Raport TrendMicro ujawnia, jak wygląda infrastruktura biznesowa cyberprzestępców
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Firma Trend Micro Incorporated, będąca światowym liderem w dziedzinie zabezpieczeń cybernetycznych, opublikowała najnowsze analizy podziemnego rynku usług hostingowych. Zawierają one szczegółowe informacje o tym, jak i od kogo cyberprzestępcy dzierżawią infrastrukturę do prowadzenia swojej działalności. Raport jest pierwszym z planowanej trzyczęściowej serii publikacji. Opisano w nim rynek kupna i sprzedaży usług tego typu, stanowiących podstawę dla wszystkich pozostałych aspektów modelu biznesowego cyberprzestępców — zarówno w przypadku wysyłki spamu i komunikacji z serwerami dowodzenia i kontroli, jak i udostępniania help desku (pomocy technicznej) dla oprogramowania ransomware.
W ciągu ostatnich pięciu lat wzrosło wykorzystanie i nadużywanie zasobów do celów przestępczych, co dało początek całkiem nowemu rynkowi. Cyberprzestępcy używają do prowadzenia swojej działalności różnych typów podziemnych usług hostingowych i pokrewnych, na przykład hostingu zabezpieczonego przed organami ścigania (tzw. bulletproof hosting), wirtualnych sieci prywatnych (VPN), serwerów anonimizujących i zabezpieczeń przed atakami typu DDoS. Takie usługi służą do ochrony dostępności, zachowania anonimowości, utrudnienia pracy organom ścigania, zamaskowania lokalizacji fizycznej, podszywania się pod adresy IP itp.
„Analitycy z firmy Trend Micro od ponad dziesięciu lat nie tylko przyglądają się działalności cyberprzestępców, lecz także starają się zrozumieć ich sposób myślenia. Ma to kluczowe znaczenie dla ochrony przed ich działaniami” — powiedział Robert McArdle, dyrektor ds. badania zagrożeń w firmie Trend Micro. „Publikujemy pierwszy raport z trzyczęściowej, szczegółowej serii, poświęcony podejściu przestępców do kwestii infrastrukturalnych oraz rynkom zaspokajającym ich potrzeby w tym zakresie. Mamy nadzieję, że dostarczymy organom ścigania i innym zainteresowanym przydatne materiały, które pomogą im zwiększyć bezpieczeństwo cyfrowego świata”.
Cyberprzestępczość to bardzo profesjonalna branża, w której segmenty sprzedaży i reklamy wykorzystują sprawdzone oraz legalne techniki i platformy marketingowe. Analitycy znaleźli na przykład reklamę dedykowanych do cyberprzestępczości serwerów, które znajdują się w Stanach Zjednoczonych i są oferowane w cenie zaledwie 3 USD, przy czym cena ta wzrasta do 6 USD w przypadku opcji z gwarantowaną dostępnością przez 12 godzin. Choć wiele tych usług jest sprzedawanych na podziemnych forach, niektóre są dostępne wyłącznie dla zaproszonych, a inne są jawnie reklamowane i sprzedawane w legalnych mediach społecznościowych i na popularnych platformach komunikacji, takich jak Twitter, VK (WKontakcie) i Telegram.
Coraz trudniej jest wręcz wskazać granicę między zachowaniem przestępczym a legalną działalnością biznesową. Niektórzy dostawcy usług hostingowych mają legalnych klientów i otwarcie reklamują się w Internecie, mają też jednak partnerów handlowych, którzy sprzedają ich usługi wyłącznie środowiskom przestępczym — o czym firma macierzysta może, ale nie musi wiedzieć.
Dostawcy usług hostingowych zabezpieczonych przed organami ścigania (tzw. bulletproof hosters), którzy wyraźnie wiążą się z cyberprzestępczością, to zasadniczo zwykli dostawcy hostingu, próbujący zdywersyfikować swoją działalność pod kątem potrzeb konkretnych klientów. Za dodatkową opłatą potrafią maksymalnie nagiąć granice tego, co jest dopuszczalne, a co zabronione przez lokalne prawo.
Zrozumienie, gdzie i jak są sprzedawane te usługi oraz konsekwentne wywieranie wpływu na koszt ich sprzedaży może być najlepszym sposobem na trwałe wywarcie wpływu na podziemny rynek cyberprzestępczości. W drugiej i trzeciej części serii analitycy przyjrzą się typom podziemnych usług i infrastruktury oraz bezpieczeństwu operacyjnemu i motywacji podmiotów, które sprzedają takie usługi.
Pełną wersję pierwszego raportu można znaleźć pod adresem: https://www.trendmicro.com/vinfo/us/security/news/cybercrime-and-digital-threats/hacker-infrastructure-and-underground-hosting-101-where-are-cybercriminal-platforms-offered.
DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?
Bolt, Feminoteka i warszawskie bary łączą siły na rzecz bezpieczeństwa
IT Solution Factor pierwszym partnerem Cohesity w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
Nowy komisarz UE ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej Piotr Serafin wskazuje, że budżet na kolejną perspektywę finansową UE powinien być bardziej elastyczny, by można było reagować w razie wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń. W najbliższych miesiącach będą trwały konsultacje z państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim na temat priorytetowych obszarów na przyszłą siedmiolatkę.
Ochrona środowiska
Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
Fundacja ClientEarth w imieniu dwóch osób chorych na astmę pozwała właśnie Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Po raz pierwszy w Polsce sąd będzie musiał zbadać, czy istnieje bezpośredni związek między zanieczyszczeniem powietrza a poważnymi schorzeniami. To przełomowa sprawa, która może zmienić sposób egzekwowania prawa do życia i zdrowia.
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.