Komunikaty PR

Program o kształtowaniu cyfrowego obywatelstwa

2024-10-18  |  11:00
Biuro prasowe
Do pobrania IP - pdf ( 0.12 MB )

W dobie powszechnego dostępu do internetu, który przenika wszystkie aspekty naszego życia, kluczowe jest zrozumienie, jak bezpiecznie i odpowiedzialnie z niego korzystać. Internet stwarza ogromne możliwości rozwoju, zdobywania wiedzy i kreatywności, ale jednocześnie niesie ze sobą wyzwania, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Fundacja Szkoła z Klasą, przy wsparciu Google.org, od 2018 roku realizuje bezpłatny program edukacyjny Asy Internetu, który wspiera nauczycieli i edukatorki w kształtowaniu cyfrowego obywatelstwa wśród uczniów. Program opiera się na wartościach takich jak: rozsądek, uważność, siła (asertywność), życzliwość i odwaga, które pomagają młodym ludziom korzystać z internetu w sposób świadomy i bezpieczny. W programie wspieramy kształtowanie krytycznego myślenia, współpracy, komunikacji, ale również praktycznych umiejętności związanych z byciem online.

Po co jest program Asy Internetu?

Na przestrzeni lat program Asy Internetu pomógł setkom nauczycieli w przygotowaniu uczniów do świadomego korzystania z sieci. Program zapewnia dostęp do szerokiego wachlarza materiałów dydaktycznych, w tym poradników, scenariuszy lekcji i filmów. 90% uczniów i uczennic biorących udział w programie uważa, że Asy Internetu przydają im się w codziennym korzystaniu z sieci. A 98% nauczycieli i nauczycielek potwierdza, że uczniowie i uczennice wracają do tematów omawianych w programie także po lekcji.

Michał Szeląg, wiceprezes Fundacji Szkoła z Klasą, podkreśla:  - Asy Internetu to program, poprzez który staramy się oswoić cyfrowy świat. Chcemy, by młodzi ludzie korzystający z internetu zdobywali niezbędne kompetencje, ale także byli uważni na to, co się w nim dzieje. Zamiast straszyć zagrożeniami, pomagamy zrozumieć, jak odpowiedzialnie korzystać z tego narzędzia.

Nowa edycja programu – teraz również dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych!

W roku szkolnym 2024/2025 w programie Asy Internetu wprowadzono szereg nowości i narzędzi, które wspierają edukatorów na wszystkich poziomach nauczania. W nowej edycji po raz pierwszy stworzono materiały dla szkół ponadpodstawowych, które obejmują takie tematy jak: cyfrowy dobrostan, dezinformacja, algorytmy, sztuczna inteligencja czy seksting. W nowym podręczniku dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych autorzy proponują innowacyjne podejście do edukacji cyfrowej i medialnej. Opiera się ono na przekonaniu, że umiejętności cyfrowe warto rozwijać równolegle z budowaniem świadomości emocjonalnej i sprawczości, wzmacnianiem kreatywności, poczucia przynależności i więzi społecznych oraz podnoszeniem poczucia własnej wartości. Publikacja jest powiązana z podstawą programową i może być wykorzystywana przez nauczycieli różnych przedmiotów, takich jak język polski, WOS, historia, etyka, informatyka czy podstawy przedsiębiorczości.

Tegoroczna edycja opiera się także na platformie e-learningowej dla uczestników i uczestniczek, która oferuje cztery ścieżki edukacyjne, dostosowane do różnych etapów nauczania: przedszkolny, I etap szkoły podstawowej (klasy 1-3), II etap szkoły podstawowej (klasy 4-8), ponadpodstawowy (licea, technika, szkoły branżowe). Każda z nich zawiera moduły tematyczne, odpowiednio dopasowane do wieku uczniów. Obejmują one: wprowadzenia wideo, serię filmów eksperckich, w których są omawiane  kluczowe metody stosowane w programie oraz scenariusze lekcji. Trenerki i trenerzy Fundacji Szkoła z Klasą prezentują praktyczne narzędzia oraz sposoby wykorzystania programu w codziennej pracy. Dodatkowo, platforma umożliwia ewaluację pracy uczestników poprzez specjalnie przygotowaną ankietę, a po zakończeniu programu każdy nauczyciel może uzyskać certyfikat potwierdzający udział.

Podobnie jak w poprzednich latach, program oferuje uczestnikom również darmowe szkolenia stacjonarne oraz szkolenie pogłębiające online, dodatkowe materiały dydaktyczne, takie jak: zestawy opowiadań, scenariusze lekcji zdalnych, gra online oraz poradnik dotyczący rozwijania kompetencji cyfrowego obywatelstwa wśród dzieci z indywidualnymi potrzebami edukacyjnymi. Nauczyciele mają też dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, w której dzielą się inspiracjami i doświadczeniami z innymi uczestnikami.

Fundacja Szkoła z Klasą zaprasza nauczycieli i nauczycielki do zgłaszania się do nowej edycji programu Asy Internetu na rok szkolny 2024/2025. Więcej informacji oraz formularz można znaleźć na stronie: https://www.szkolazklasa.org.pl/obszary/asy-internetu/.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25 Biuro prasowe
2024-12-17 | 11:10

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

W dniach 10–12 listopada 2025 roku Warszawa stanie się centrum dyskusji o przyszłości europejskiego lotnictwa. Lazarski Aviation Academy będzie gospodarzem Europejskiej Konferencji
Edukacja AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
2024-12-12 | 13:00

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej

Zespół AGH Space Systems wygrał prestiżowe zawody łazików marsjańskich w USA. Uczelnia świętuje ten ogromny sukces i konsekwentnie prowadzi wieloetapową transformację
Edukacja Acer i Google wspierają współczesną edukację
2024-12-04 | 11:30

Acer i Google wspierają współczesną edukację

Acer i Google wspierają współczesną edukację – zapraszają nauczycieli na webinar o sztucznej inteligencji Wychodząc naprzeciw wyzwaniom współczesnej edukacji, Acer

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Konsument

Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł

Koncern Philip Morris International (PMI) zakończył wartą niemal 1 mld zł modernizację fabryki w Krakowie. Nowe linie produkcyjne są w stanie wyprodukować w skali roku do 11 mld sztuk wkładów tytoniowych do podgrzewania, w tym do najnowszego systemu podgrzewania tytoniu, który właśnie trafił do sprzedaży w Polsce. To część globalnego planu firmy dotyczącego stopniowego wygaszania papierosów. W ciągu dekady PMI wprowadził blisko 30 proc. mniej papierosów na rynek. Zgodnie z planami do 2030 roku 2/3 globalnych przychodów PMI ma pochodzić z wyrobów bezdymnych, w tym z tytoniu do podgrzewania.

Transport

Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej

Tylko w 2024 roku doszło na polskiej kolei do niemal 200 tzw. zdarzeń SPAD, czyli najczęściej przejechania przez pociąg sygnału „Stój”. Liczba takich incydentów z roku na rok rośnie, co może prowadzić do poważnych zagrożeń. Ograniczeniu konsekwencji ludzkich błędów ma służyć Europejski System Sterowania Ruchem Kolejowym (ETCS). Obecnie jest on wdrożony na zaledwie 1 tys. km linii kolejowych w Polsce, mimo że pierwotne plany zakładały zakończenie wdrożenia do 2023 roku.

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.