Perspektywy rozwoju ekosystemu innowacji w ramach polsko-niemieckiej współpracy
Public Policy
Frascati 1/28d
00-492 Warszawa
jakub.karasek|publicpolicy.pl| |jakub.karasek|publicpolicy.pl
793 554 487
www.publicpolicy.pl
Polsko-niemiecka współpraca gospodarcza od wielu lat rozwija się bardzo dynamicznie na wielu płaszczyznach. Wśród obszarów zyskujących na znaczeniu można wymienić m.in. nowoczesne usługi biznesowe czy sektor ochrony zdrowia. Między innymi o tym 30 listopada 2021 r. dyskutować będą uczestnicy konferencji „Perspektywy rozwoju ekosystemu innowacji w ramach polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej na przykładzie firm z sektora ochrony zdrowia” organizowanej przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK).
Niemcy niezmiennie pozostają najważniejszym partnerem handlowym Polski. Ich udział stanowi prawie 29% w polskim eksporcie, natomiast w imporcie przekracza 21%. Polska zyskuje na znaczeniu z perspektywy Niemiec, na liście najważniejszych partnerów gospodarczych, wyprzedzając Wielką Brytanię czy Włochy, a w niektórych obszarach nawet Francję. Niemieckie firmy wskazują na szereg czynników, które sprawiają, że Polska jest atrakcyjnym miejscem lokalizowania inwestycji.
Potencjał naszego rynku oraz kapitału ludzkiego doceniły m.in. firmy z obszaru ochrony zdrowia, otwierając w Polsce centra usług wspólnych. To właśnie zagadnienia dotyczące inwestycji w kapitał zdrowia Polaków, a także rozwoju sektora nowoczesnych usług biznesowych będą głównymi tematami konferencji organizowanej przez AHK 30 listopada 2021 r. Partnerami wydarzenia są Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Bayer, Boehringer Ingelheim. oraz Merck.
W dyskusji udział wezmą: Markus Baltzer, prezes zarządu Bayer w Polsce, Magdalena Bystranowska, prezes zarządu Merck Business Solutions Europe, Michal Cuha, dyrektor generalny Boehringer Ingelheim w Polsce, oraz dr Lars Gutheil, dyrektor generalny AHK Polska. Spotkanie otworzy Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce dr Arndt Freitag von Loringhoven. W trakcie wydarzenia prezentację na temat roli sektora nowoczesnych usług biznesowych w polskiej gospodarce wygłosi członek zarządu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), Paweł Panczyj.
Paneliści będą rozmawiać m.in. o kwestiach związanych z systemem ochrony zdrowia oraz zapewnieniem dostępu do bezpiecznych i skutecznych terapii dla polskich pacjentów, co jest szczególnie istotne z perspektywy wyzwań demograficznych, przed jakimi staje Polska. Innym zagadnieniem będą także inwestycje niemieckich firm farmaceutycznych w Polsce, zwłaszcza w obszarze nowoczesnych usług biznesowych. Wszystkie firmy biorące udział w konferencji posiadają w Polsce centra usług wspólnych, tworząc w ten sposób atrakcyjne miejsca pracy dla polskich specjalistów z różnych dziedzin.
Debata zostanie podzielona na 3 bloki tematyczne. W pierwszej części, pt: „Partnerstwo stabilne gospodarczo – polsko-niemiecka współpraca gospodarcza” paneliści będą omawiać m.in. czynniki wpływające na atrakcyjność Polski, jako miejsca lokalizowania inwestycji przez firmy niemieckie. W kolejnym bloku, pt. „Centra Usług Wspólnych jako element budowania ekosystemu innowacji w ramach polsko-niemieckiej współpracy” motywem przewodnim będzie sektor nowoczesnych usług biznesowych i przykłady konkretnych inicjatyw w tym obszarze realizowanych przez niemieckie firmy z obszaru ochrony zdrowia. W trzeciej części, pt: „Zdrowie jako jeden z obszarów polsko-niemieckiej współpracy w obszarze innowacji”, uczestnicy dyskusji skupią się na wyzwaniach związanych z sektorem ochrony zdrowia w Polsce i perspektywach rozwoju bilateralnej współpracy w tym obszarze.
Ze względu na sytuację pandemiczną, wydarzenie odbędzie się w formule online. Początek debaty zaplanowano na godz. 14:00 we wtorek 30 listopada 2021 r.

Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski

Zdaniem Polaków dostęp do populacyjnych danych medycznych powinni mieć wyłącznie lekarze – wynika z najnowszego raportu PRCN „Polacy o dostępie do danych medycznych”

Szyna CPM – nowoczesne wsparcie w rehabilitacji po przebytej operacji kolana i biodra
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

Konkurencyjność firm wśród najważniejszych zadań dla kolejnego budżetu UE. Komisja szuka nowych źródeł dochodów
Przed budżetem na kolejną siedmioletnią perspektywę stoi szereg wyzwań. Jednym z nich są potrzeby zwiększania wydatków na obronność i zbrojenia oraz na wsparcie konkurencyjności europejskich firm. Jednocześnie dla zaspokojenia rosnących potrzeb w priorytetowych obszarach konieczne są nowe źródła dochodów.
Transport
Dostawy elektrykiem w centrum Warszawy. DACHSER wprowadził do Polski swój bezemisyjny program

Drogowy, morski, lotniczy i kolejowy transport towarów odpowiada dziś za około 8 proc. światowych emisji CO2, a po uwzględnieniu infrastruktury logistycznej takiej jak magazyny czy porty udział ten wzrasta do 11 proc. – wynika z danych Massachusetts Institute of Technology. Transformacja sektora transportowego ma więc istotne znaczenie dla redukcji emisji, a wśród kluczowych działań przewoźników jest elektryfikacja ich flot. Firma logistyczna DACHSER wprowadza w Polsce zrównoważoną koncepcję bezemisyjnych dostaw i uruchamia dostawy elektrykiem w centrum Warszawy.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.