Przedstawiamy teleobiektyw FUJINON GF500mmF5.6 R LM OIS WR
FUJIFILM Poland Sp. z o.o.
Ul. Krakowiaków 44, budynek 7
02-255 Warszawa
iwona.krakowska|fujifilm.com| |iwona.krakowska|fujifilm.com
882794706
www.fujifilm.com/pl
Lekka konstrukcja, niezwykle wydajna stabilizacja obrazu oraz szybki i celny układ autofokusa - obiektyw ten otwiera zupełnie nowe możliwości w dziedzinie fotografii dalekiego zasięgu.
TOKIO, 16 maja 2024 r. – Koncern FUJIFILM Corporation (prezes: Teiichi Goto) ma przyjemność zapowiedzieć wprowadzenie do sprzedaży w czerwcu 2024 r. obiektywu “FUJINON GF500mmF5.6 R LM OIS WR” (dalej zwanego „GF500mmF5.6 R LM OIS WR”). Nowa optyka jest przedstawicielem linii GF, czyli wymiennych obiektywów przeznaczonych do aparatów Fujifilm serii GFX, wyposażonych w matryce światłoczułe średniego formatu*1, których powierzchnia jest ok. 1,7 razy większa od powierzchni matryc formatu pełnej klatki 35 mm.
GF500mmF5.6 R LM OIS WR jest stałoogniskowym teleobiektywem długim (super-tele) o ogniskowej wynoszącej 500 mm (ekwiwalent 396 mm w formacie pełnej klatki 35 mm), co czyni go szkłem o najdłuższej*2 ogniskowej wśród obiektywów linii GF. W połączeniu z telekonwerterem GF1.4X TC WR wydłużającym ogniskową obiektywu, osiąga maksymalną ogniskową 700 mm (ekwiwalent 554 mm w formacie pełnej klatki 35 mm). Mimo bycia superteleobiektywem o tak wyśrubowanych parametrach, waży jedynie ok. 1375 g*3 i oferuje wysoką mobilność.
Połączenie dalekiego zasięgu teleobiektywu GF500mmF5.6 R LM OIS WR i wysokich rozdzielczości oferowanych przez aparaty serii GFX przekłada się na efekt synergii, który pozwala na precyzyjne odwzorowanie najmniejszych detali na fotografiach. Obiektyw ten jest w stanie uchwycić na przykład krople potu zawodników podczas zmagań sportowych, zmarszczki na skórze dzikich zwierząt czy pojedyncze pióra na ciałach ptaków, wydobywając poziom realizmu i szczegółowości nieuchwytny dla nieuzbrojonego oka. Dzięki miniaturyzacji dużego i ciężkiego zazwyczaj obiektywu typu super-tele oraz wyposażeniu go w bardzo szybki i precyzyjny autofokus, seria GFX umożliwia fotografowanie dalekiego zasięgu w dziedzinach takich jak sport, zwierzęta w naturze i ptaki, gdzie wymagana jest wysoka mobilność.
Ponadto, dzięki poprawionej precyzji wykrywania drgań oraz optymalizacji konstrukcji mechanizmu stabilizacji obrazu, jego skuteczność kompensacji drgań sięga nawet 6,0 działek EV*4. Oznacza to, że użytkownik może wygodnie fotografować tym superteleobiektywem z ręki, co może być sporym wyzwaniem, ponieważ przy tak długich ogniskowych pojawiają się zazwyczaj drgania aparatu, które mogą zepsuć ujęcia. Połączenie sprzętu serii GFX z obiektywem GF500mmF5.6 R LM OIS WR (ogniskowa często stosowana w fotografii dalekiego zasięgu z użyciem superteleobiektywów - dziedzinie zdominowanej dotychczas przez aparaty z matrycami formatu pełnej klatki 35 mm), otwiera nowe możliwości i zapewnia niespotykaną dotąd jakość odwzorowania obrazu.
*1 Matryca światłoczuła o przekątnej 55 mm (43,8 mm x 32,9 mm), której powierzchnia jest ok. 1,7x większa w porównaniu z sensorem światłoczułym formatu pełnej klatki 35 mm.
*2 Według stanu na 16 maja 2024 r.
*3 Bez dekielka, osłony przeciwsłonecznej i stopki do montażu na statywie.
*4 W oparciu o standard określony przez stowarzyszenie CIPA; kierunki drgań: pochylenie/odchylenie.
Cechy produktu
1. Teleobiektyw stałoogniskowy o najdłuższej ogniskowej wśród obiektywów linii GF
- Dysponuje ogniskową długości 500 mm (ekwiwalent 396 mm w formacie pełnej klatki 35 mm), czyli najdłuższym zasięgiem w historii obiektywów GF. Znakomicie odnajdzie się w zastosowaniach takich jak fotografia sportowa czy przyrodnicza (zwierzęta w naturze, ptaki).
- Łącząc obiektyw GF500mmF5.6 R LM OIS WR z telekonwerterem Fujinon GF1.4X TC WR, który “wydłuża” ogniskową obiektywu, można uzyskać układ optyczny o maksymalnej ogniskowej 700 mm (ekwiwalent 554 mm w formacie pełnej klatki 35 mm).
- Zastosowano wyrafinowaną konstrukcję optyczną obejmującą 21 soczewek ułożonych w 14 grupach, w tym dwie soczewki Super ED i pięć soczewek ED, dzięki czemu obiektyw skutecznie tłumi występowanie aberracji chromatycznej, typowego zjawiska w przypadku długich teleobiektywów, zachowując znakomitą rozdzielczość optyczną. Obiektyw w unikalny dla siebie sposób z niezwykłą precyzją oddaje poziom szczegółów wykraczający poza zdolności widzenia ludzkiego oka.
