu Sounds of the Dolomites – Mario Brunello. Słynny wiolonczelista, wraz z Neri Marcorè (aktor, komik, dyrygent, wokalista, lektor), Domenico Mariorenzi (gitarzysta) oraz Gabriele Mirabassi (klarnecista) umili czas uczestnikom wyprawy koncertem wieńczącym wspólny trekking (20 września).
Wreszcie odbędzie się występ wirtuoza rogu alpejskiego Carlo Torlontano i Chóru Sasso Rosso z zespołem muzyków klasycznych Virtuosi Italiani (22 września). Dwa dni później nastąpi zwieńczenie festiwalu, gdy naturalne sceny doliny Val di Fassa zaszczyci muzyczną poezją sam Niccolò Fabi, wokalista i jednocześnie wybitny autor tekstów.
Oprócz tego, podczas trwania Sounds of the Dolomites w pobliskich schroniskach, czekając na spotkania z wybitnymi artystami na łonie natury, będzie można spróbować trydenckich potraw, jak również przenocować.
Program festiwalu Sounds of the Dolomites 2021:
https://www.visittrentino.info/en/isuonidelledolomiti/programme
Więcej informacji o letnich atrakcjach Trentino można znaleźć na stronie:
https://www.visittrentino.info/pl
Zdjęcie: Trentino Sviluppo - Turismo e Promozione - Marisa Montibeller - 2008
Nickelodeon Fandays w Majaland Kownaty!
Majaland wspiera Rajd Gorących Serc!
Karkonosze na rowerze – najlepsze trasy i atrakcje turystyczne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.