Komunikaty PR

Organizatorzy podsumowali 11. edycję programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”

2024-07-02  |  15:30
Biuro prasowe
  • Do programu w zakończonym właśnie roku szkolnym przystąpiła rekordowa liczba 1286 placówek edukacyjnych, 6580 klas oraz 2157 nauczycieli.
  • Kolejne blisko 134 tysiące dzieci nauczyło się dbać o zdrowy uśmiech.
  • Od początku programu wzięło w nim udział już ponad 1 milion uczniów z klas 0-3 szkół podstawowych.
  • W trakcie wakacji materiały edukacyjne trafią do blisko 16 tysięcy podopiecznych PCK podczas kolonii, półkolonii i pikników edukacyjnych.

 

Kolejna udana edycja programu za nami. Kolejne tysiące dzieci dowiedziały się jak w prosty sposób dbać o zdrowie zębów. Chciałabym podziękować wszystkim nauczycielom i koordynatorom PCK, którzy są siłą napędową i sercem całego programu. Liczymy na równie mocne zaangażowanie w kolejnej edycji, tak aby zmniejszać skalę próchnicy w Polsce – dodaje Małgorzata Szukała, Kierowniczka Działu Promocji i Pozyskiwania Dochodów, Polski Czerwony Krzyż.

Walka z próchnicą

Program Orbit® „Dziel się Uśmiechem” powstał z inicjatywy Mars Polska, producenta bezcukrowych gum, których żucie jest z jednym z elementów profilaktyki próchnicy, oraz Polskiego Czerwonego Krzyża w odpowiedzi na alarmujące dane dotyczące stanu uzębienia u najmłodszych. Według szacunków Ministerstwa Zdrowia, problem próchnicy dotyczy niemal 82% sześciolatków[1], natomiast raport WHO Global Oral Health wskazuje, że aż 46% przypadków próchnicy wśród dzieci w wieku do 9. roku życia nie jest leczonych[2].

Inicjatywa stawia na szerzenie wiedzy na temat zasad prawidłowej higieny jamy ustnej wśród dzieci już od najmłodszych lat. Dlatego w tym roku po raz pierwszy w programie mogli wziąć udział uczniowie szkolnych i przedszkolnych zerówek. Dla najmłodszych uczestników inicjatywy przygotowano specjalnie angażujące materiały edukacyjne, dostosowane do ich wieku i możliwości percepcyjnych. Zajęcia edukacyjne, w których brali udział uczniowie, obejmowały m.in. pokazy prawidłowego mycia zębów, przekazywanie informacji na temat zbilansowanej diety czy oswajanie dzieci z wizytą u dentysty i podkreślanie znaczenia regularnych wizyt kontrolnych. Wsparcie merytoryczne, jak zawsze zapewniali eksperci z Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.  

Wspierając program „Dziel się Uśmiechem”, inwestujemy nie tylko w zdrowy uśmiech dzieci, ale również w ich ogólne zdrowie i dobre samopoczucie. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może bowiem prowadzić do powikłań, nawet tak poważnych jak problemy z sercem czy układem oddechowym. Program „Dziel się Uśmiechem” uczy dzieci prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych, co jest kluczowe dla ich zdrowia w przyszłości – zaznacza Profesor Marzena Dominiak, Prezydentka Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Dbanie o zdrowy uśmiech przez cały rok

Lato to czas beztroski i zabawy obfitujący w wiele rodzinnych wyjazdów, ale też kolonii czy obozów. Ważne, aby ten czas nie stał się również wakacjami od codziennej rutyny higienicznej. Dlatego podczas wakacji materiały edukacyjne trafią do blisko 16 tysięcy podopiecznych PCK podczas kolonii, półkolonii i pikników edukacyjnych.

Podczas wakacyjnych wyjazdów dzieci nierzadko z większą częstotliwością spożywają posiłki, głównie w postaci przekąsek.  Dlatego tak ważna jest edukacja i przypominanie o prawidłowych nawykach również latem. Należy też pamiętać, że kiedy nie mamy możliwości umycia zębów po jedzeniu czy piciu można, a nawet powinno się sięgnąć po bezcukrową gumę, której żucie przyczynia się do podniesienia poziomu pH w jamie ustnej,  remineralizacji szkliwa, a w konsekwencji zmniejszenia ryzyka próchnicy – mówi Profesor Dorota Olczak-Kowalczyk, Prezeska Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Kolejna edycja już jesienią

Orbit „Dziel się Uśmiechem” to inicjatywa realizowana nieprzerwanie od 2013 roku. Zajęcia doskonale wpisują się też w obowiązującą podstawę programową, dostarczając nauczycielom angażujące, ciekawe i wsparte ekspercką wiedzą scenariusze zajęć i materiały dydaktyczne. Dlatego jesienią 2024 roku wystartuje kolejna, już 12. edycja programu. Od września szkoły oraz przedszkola z oddziałami zerówki mogą zgłaszać się do oddziałów PCK w całej Polsce, aby wziąć w niej udział.

