Komunikaty PR

Od próbki po diagnozę – jak pracują laboratoria, nie tylko w czasie pandemii?

2021-03-04  |  10:00

To nie laboratoria „przeprowadzają” badania. Robi to fachowy personel medyczny, w oparciu o nowoczesną aparaturę, produkty i narzędzia, umożliwiające rzetelną diagnostykę. Nigdy wcześniej nie mówiono tyle o pracownikach laboratorium, co w 2020 r. Niewidzialni, niedoceniani bohaterowie, podczas pandemii często pracowali po 12 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu. Jednak to, co robią diagności laboratoryjni, zawsze ma ogromne znaczenie, nie tylko w dobie koronawirusa. Mając świadomość, że od dokładności wykonywanych przez nich badań zależy ludzkie życie i zdrowie, pracują z poczuciem ogromnej odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w zakresie identyfikacji próbek, o ten obszar mogą być spokojni.

Pobranie materiału to dopiero początek

Dla osób korzystających z usług laboratorium medycznego, wizyta w tym miejscu coraz częściej sprowadza się obecnie jedynie do oddania próbki badanego materiału. O ile wcześniej należało jeszcze osobiście odebrać wynik, dziś - w większości przypadków - jest on dostępny online. W międzyczasie jednak pobrany materiał musi przejść szereg etapów, z zachowaniem wielu koniecznych procedur bezpieczeństwa - ponieważ w pracy diagnosty laboratoryjnego nie może być mowy o pomyłce. Potknięcie na którymkolwiek z etapów, oznaczałoby katastrofalne skutki - wykluczyłoby materiał z dalszej analizy, wiązałoby się z uzyskaniem nieprawidłowych wyników lub przekazaniem ich niewłaściwej osobie. Wiarygodność badania polega w ogromnej mierze na poprawnym i trwałym oznaczeniu próbek.

Kompleksowe wsparcie laborantów

Laboratoria muszą zagwarantować, że próbki są odpowiednio monitorowane podczas całego procesu – począwszy od pobrania materiału, przez badanie, aż po należyte przechowywanie. - Etykieta to dziś integralna część każdego badania laboratoryjnego. – słusznie zauważa Agnieszka Biś z Etisoft. - Z tą myślą stworzyliśmy program etiCALLS. Dzięki temu laboratoria mają do dyspozycji kompletny zestaw produktów i narzędzi, pozwalających w łatwy i prosty sposób identyfikować próbkę, śledzić dokładnie przebieg badań i procesy, jakim była poddawana. – dodaje.

Działania w trosce o klientów

Pracownicy laboratoriów przeprowadzają próbki przez złożony proces. Aby zapewnić sterylne warunki pracy i zapewnić bezpieczeństwo sobie samym, są zaopatrzeni w środki ochrony osobistej. Dziś, oprócz „standardowych” rękawiczek i fartucha, są to często także kombinezony, maseczki czy przyłbice. Mimo trwającej pandemii, placówki robią wszystko, aby zapewnić szeroki dostęp do badań laboratoryjnych. Zawsze są przecież osoby, które muszą je wykonać, jak chociażby kobiety w ciąży. Biorąc pod uwagę, że koronawirus poddał nasze codziennie życie wielu ograniczeniom, laboratoria starają się na wiele sposobów pomagać swoim klientom w obecnej sytuacji. Oferują m.in. wsparcie online, pobieranie krwi w domu pacjenta czy możliwość zlecenia dodatkowych badań do kilkudziesięciu dni od pobrania materiału.

W laboratorium nie ma miejsca na błędy i przypadki

Zlecenie dodatkowych badań jest możliwe dzięki zabezpieczeniu krwi. Co to znaczy i czemu służy? Pobraną próbkę zwykle zabezpiecza się poprzez zamrożenie na okres 30 dni. Czy można być spokojnym o to, że materiał będzie oznaczony w odpowiedni sposób? W laboratorium nie ma miejsca na błędy. Zastosowanie etykiet produkowanych przez Etisoft, odpornych na niskie temperatury, gwarantuje doskonałą czytelność opisu każdej próbki. Etykiety etiCALLS do nadruku termotransferowego oferowane są w zestawie z dedykowaną taśmą termotransferową. Jakie korzyści daje to rozwiązanie? Etykiety są nie tylko czytelne i trwałe, zastosowanie tego rozwiązania pozwala jednocześnie zaoszczędzić czas i zminimalizować ryzyko błędu.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski Biuro prasowe
2025-06-24 | 09:30

Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski

Ta strategiczna współpraca wprowadza na polski rynek nowe rozwiązania - z zakresu probioterapii do pielęgnacji skóry ze skłonnością do trądziku - z planami dalszej
Medycyna Zdaniem Polaków dostęp do populacyjnych danych medycznych powinni mieć wyłącznie lekarze – wynika z najnowszego raportu PRCN „Polacy o dostępie do danych medycznych”
2025-06-16 | 03:00

Zdaniem Polaków dostęp do populacyjnych danych medycznych powinni mieć wyłącznie lekarze – wynika z najnowszego raportu PRCN „Polacy o dostępie do danych medycznych”

Nowy raport agencji doradczej PRCN pokazuje, że Polacy są bardzo ostrożni w kwestii udostępniania danych zdrowotnych na potrzeby rozwoju sektora ochrony zdrowia i nauk
Medycyna Szyna CPM – nowoczesne wsparcie w rehabilitacji po przebytej operacji kolana i biodra
2025-06-05 | 11:05

Szyna CPM – nowoczesne wsparcie w rehabilitacji po przebytej operacji kolana i biodra

Co to jest szyna CPM? Szyna CPM (ang. Continuous Passive Motion – ciągły ruch bierny) to innowacyjne urządzenie medyczne wykorzystywane w rehabilitacji pourazowej

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

IT i technologie

UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.

Prawo

Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.

Konsument

GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny

Tradycyjna statystyka, oparta wyłącznie na cyklicznych badaniach i danych administracyjnych, przestaje wystarczać, by analizować dynamiczne zmiany w czasie rzeczywistym. Z tego powodu Główny Urząd Statystyczny stawia na nowoczesne podejście oparte na integracji danych, budowie spójnej struktury informacyjnej państwa oraz współpracy z sektorem prywatnym. – Jesteśmy na dobrej drodze do budowy infrastruktury informacyjnej państwa po to, żeby uniknąć halucynacji sztucznej inteligencji, chaosu czy dezinformacji – podkreśla Marek Cierpiał-Wolan, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.