2. Ten obiektyw ogranicza niedogodności związane z długotrwałym dźwiganiem ciężkiego sprzętu podczas fotografowania w różnych warunkach, a zawdzięcza to połączeniu przemyślanej, lekkiej konstrukcji oraz wysokiej trwałości.
- Dzięki gruntownemu przeprojektowaniu elementów konstrukcji udało się maksymalnie obniżyć ciężar poszczególnych komponentów obiektywu, co przełożyło się na ciężar optyki wynoszący ok. 1375 g, co przeczy powszechnemu przekonaniu o znacznych rozmiarach teleobiektywów przeznaczonych do sprzętu fotograficznego średniego formatu. Oprócz lekkiej konstrukcji poszczególnych soczewek w torze optycznym, optymalne umiejscowienie soczewek ED i Super ED pozwoliło wytłumić zjawisko aberracji chromatycznej, która jest dość powszechnie występującym efektem ubocznym procesów miniaturyzacji układów optycznych. Rozwiązania zastosowane w GF500mmF5.6 R LM OIS WR przełożyły się zarówno na lekką i kompaktową konstrukcję, jak i wysoką rozdzielczość optyczną układu zastosowanego w obiektywie.
- Teleobiektywy kojarzone są zazwyczaj ze sporych rozmiarów przednią soczewką i podobnie jest w przypadku GF500mmF5.6 R LM OIS WR, jednak zoptymalizowane rozmieszczenie soczewek wewnątrz konstrukcji przekłada się na pewny i wygodny chwyt oraz równomierne rozłożenie masy na całej długości obiektywu. Dzięki temu doświadczenia z uprawiania fotografii dalekiego zasięgu są jeszcze bardziej przyjemne i nie będą się już kojarzyć z uprawianiem sportów siłowych.
- Obiektyw jest odporny na warunki atmosferyczne i posiada uszczelnioną w 18 miejscach konstrukcję, która pozwala na pracę również w niskich temperaturach, sięgających -10°C. Ponadto przednia soczewka pokryta jest powłoką fluorową, chroniącą przed rozpryskami wody i smugami. Obiektyw może być bez obaw używany podczas długich sesji fotograficznych w niekorzystnych warunkach pogodowych.
3. Wydajna stabilizacja obrazu o skuteczności do 6,0 EV
Poprawa skuteczności wykrywania drgań aparatu i zastosowanie optymalnej konstrukcji mechanicznej przyniosły w efekcie układ stabilizacji obrazu o skuteczności 6,0 działek EV. Przy użyciu tego teleobiektywu można wygodnie fotografować z ręki, nawet w pełnej wyzwań dziedzinie fotografii dalekiego zasięgu, gdzie drgania aparatu mogą występować częściej.
4. Szybki i celny autofokus oraz wygodna obsługa
- W obiektywie zastosowano system wewnętrznego ogniskowania oparty na mniejszej i lżejszej soczewce ogniskującej oraz grupie soczewek odpowiedzialnych za uzyskiwanie ostrości napędzanej silnikiem liniowym, co pozwoliło na zapewnienie wysokiej wydajności optycznej. Możliwe było też uzyskanie szybkiego i cichego autofokusa (AF) o minimalnym opóźnieniu ok. 0,31 sekundy*6. Nawet w przypadku fotografowania bardzo odległych obiektów, gdzie precyzyjne ustawianie ostrości jest wyjątkowo istotne, model GF500mmF5.6 R LM OIS WR umożliwia szybkie i precyzyjne uchwycenie obiektu bez ryzyka utraty decydującego momentu na wykonanie zdjęcia.
- Obiektyw posiada funkcję “Focus Preset” (preselekcja ostrości), która pozwala na przeniesienie punktu ostrości na obiekt zdefiniowany uprzednio za pomocą przycisku Focus Preset.*7. Zmniejsza to liczbę czynności, jakie trzeba wykonać, ponieważ użytkownik nie musi ponownie chwytać ostrości na obiekcie, który chce sfotografować.
- GF500mmF5.6 R LM OIS WR oferuje też funkcję Focus Limiter (ogranicznik ostrości)*8, dzięki której użytkownicy mogą ograniczyć zakres ostrości autofokusa. Stosowanie tej funkcji umożliwia skrócenie czasu pracy autofokusa, gdy fotografowany jest obiekt znajdujący się w odległości pięciu metrów lub dalej.
- Przycisk Focus Control (przycisk kontroli ostrości)*7 został umieszczony na przedniej krawędzi tubusu. Przycisku tego należy użyć, aby natychmiast przywrócić opcję, która została określona za pomocą przycisku Focus Selector dla zapewnienia płynnej pracy układu autofokusa.
*6 Prędkość autofokusa przy długiej ogniskowej zmierzona z zastosowaniem wewnętrznej metody pomiaru zgodnej z wytycznymi stowarzyszenia CIPA, gdy obiektyw został zamocowany na aparacie „FUJIFILM GFX100 II” z autofokusem pracującym w trybie detekcji fazy i przy włączonym trybie wysokiej wydajności.
*7 Aby korzystać z przycisków: „SET”, „Focus control” i „Focus select switch” fotografując aparatem FUJIFILM GFX50S, należy przeprowadzić aktualizację oprogramowania sprzętowego aparatu do wersji 3.1 lub wyższej.
*8 Funkcja „Focus limiter” aktywowana jest przełącznikiem „Focus range selector” (przełącznik zakresu ustawiania ostrości).
Fujifilm przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-M5
Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II
Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.