Panasonic wprowadza aktualizację oprogramowania aparatu LUMIX S5II oraz S5IIX
Panasonic wprowadza istotną aktualizację oprogramowania sprzętowego dla LUMIX S5II oraz S5IIX, swoich pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Nie tylko usprawnia ona fotografowanie, ale również zwiększa możliwości udostępniania zdjęć i filmów.
Zgodnie z potrzebami twórców, oprogramowanie S5II w wersji 3.0 i S5IIX w wersji 2.0 poprawia efektywność zarówno w procesie produkcji, jak i postprodukcji, zapewniając istotną oszczędność czasu (a co za tym idzie, również kosztów).
W związku z ciągłym zaangażowaniem marki LUMIX we wspieranie twórców, oprogramowanie będzie dostępne do pobrania bezpłatnie ze strony internetowej Globalnego Wsparcia Klientów LUMIX od 22 kwietnia 2024 roku.
Udoskonalenie procesu produkcji
Nowa integracja kamery z chmurą dzięki Adobe's Frame.io
Aktualizowane oprogramowanie jest kompatybilne z platformą Frame.io od Adobe, pozwalającą na przenoszenie danych z kamery prosto do chmury. Dzięki temu, możliwe jest automatyczne przesyłanie, tworzenie kopii zapasowych, oraz udostępnianie zdjęć i filmów, jak również wspólna praca nad ich obróbką. Zarejestrowane treści są przesyłane do platformy Frame.io poprzez połączenie internetowe, za pomocą Wi-Fi lub ethering z użyciem kabla USB. Pozwala to na płynne udostępnianie zrobionych zdjęć w formacie JPEG/RAW oraz wideo jako plików proxy. Umożliwia to twórcom otrzymywanie zdalnej informacji zwrotnej w czasie rzeczywistym podczas tworzenia materiałów oraz współpracę zespołów produkcyjnych przy ich edycji z użyciem preferowanego przez nich oprogramowania kreatywnego. Frame.io usprawnia pracę od etapu fotografowania do etapu edycji, wpływając tym samym na poprawę ogólnej wydajności w procesie twórczym.
Nagrywanie wideo jako plików proxy
Nowa funkcja odpowiada za nagrywanie pliku proxy o niskiej przepustowości równolegle do nagrywania wideo. Nagrywanie pliku proxy, który jest powiązany z oryginalnym nagraniem, umożliwia szybszy i płynniejszy transfer danych, edycję oraz usprawnia pozostałe procesy postprodukcji.
Ulepszona Wydajność Podstawowa
Rozpoznawanie autofokusu w czasie rzeczywistym (rozpoznawanie oka zwierzęcia, samochodu, motocykla)
Udoskonalony system autofokusu w czasie rzeczywistym, wzmacnia bardzo dokładny, hybrydowy autofokus, obecny w aparatach S5II i S5IIX, skutecznie rozpoznając ludzi wśród wielu obiektów. Posiada także funkcję wykrywania oczu zwierząt, umożliwiającą skupienie się na nich oraz ich śledzenie, a także funkcję rozpoznawania samochodów i motocykli, która szczególnie sprawdzi się podczas fotografowania sportów motorowych.
Udoskonalona wydajność E.I.S.
Oprócz trybu Standardowego, do funkcji E-Stabilizacji (wideo) został dodany tryb High, który elektronicznie koryguje duże wstrząsy podczas nagrywania w ruchu. Dodano także korekcję zniekształceń perspektywy, które często pojawiają się podczas nagrań przy użyciu obiektywu szerokokątnego. Połączenie z technologią Active I.S., umożliwia otrzymanie jeszcze bardziej stabilnego materiału podczas nagrywania w ruchu.
Poszerzanie możliwości twórczych
Tryb SH Pre - Burst
Nowo wprowadzona funkcja SH Pre – Burst rejestruje serie zdjęć tuż przed rozpoczęciem fotografowania. Po ustawieniu trybu SH PRE aparat rozpoczyna robienie zdjęć seryjnych od momentu, gdy użytkownik wciśnie przycisk migawki do połowy, umożliwiając tym samym robienie serii zdjęć aż do momentu, w którym przycisk migawki jest wciśnięty całkowicie.
- Inne znaki towarowe i nazwy handlowe są własnością ich odpowiednich właścicieli.
- W zależności od sytuacji, nie wszystkie funkcje mogą być dostępne
- Projekt i specyfikacje mogą ulec zmianie bez wcześniejszej informacji.
- Frame.io, logo Frame.io oraz Camera to Cloud są zastrzeżonymi znakami towarowymi lub znakami towarowymi firmy Adobe w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach.

Fujifilm przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-M5

Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II

Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Infrastruktura

Branża budowlana przygotowuje się na boom w inwestycjach infrastrukturalnych. Wyzwaniem może być dostęp do kadr i materiałów
W najbliższych miesiącach mogą ruszyć duże inwestycje publiczne w drogownictwie, kolei, energetyce i obronności. To efekt aktywizacji KPO i przesunięcia części środków z komponentu klimatyczno-energetycznego do tzw. Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności. Dla branży wyzwaniem będzie nie tylko dostęp do materiałów i ich sprawne dostawy, ale także kwestie kadrowe, które już dziś sprawiają problemy w realizacji zadań.
Prawo
Firmy czekają na ostateczne przepisy dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur. Mają być gotowe w wakacje

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur rusza 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną, jednak przepisy określające funkcjonowanie systemu KSeF są na razie na etapie prac w Sejmie. Wprowadzenie nowego systemu oznacza rewolucję w obiegu dokumentów, a dla firm – spore wyzwanie w przygotowaniu do zmian. „Barometr nastrojów polskich księgowych 2025” wskazuje, że KSeF budzi wśród nich najwięcej obaw, przede wszystkim ze względu na chaos organizacyjny i brak jasnych przepisów.
Bankowość
Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.