– W Mars Polska wierzymy, że każdy zasługuje na zdrowy uśmiech, a prawidłowe nawyki warto kształtować na wczesnym etapie edukacji. Widząc alarmujące dane dotyczące problemu próchnicy u dzieci, 11 lat temu, razem z marką Orbit® zaangażowaliśmy się w realizację programu Dziel się uśmiechem”. Chcemy kontynuować tę ważną społecznie inicjatywę również w następnym roku szkolnym, dlatego po raz kolejny sfinansujemy realizację programu, aby wspólnie z naszymi partnerami wpływać na poprawę zdrowia jamy ustnej najmłodszych – podsumowuje Monika Piekarska, Kierowniczka ds. Korporacyjnych, Mars Polska.

 


[1] Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej i jego uwarunkowań w latach 2016-2020. Ocena stanu zdrowia jamy ustnej i jego uwarunkowań w populacji polskiej w wieku 6, i 10 oraz 15 lat w 2018 roku, red. Dorota Olczak-Kowalczyk. Oficyna Wydawnicza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Warszawa 2019.

[2] WHO Global Oral Health Report, 2022 r.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja 6 na 10 nauczycieli z niepokojem czeka na rozpoczęcie roku szkolnego Biuro prasowe
2024-08-23 | 12:00

6 na 10 nauczycieli z niepokojem czeka na rozpoczęcie roku szkolnego

Wielu nauczycielom nawet przerwa wakacyjna nie pomogła w „naładowaniu baterii”, co jeszcze bardziej pogłębia ich niepokój. Lęk przed nadchodzącym rokiem szkolnym
Edukacja Zazdrość, rywalizacja i kłótnie rodzeństwa. #mamynatoradę
2024-08-08 | 09:45

Zazdrość, rywalizacja i kłótnie rodzeństwa. #mamynatoradę

Więź między rodzeństwem jest niezwykle ważna, jednak czasami dochodzi do konfliktów. Jakie są przyczyny kłótni między dziećmi i co zrobić, aby takich spięć było
Edukacja Nadmiar elektroniki szkodzi rozwojowi dziecka. Jak mądrze korzystać z ekranów?
2024-07-26 | 12:28

Nadmiar elektroniki szkodzi rozwojowi dziecka. Jak mądrze korzystać z ekranów?

ilustracja: Adobe Firefly AI [domena publiczna] WHO zaleca, aby dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie miały kontaktu z elektroniką. Starsze dzieci powinny spędzać przed ekranem

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Firmy cierpią z powodu braku przewidywalnej polityki podatkowej. Częste zmiany podważają zaufanie do państwa i zniechęcają inwestorów [DEPESZA]

– Czas na reformę podatków to nie trzy miesiące czy rok, ale cała kadencja. Do tej pory zabrakło odwagi, by to zrobić – ocenia Szymon Parulski, ekspert podatkowy BCC, podczas panelu „Przewidywalność podatkowa dla przedsiębiorstw”, który odbył się podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Doradcy podatkowi debatowali o tym, co należy zrobić teraz, gdy sytuacja ekonomiczna zmusiła rząd do szukania nowych źródeł wpływów budżetowych. Wszyscy zgodnie podkreślali potrzebę przewidywalności polityki podatkowej. Ostatnie propozycje zmian w podatku akcyzowym podali jako jej antyprzykład. Cierpią na tym przede wszystkim firmy i inwestycje.

Prawo

Firmy coraz odpowiedzialniej podchodzą do obrotu danymi i e-dokumentami. Rośnie popularność usług, które go zabezpieczają

W latach 2018–2023 zainteresowanie podpisem elektronicznym na polskim rynku zwiększyło się trzykrotnie – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie KIR i ZBP. Polscy przedsiębiorcy coraz powszechniej korzystają też z e-pieczęci, czyli kolejnego narzędzia do potwierdzania autentyczności  dokumentów elektronicznych. Rosnąca popularność tzw. usług zaufania wynika z faktu, że firmy aktywnie korzystające z rozwiązań cyfrowych są coraz bardziej świadome zagrożeń wyłudzeniami, oszustwami i atakami hakerskimi.

IT i technologie

Centra danych odpowiadają za 2 proc. globalnego zużycia energii, a wkrótce ten udział może się podwoić. Operatorzy szukają sposobów na oszczędności

Sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe zużywają ogromne ilości energii. Wdrażanie ich w firmach na coraz większą skalę powoduje dynamiczny wzrost zapotrzebowania na usługi centrów danych, a co za tym idzie – również na ilość energii, jakiej potrzebują one do obsługi klientów. Tym bardziej że centra danych także wykorzystują te innowacyjne technologie do usprawnienia funkcjonowania. Duży wzrost zużycia energii powoduje, że centra danych szukają sposobów na jego optymalizację, co ma się przyczynić do zmniejszenia śladu węglowego. Jednym ze sposobów jest wykorzystywanie ciepła wytwarzanego pracą serwerów do celów grzewczych.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.