Podcasty i filmy Civitas on Air z dofinansowaniem MEiN

Collegium Civitas
plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl
Projekt upowszechniania wyników badań naukowych Collegium Civitas został doceniony w konkursie „Społeczna odpowiedzialność nauki II” w module „Popularyzacja nauki”. Dzięki temu uznaniu, Collegium Civitas otrzymało dofinansowanie od Ministerstwa Edukacji i Nauki na rozwój popularnonaukowego kanału podcastowego Civitas on Air.
Jakie mamy plany?
W ramach dwuletniego projektu zaplanowano produkcję 10 podcastów poświęconych socjologicznemu spojrzeniu na polskie społeczeństwo w reakcji na wojnę w Ukrainie oraz 5 podcastów związanych z ekologią i socjologią środowiska. Dodatkowo, powstanie jeden videocast podsumowujący socjologiczne badania kryzysów. We wszystkich odcinkach wezmą udział badaczki i badacze z Collegium Civitas.
Do współpracy zaproszono również dra hab. Pawła Matuszewskiego, prof. CC, twórcę popularnonaukowego kanału na YouTubie, który dzieli się ciekawostkami z zakresu socjologii. Dzięki temu kanał Civitas on Air wzbogaci się o filmy wyjaśniające istotne i często złożone zjawiska społeczne w ciekawy i przystępny sposób. Prof. Matuszewski na swoim kanale „To socjologiczne” wyjaśnił m.in. dlaczego ludzie wierzą, że świat jest gorszy niż w rzeczywistości oraz dlaczego pieniądze nie zawsze są dobrą motywacją.
Czym jest Civitas on Air?
Pomysł na serię popularnonaukowych podcastów narodził się na początku pandemii, kiedy Collegium Civitas poszukiwało nowych sposobów opowiadania szerszemu gronu odbiorców o badaniach w naukach społecznych. Edukacja, praca, rozrywka i rozwijanie zainteresowań przeniosły się w dużej mierze do Internetu. W realizacji tego pomysłu wsparło uczelnię studenckie Radio Pałacc, z którym współpraca trwa do dziś.
Podcasty Civitas on Air ukazują się od lutego 2021 na różnych platformach podcastowych, a od sierpnia 2022 dostępne są również w serwisie YouTube. Dotychczas opublikowano 29 odcinków w języku polskim i angielskim, a kolejne są w przygotowaniu. W każdym z odcinków badaczki, badacze, ekspertki oraz eksperci z Collegium Civitas opowiadają o wynikach przeprowadzonych badań. Dzięki dr Kerry Longhurst, w podcastach goszczą również osoby studiujące.
Podcasty Civitas on Air są dostępne na stronie internetowej Collegium Civitas oraz w serwisach: YouTube, Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, PlayerFM.
Projekt „Podcasty i filmy popularyzujące nauki socjologiczne – rozwój kanału Civitas on Air” jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

IT i technologie

UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa
Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Konsument
GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny

Tradycyjna statystyka, oparta wyłącznie na cyklicznych badaniach i danych administracyjnych, przestaje wystarczać, by analizować dynamiczne zmiany w czasie rzeczywistym. Z tego powodu Główny Urząd Statystyczny stawia na nowoczesne podejście oparte na integracji danych, budowie spójnej struktury informacyjnej państwa oraz współpracy z sektorem prywatnym. – Jesteśmy na dobrej drodze do budowy infrastruktury informacyjnej państwa po to, żeby uniknąć halucynacji sztucznej inteligencji, chaosu czy dezinformacji – podkreśla Marek Cierpiał-Wolan, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.