Państwowy Instytut Geologiczny wzmacnia bezpieczeństwo cyfrowe z Secfense
Public Relations
Rynek Główny 34/15
31-010 Kraków
magdalena|grochalaPR.com| |magdalena|grochalaPR.com
509754055
https://www.linkedin.com/in/magdalena-grochala/
Państwowy Instytut Geologiczny zdecydował się na strategiczną współpracę z firmą Secfense, specjalizującą się w rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa informatycznego. Kluczowym elementem tej współpracy jest wdrożenie systemu User Access Security Broker (UASB) w celu zabezpieczenia platformy Outlook Web App (OWA), używanej przez pracowników instytutu. UASB umożliwia integrację wieloskładnikowego uwierzytelniania (MFA), które podnosi ochronę przed nieautoryzowanym dostępem i innymi zagrożeniami cybernetycznymi.
Wprowadzenie UASB do systemu Outlook Web App pozwoliło na znaczące wzmocnienie bezpieczeństwa danych i komunikacji w Państwowym Instytucie Geologicznym. Pracownicy instytutu mogą teraz korzystać z zaawansowanych metod uwierzytelnienia. Dzięki temu rozwiązaniu dostęp do platformy OWA mają tylko zweryfikowani użytkownicy, co zmniejsza ryzyko wycieku danych czy ataków phishingowych.
- Wdrożenie systemu UASB jest jednym z elementów realizacji strategii bezpieczeństwa naszej instytucji. Mamy pełną świadomość cyberzagrożeń, widzimy, że wiele organizacji zmaga się dziś ze skutkami cyberataków. Dlatego ochrona systemów, z których na co dzień korzystają nasi pracownicy, jest kluczowa. Priorytetem jest dla nas ochrona danych – pracowników, kontrahentów, instytucji z całego świata, z którymi współpracujemy – ale też zabezpieczenie własności intelektualnej instytutu. Dzięki rozwiązaniom takim jak UASB podnosimy bezpieczeństwo cybernetyczne i jesteśmy lepiej chronieni przed zagrożeniami. Co ważne – dajemy też pracownikom elastyczność i wygodę. Ponieważ samodzielnie mogą wybrać metody uwierzytelniania, nowa, bezpieczniejsza procedura logowania do programu pocztowego nie jest dla nich uciążliwa – wyjaśnia Grzegorz Suproniuk, kierownik Działu Informatyki w Państwowym Instytucie Geologicznym.
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) jest jednym z najstarszych polskich instytutów naukowych o zasięgu ogólnokrajowym. W głównej siedzibie w Warszawie i 7 jednostkach regionalnych (Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Sosnowiec, Szczecin, Wrocław) zatrudnionych jest nieco ponad 900 osób. Każdego roku instytut współpracuje z około 200 krajowymi podmiotami oraz z ośrodkami geologicznymi z kilkudziesięciu krajów świata.
- Cyberbezpieczeństwo dotyczy nas wszystkich. Nie tylko wielkich korporacji czy banków, ale także mniejszych firm oraz instytucji państwowych. Warto pamiętać o tym, że cyberprzestępcy mają różne pobudki. Nie zawsze zależy im na wymuszeniu okupu. Często szukają tajemnic handlowych przedsiębiorstw czy dostępu do wrażliwych danych, niepublikowanych dotąd wyników badań czy ekspertyz. Instytucje państwowe przechowują i wymieniają między sobą bardzo wiele takich informacji. Zabezpieczenie dostępu do nich oraz do kanałów komunikacji między pracownikami i podmiotami zewnętrznymi odgrywa kluczową rolę w procesie ochrony zasobów cyfrowych – podsumowuje Tomasz Kowalski, współzałożyciel i CEO Secfense.
DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?
Bolt, Feminoteka i warszawskie bary łączą siły na rzecz bezpieczeństwa
IT Solution Factor pierwszym partnerem Cohesity w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.