Prof. Karina Jahnz-Różyk i Paweł Wójtowicz z odznaczeniami Kryształowej Gwiazdy
Public Policy
Frascati 1/28d
00-492 Warszawa
jakub.karasek|publicpolicy.pl| |jakub.karasek|publicpolicy.pl
793 554 487
www.publicpolicy.pl
Co 4 lata dnia 29 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Z tej okazji w Łazienkach Królewskich odbyła się konferencja zorganizowana przez Krajowe Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich ORPHAN. Jednym z elementów wydarzenia było wręczenie specjalnych oznaczeń osobom szczególnie zasłużonym na rzecz chorób rzadkich.
Na konferencji zorganizowanej przez Krajowe Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich ORPHAN pojawili się przedstawiciele pacjentów, ich rodzin, eksperci czy decydenci. Wydarzenie otwarte zostało przez Radosława Kałużniaka z Muzeum Łazienki Królewskie, gospodarza wydarzenia. Następnie głos zabrał prezes Krajowego Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich ORPHAN, Stanisław Maćkowiak. Opowiedział m.in. o Planie dla Chorób Rzadkich, który pomimo wielu zapowiedzi nie został jeszcze wprowadzony w życie i zwrócił uwagę na to, że pojawia się przed Polską unikalna szansa na to, by włączyć się w prace nad europejskim planem dla chorób rzadkich.
- W naszej opinii jest bardzo istotne, aby Polska wzięła aktywny udział w kształtowaniu podstaw europejskiego planu dla chorób rzadkich na co mamy sporą szansę ze względu na naszą prezydencję, która będzie już w 2025 roku. Mamy oczywiście nadzieję na przychylne przyjęcie naszego wniosku i że choroby rzadkie doczekają się takiej pozycji w polskim systemie ochrony zdrowia, na jaką zasługują – powiedział.
Wśród osób, które zabrały głos podczas wydarzenia była m.in. ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Zapowiedziała m.in., że najpóźniej do końca II kwartału 2024 r. zostanie przyjęty uchwałą Rady Ministrów Plan dla Chorób Rzadkich. Opowiedziała również o innych planach resortu w tym obszarze, zapowiadając wprowadzenie od 1 kwietnia możliwość leczenia kobiet w ciąży chorych na SMA, dostęp do refundowanej immunoterapii przeciw wirusowi RSV dla dzieci chorych na SMA czy wprowadzenie nowych badań genetycznych niezbędnych w diagnostyce chorób rzadkich i nowych produktów rozliczeniowych dla ośrodków eksperckich. Rozliczaniu diagnostyki genetycznej – Obiecuję, że całą energię i wszystko, co możliwe poświęcę, żeby chorzy na choroby rzadkie byli jak najlepiej zaopiekowani – zapewniała.
Wśród potrzebnych zmian, wskazywanych przez ekspertów uczestniczących w dyskusji, mówiono wiele o roli badań przesiewowych.
- Taką kluczową, mądrą rzeczą, byłoby w tej kropelce, którą pobieramy zaraz po urodzeniu i 30 chorób diagnozujemy, żeby to trochę poszerzyć, szczególnie o te choroby, które można leczyć – podkreśliła prof. Alicja Chybicka, przedwodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Rzadkich.
Innym z poruszanych tematów była możliwość leczenia farmakologicznego w wybranych chorobach rzadkich. Kolejne zmiany w odniesieniu do dostępu do refundowanego leczenia dla takich pacjentów zapowiedział również minister Maciej Miłkowski, odpowiedzialny w resorcie zdrowia za politykę lekową.
- Aktualnie mamy 33 wnioski, które są na różnym etapie refundacyjnym. Oczywiście choroby rzadkie są również traktowane praktycznie w całości: hematologia, jak również hemofilia, ale również te typowe choroby rzadkie. Praktycznie na każde obwieszczenie kilka takich jednostek chorobowych jest – powiedział.
O oczekiwaniach pacjentów z chorobami rzadkimi w tym kontekście mówił dr Jakub Gierczyński z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, referując wyniki audytu przeprowadzonego wśród organizacji:
- W audycie z lipca 2023 państwo zgłosiliście 70 nowych cząsteczkowskazań w zakresie 40 jednostek chorobowych. (…) W szpiczaku oczekujecie państwo 4 nowych cząsteczkowskazań, w przewlekłej białaczce limfocytowej 2, z czego już jedno zostało zabezpieczone, w chłoniakach 5, z czego już 1 zostało zabezpieczone refundacyjnie, (…) nabyta zakrzepowa plamica małopłytkowa – 1 postulat jeszcze niezabezpieczony refundacyjnie, przewlekła małopłytkowość samoistna – 1 postulat, niezabezpieczony i hemofilia, mamy 1 postulat, jeżeli chodzi o nową technologię lekową i drugi postulat: szerszy dostęp do rekombinowanych czynników krzepnięcia – wyliczał ekspert.
Pod koniec konferencji wręczone zostały odznaczenia Kryształowej Gwiazdy Kapituły Dnia Chorób Rzadkich dla osób szczególnie zasłużonych dla chorób rzadkich. Odznaczenia otrzymali prof. dr hab. n. med. Karina Jahnz-Różyk, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii, Immunologii Klinicznej Wojskowego Państwowego Insytutu Badawczego oraz Paweł Wójtowicz, Prezes Zarządu Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO.
- Chciałabym ze swojej strony podziękować za pacjentów z obrzękiem naczynioruchowym, bo to jest chyba pierwszy program lekowy, bo kilka ich prowadzę, ale pierwszy raz widzę tak spektakularne efekty u pacjentów, u których stosujemy prewencję. Ta choroba też jest uwarunkowana genetycznie, to choroba potencjalnie śmiertelna, natomiast zastosowanie tutaj prewencji lekiem biologicznym spowodowało, że my praktycznie przywróciliśmy większość tych pacjentów do życia i pracy. Praktycznie ta liczba tych ciężkich obrzęków naczynioruchowych spadła u tych pacjentów istotnie (…) Pewnie jeszcze nie wszystkie sprawy u tych pacjentów są zrealizowane, ale bardzo dużo jest zrobione i te efekty są widoczne – mówiła prof. Jahnz-Różyk.
Ekspertka podkreśliła, że Polska stała się jednym z europejskich liderów w leczeniu obrzęku naczynioruchowego (OUN), dzięki wprowadzeniu programu profilaktycznego. – W kontekście tej choroby jesteśmy pionierscy, jeśli chodzi o Europę. Jeden z pierwszych krajów, który wprowadził leczenie – dodała.
Z kolei Paweł Wójtowicz, dziękując za wyróżnienie, równoczesnie w swoim wystąpieniu przedstawił rys historyczny prac nad poprawą sytuacji pacjentów z chorobami rzadkimi w Polsce, zaznaczając, że pierwsze inicjatywy zostały podjęte jeszcze w 2008 i w 2010 r. – 14 lat spotykaliśmy się i nie było woli politycznej, to była tylko wola polityków. Mam nadzieję, że po tym, co dzisiaj zostało powiedziane będzie wola polityczna, która podsumuje wolę polityków. Mówię to do wszystkich opcji, bo przez 14 lat przewinęły się wszystkie – zaapelował.
Startuje Wielkopolska Akademia Menedżerów Zdrowia
Mity na temat estrów etylowych – co warto wiedzieć?
Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.