Podcasty i filmy Civitas on Air z dofinansowaniem MEiN

Collegium Civitas
plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl
Projekt upowszechniania wyników badań naukowych Collegium Civitas został doceniony w konkursie „Społeczna odpowiedzialność nauki II” w module „Popularyzacja nauki”. Dzięki temu uznaniu, Collegium Civitas otrzymało dofinansowanie od Ministerstwa Edukacji i Nauki na rozwój popularnonaukowego kanału podcastowego Civitas on Air.
Jakie mamy plany?
W ramach dwuletniego projektu zaplanowano produkcję 10 podcastów poświęconych socjologicznemu spojrzeniu na polskie społeczeństwo w reakcji na wojnę w Ukrainie oraz 5 podcastów związanych z ekologią i socjologią środowiska. Dodatkowo, powstanie jeden videocast podsumowujący socjologiczne badania kryzysów. We wszystkich odcinkach wezmą udział badaczki i badacze z Collegium Civitas.
Do współpracy zaproszono również dra hab. Pawła Matuszewskiego, prof. CC, twórcę popularnonaukowego kanału na YouTubie, który dzieli się ciekawostkami z zakresu socjologii. Dzięki temu kanał Civitas on Air wzbogaci się o filmy wyjaśniające istotne i często złożone zjawiska społeczne w ciekawy i przystępny sposób. Prof. Matuszewski na swoim kanale „To socjologiczne” wyjaśnił m.in. dlaczego ludzie wierzą, że świat jest gorszy niż w rzeczywistości oraz dlaczego pieniądze nie zawsze są dobrą motywacją.
Czym jest Civitas on Air?
Pomysł na serię popularnonaukowych podcastów narodził się na początku pandemii, kiedy Collegium Civitas poszukiwało nowych sposobów opowiadania szerszemu gronu odbiorców o badaniach w naukach społecznych. Edukacja, praca, rozrywka i rozwijanie zainteresowań przeniosły się w dużej mierze do Internetu. W realizacji tego pomysłu wsparło uczelnię studenckie Radio Pałacc, z którym współpraca trwa do dziś.
Podcasty Civitas on Air ukazują się od lutego 2021 na różnych platformach podcastowych, a od sierpnia 2022 dostępne są również w serwisie YouTube. Dotychczas opublikowano 29 odcinków w języku polskim i angielskim, a kolejne są w przygotowaniu. W każdym z odcinków badaczki, badacze, ekspertki oraz eksperci z Collegium Civitas opowiadają o wynikach przeprowadzonych badań. Dzięki dr Kerry Longhurst, w podcastach goszczą również osoby studiujące.
Podcasty Civitas on Air są dostępne na stronie internetowej Collegium Civitas oraz w serwisach: YouTube, Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, PlayerFM.
Projekt „Podcasty i filmy popularyzujące nauki socjologiczne – rozwój kanału Civitas on Air” jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Infrastruktura
Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.