Komunikaty PR

Odwodnienie u dziecka. Dobre nawyki i właściwa hydracja

2024-09-18  |  17:30
Biuro prasowe
Kontakt
Bartosz Sosnówka
2pr

ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.04 MB )

Woda jest niezbędna do życia, jednak troska o właściwą hydrację i niedopuszczanie do odwodnienia są szczególnie istotne w przypadku dzieci. Zachęcanie do picia oraz zapobieganie odwodnieniu to zadania, przed którymi stoi każdy opiekun. Nawyk sięgania po łyk wody powinien być wyrabiany od najwcześniejszych lat, jednak przekonanie dziecka do wyboru zdrowej wody zamiast popularnych, dosładzanych napojów bywa prawdziwym wyzwaniem.

Woda stanowi około 65% masy ciała dorosłego człowieka, jednak w przypadku małych dzieci jej zawartość może oscylować nawet w granicach 70-80%. Jest nieodzownym elementem zarówno dla podtrzymywania funkcji życiowych, jak również prawidłowego rozwoju, przemian metabolicznych czy skomplikowanych procesów, które zachodzą w mózgu i układzie nerwowym. Bierze udział w ogromnym spektrum procesów fizjologicznych, z których najważniejsze to regulacja temperatury ciała, synteza hormonów i neuroprzekaźników, funkcjonowanie stawów oraz produkcja płynu mózgowo-rdzeniowego.

Zapotrzebowanie na ten życiodajny płyn zmienia się wraz z wiekiem, jednak troska o właściwy poziom nawodnienia powinna zaczynać się już na wczesnym etapie rozwoju dziecka. Niemowlęta karmione piersią zwykle nie potrzebują dodatkowych źródeł wody do 6. miesiąca życia, jednak po wprowadzeniu pokarmów stałych, woda powinna stać się regularnym elementem ich diety. Warto również pamiętać, że dzieci, które są bardziej aktywne fizycznie, powinny przyjmować więcej płynów. Ważne jest, żeby zachęcać je do regularnego wybierania wody zamiast innych napojów i obserwować ich nawyki, aby upewnić się, że są odpowiednio nawodnione. W przypadku starszych dzieci i nastolatków wskazane jest edukowanie na temat roli wody w funkcjonowaniu organizmu oraz uświadamianie zagrożeń, które niesie za sobą niedostateczna podaż zdrowych płynów. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza wtedy, gdy bardzo wysokie temperatury znacząco zwiększają ryzyko odwodnienia. 

Niedobór wody

Odwodnienie to stan, który może pojawić się u każdego, niezależnie od wieku, jednak szczególnie narażone są małe dzieci i niemowlęta, dla których stan ten może szybko stać się zagrożeniem dla zdrowia i życia. Wyróżniamy trzy stopnie odwodnienia, od minimalnej, przez umiarkowaną, aż do ciężkiej postaci niedoboru wody w organizmie, która jest wskazaniem do natychmiastowej hospitalizacji. Minimalne odwodnienie charakteryzuje się utratą masy ciała nie większą niż 3%. Dziecko zwykle zachowuje dobry kontakt, normalnie pije i oddycha, a jego tętno jest stabilne i dobrze wyczuwalne na kończynach. Łzy są widoczne podczas płaczu, a błony śluzowe w jamie ustnej oraz język pozostają wilgotne. Dziecko oddaje mocz w normalnej ilości lub nieznacznie mniejszej, a jego skóra zachowuje elastyczność. Umiarkowane odwodnienie objawia się utratą masy ciała w przedziale od 3% do 9%. Dziecko może być osłabione, rozdrażnione, a jego pragnienie jest intensywne. Oddech i rytm serca mogą być przyspieszone lub pozostać w normie. Błony śluzowe stają się suche, podobnie jak język. Kończyny stają się chłodniejsze, a skóra traci na elastyczności – fałd skórny rozprostowuje się wolniej, w czasie krótszym niż dwie sekundy. Zmniejsza się również ilość oddawanego moczu. Ciężkie odwodnienie jest najbardziej zagrażającym życiu stanem, z utratą masy ciała przekraczającą 9%. Dziecko w tym stanie może być senne lub nieprzytomne, pije płyny niechętnie lub wcale. Rytm serca jest przyspieszony, a tętno słabo wyczuwalne. Obserwuje się głębokie, przyspieszone oddychanie i zapadnięte gałki oczne. W przypadku płaczu łzy nie są obecne. Skóra staje się bardzo mało elastyczna, a fałd skórny rozprostowuje się w czasie dłuższym niż dwie sekundy. Kończyny są zimne i dziecko prawie nie oddaje moczu.

