Panasonic przedstawia nowy obiektyw zmiennoogniskowy LUMIX S 70-300mm F4.5-5.6
Firma Panasonic ma przyjemność ogłosić wprowadzenie nowego zmiennoogniskowego obiektywu, opartego o system mocowania L w pełnoklatkowych bezlusterkowych aparatach serii LUMIX S - LUMIX S 70-300mm F4.5-5.6 MACRO O.I.S. (S-R70300). Seria LUMIX S kontynuuje swój rozwój bezkompromisowego obrazu, dzięki aparatom i obiektywom, które zostały zaprojektowane tak, aby spełnić oczekiwania najbardziej wymagających twórców.
Nowy obiektyw LUMIX S 70-300mm F4.5-5.6 MACRO O.I.S (S-R70300) oferuje bardzo wysoką jakość obrazu, co umożliwia renderowanie imponujących zdjęć oraz filmów. Obiektyw zapewnia także ogromną wygodę użytkownikom, dzięki szybkiemu i precyzyjnemu autofokusowi oraz systemowi podwójnej stabilizacji Dual I.S. To pozwala na bezkompromisowe wykonywanie zdjęć ruchomym obiektom, jak np. sportowcom, zwierzętom oraz pojazdom.
Aby skutecznie tłumić aberrację chromatyczną podjęliśmy decyzję o przyjęciu najnowocześniejszej technologii optycznej z ustawieniem 17 elementów soczewki w 11 grupach. Między innymi są to soczewki UED (Ultra Extra-low Dispersion), dwie ED (Extra-low Dispersion) oraz jedna UHR (Ultra-high Refractive Index). To rozwiązanie zapewnia jednolitą jakość obrazu oraz pozwala na zmniejszenie wagi i rozmiaru obiektywu.
Minimalna odległość ogniskowania obiektywu LUMIX S 70-300mm F4.5-5.6 MACRO O.I.S (S-R70300) wynosi 0,54m*1. Pozwala to na osiąganie 0,5x (przy 300mm) w największym przybliżeniu, bez kompresji uchwycanego obrazu. Jedenasto listkowa przysłona o zaokrąglonym kształcie zapewnia stylowy efekt zaokrąglenia bokeh w całym zakresie przybliżenia.
Dzięki połączeniu O.I.S (Optical Image Stabiliser) zamontowanego w obiektywie oraz korpusu I.S. (Image Stabiliser) znajdującego się w aparatach serii LUMIX S, wszelkie wibracje wynikające z drżenia dłoni lub ruchu pozostają w pełni zrekompenowane. Umożliwia to użycie 5,5 stopniowego czasu otwarcia migawki*2. Kontrola ostrości z maksymalną ilością 480 klatek na sekundę zapewni szybki i niezwykle precyzyjny AF.
Obiektyw LUMIX S 70-300mm F4.5-5.6 MACRO O.I.S (S-R70300) definiuje także wysoka mobilność – jest kompaktowy, lekki oraz odporny na kurz i zachlapanie*3. Można go używać nawet w temperaturze -10*C. Warto też wspomnieć o powłoce odpornej na wode i olej oraz filtrze o średnicy 77mm.
Wszystkie obiektywy z serii LUMIX S są wyposażone w mechanizm, który minimalizuje zjawisko nazywane niestabilnością kąta widzenia (focus breathing). Jest to efekt przez który zmienia się pole widzenia podczas ustawiania ostrości. Występuje on w obiektywach, które zostały zaprojektowane do wykonywania zdjęć w bezruchu. Obiektywy s serii LUMIX S tłumią wszelkie przesunięcia ostrości podczas powiększania i dostarczają obraz o profesjonalnej jakości.
Obecnie pracujemy nad trzema kolejnymi obiektywami z mocowaniem L i dużą aperaturą, aby w pełni uzupełnić ofertę obiektywów z serii LUMIX S i spełnić potrzeby każdego profesjonalisty.
Obiektyw LUMIX S-R70300 jest produktem, który kwalifikuje się do programu LUMIX PRO. Program ten powstał, aby wspierać użytkowników sprzętu LUMIX pracujących w kraju i poza nim. Odwiedź naszą stronę www.lumix-pro.com , aby uzyskać szczegółowe informaje na temat programu oraz dowiedzieć się więcej o kwalifikujących się krajach oraz produktach.

Fujifilm przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-M5

Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II

Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.