W dobie wszechobecnych reklam i łatwo dostępnych słodzonych napojów, woda często traci na atrakcyjności w oczach najmłodszych, co może prowadzić do wyborów, które nie sprzyjają zdrowiu. Zachęcanie młodego pokolenia do picia wody może wydawać się trudne, ale istnieją skuteczne metody, które pomogą sprawić, aby ten życiodajny płyn stał się atrakcyjną i pożądaną opcją. Jednak muszę podkreślić, że żadna z nich nie zastąpi przykładu, który płynie od najbliższych. Dzieci uczą się przez obserwację dorosłych, dlatego jednym z najskuteczniejszych sposobów na wyrobienie w nich nawyku sięgania po łyk wody, jest regularne spożywanie jej przez rodziców. Chcąc ograniczyć ilość plastiku oraz zatroszczyć się o podnoszenie świadomości ekologicznej starszych dzieci i młodzieży, warto zawczasu zaopatrzyć dom w dzbanek filtrujący lub inne urządzenia do podnoszenia walorów zdrowotnych i smakowych wody płynącej w naszym kranie. Takie rozwiązanie sprawia, że dobra jakościowo, czysta i zdrowa woda będzie zawsze pod ręką, stając się artykułem pierwszego wyboru dla wszystkich domowników – mówi Marlena Kupis, główna koordynatorka działu zarządzania jakością w onesano, producencie naturalnych suplementów diety.

Przekształcenie picia wody w fascynującą zabawę może znacząco podnieść zainteresowanie dzieci tym zdrowym nawykiem. Najprostszym sposobem jest wspólne przygotowanie „wody z dodatkami”.  Dzieci mogą samodzielnie wybierać składniki, takie jak zioła, płatki kwiatów lub owoce i dodawać je do wody wedle własnych upodobań, tworząc fantazyjne i ciekawe wizualnie koktajle. Wspólne eksperymentowanie z różnymi dodatkami nie tylko urozmaica proces picia wody, ale doskonale pobudza wrodzoną ciekawość dzieci i uczy je otwartości na nowe, często bardzo nieszablonowe, smaki. Dla młodszych dzieci atrakcyjne mogą być butelki z motywami z popularnych i lubianych przez nie bajek. Takie butelki, często kolorowe i ozdobione postaciami oraz logotypami, mogą dodatkowo motywować je do sięgania po wodę. Ciekawym i bardzo twórczym rozwiązaniem jest zabawa w ozdabianie dziecięcych butelek i bidonów, którą z łatwością można wykonać w domowym zaciszu. Na początek wystarczą kolorowe naklejki czy specjalne breloczki, które da się przypiąć do butelek. Rodzinna wyobraźnia może zaowocować powstaniem prawdziwych dzieł butelkowej sztuki.

Woda jest podstawowym i najzdrowszym sposobem na nawodnienie. W diecie dziecka mogą jednak pojawić się także inne płyny, które skutecznie nawilżają organizm. Obejmują one świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe oraz zupy. Ważne, aby unikać słodkich napojów gazowanych, które mogą prowadzić do odwrotnego efektu – dehydracji.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 2pr
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji Biuro prasowe
2024-12-23 | 11:00

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych środków chemicznych czy niedobory
Medycyna Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych
2024-12-12 | 10:00

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Placówki medyczne odgrywają kluczową rolę w ochronie zdrowia, jednak ich codzienna działalność wiąże się z istotnymi wyzwaniami w zakresie utrzymania higieny
Medycyna Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
2024-12-02 | 13:40

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta

Pani Ida pierwsze niepokojące objawy zauważyła w czasie, kiedy była w ciąży. Na początku pojawiła się chrypka, a  potem stopniowo traciła głos. Leczyło ją wielu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania

Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.

Infrastruktura

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzi w życie. Najważniejszym zadaniem przygotowanie społeczeństwa na zagrożenia

1 stycznia weszła w życie większość zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. MSWiA i MON, autorzy przepisów, podkreślają, że pozwolą one stworzyć nowy system reagowania na różnego typu zagrożenia w czasie pokoju i wojny. Legislacja to jednak pierwszy etap tego procesu, który teraz wymaga wysiłków w praktyce, również w obszarze edukacji społeczeństwa. Kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej mają być jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w obszarze spraw wewnętrznych.

Prawo

Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci

Z badania Komisji Zdrowia Publicznego „Lancet” ds. hazardu wynika, że na całym świecie stanowi on większe zagrożenie dla zdrowia publicznego, niż do tej pory sądzono. Jego szybki rozwój za pośrednictwem telefonów komórkowych i internetu sprawia, że kasyno można mieć dziś w kieszeni, dlatego zdaniem naukowców należy go traktować podobnie jak tytoń i alkohol. Zaburzenia związane z hazardem dotykają niemal 16 proc. dorosłych korzystających z kasyn online lub automatów, coraz częściej narażone są na nie także dzieci.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.