Nowa współpraca poświęcona leczeniu doustnemu pacjentów z COVID-19

Weronika Rudecka
MSL Group
Wołoska 9
02-583 Warszawa
weronika.rudecka|mslgroup.com| |weronika.rudecka|mslgroup.com
533533869
www.mslgroup.pl/
Lider biotechnologiczny Roche i Atea Pharmaceuticals łączą siły w walce przeciwko COVID-19 w zakresie opracowywania, produkcji i dostarczania AT-527 – doustnego, bezpośrednio działającego leku przeciwwirusowego, będącego obecnie na etapie badań.
·Firmy Roche i Atea Pharmaceuticals nawiązały partnerstwo w celu rozwijania AT-527 – doustnego bezpośrednio działającego leku przeciwwirusowego (direct-acting antiviral – DAA), będącego obecnie w II fazie badań klinicznych.
- AT-527 ma potencjał, aby stać się pierwszym nowym doustnym lekiem przeciwwirusowym do leczenia pozaszpitalnego i szpitalnego pacjentów z COVID-19, który mógłby również znaleźć zastosowanie w działaniach profilaktycznych po ekspozycji na wirusa.
- Doustne, małocząsteczkowe DAA przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 mogą być produkowane na dużą skalę i zapewnić szeroki dostęp dla pacjentów.
Działanie AT-527 polega na blokowaniu enzymu – wirusowej polimerazy RNA – która jest konieczna do replikacji wirusa. Lek jest obecnie w badaniu klinicznym fazy II obejmującym hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 o nasileniu umiarkowanym. Badanie kliniczne fazy III, które ma się rozpocząć w I kwartale 2021 r., obejmie potencjalne możliwości stosowania leku u pacjentów nieprzebywających w warunkach szpitalnych. Oprócz tego AT-527 może być opracowany do stosowania profilaktycznego po ekspozycji na wirusa.
Preparat AT-527, który stanowi potencjalną opcję leczenia doustnego pacjentów hospitalizowanych, ma również potencjał, aby stać się pierwszą formą leczenia doustnego pacjentów z COVID-19 nieprzebywających w szpitalu. Proces wytwarzania małocząsteczkowych DAA zapewnia ponadto możliwość produkcji dużych ilości bardzo potrzebnego leku. Jeżeli lek AT-527 się sprawdzi, mógłby być pomocny we wczesnym leczeniu pacjentów, ograniczaniu progresji zakażenia i przyczynić się do zmniejszenia całkowitego obciążenia systemów opieki zdrowotnej.
Celem współpracy jest przyspieszenie rozwoju klinicznego i produkcji AT-527, zbadanie jego bezpieczeństwa i skuteczności, a także jak najszybsze zapewnienie pacjentom potencjalnej możliwości leczenia. W przypadku udowodnienia w badaniach klinicznych bezpieczeństwa i skuteczności AT-527 oraz jego zatwierdzenia przez organ nadzorczy Atea będzie odpowiadać za sprzedaż leku w USA, z możliwością zwrócenia się o wsparcie do Genentech, a firma Roche będzie odpowiedzialna za jego dystrybucję poza obszarem USA.
– Złożoność kwestii związanych z COVID-19 wymaga budowania wielu linii obrony. Dzięki połączeniu sił z Atea mamy nadzieję zaoferować dodatkową opcję leczenia pacjentów z COVID-19, zarówno hospitalizowanych, jak i przebywających poza szpitalem, i zmniejszyć obciążenie szpitali w okresie światowej pandemii – mówi Bill Anderson, dyrektor generalny Roche Pharmaceuticals. – Dzięki wspólnemu opracowywaniu i produkcji AT-527 na dużą skalę staramy się udostępnić tę opcję leczenia jak największej liczbie osób na całym świecie.
– Roche podziela naszą pasję do tworzenia innowacyjnych produktów leczniczych, przynoszących odpowiedzi na największe potrzeby w zakresie medycyny. Pandemia COVID-19 uwydatniła pilną potrzebę nowego, doustnego leku przeciwwirusowego do leczenia tego wysoce zakaźnego, a często śmiertelnego wirusa – dodaje dr. Jean-Pierre Sommadossi, dyrektor generalny i założyciel Atea Pharmaceuticals. – Oczekujemy, że lek AT-527 będzie się idealnie nadawał do walki z COVID-19, gdyż hamuje on replikację wirusa, blokując jego polimerazę RNA, która jest kluczowym elementem mechanizmu replikacji wirusów RNA. Istotne jest, że proces wytwarzania naszego małocząsteczkowego bezpośrednio działającego leku przeciwwirusowego umożliwia nam produkcję AT-527 szybko i na dużą skalę.
Informacje o AT-527
AT-527 to doustny prolek w postaci nukleotydu purynowego, będący na etapie badań, który wykazał działanie przeciwwirusowe in vitro i in vivo wobec kilku otoczkowych jednoniciowych wirusów RNA, w tym ludzkich flawiwirusów i koronawirusów. Ten wysoce selektywny prolek w postaci nukleotydu purynowego zaprojektowano w celu specyficznej inhibicji wirusowej polimerazy RNA zależnej od RNA, która jest enzymem niezbędnym do replikacji wirusów RNA. Przeciwwirusowe działanie i bezpieczeństwo leku AT-527 wykazano w badaniach klinicznych fazy II u pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C oraz w przedklinicznych testach in vitro z wirusem SARS-CoV-2. Preparat AT-527 nie uzyskał jeszcze licencji ani zatwierdzenia w USA ani żadnym innym kraju do stosowania w przypadku jakichkolwiek wskazań.

Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski

Zdaniem Polaków dostęp do populacyjnych danych medycznych powinni mieć wyłącznie lekarze – wynika z najnowszego raportu PRCN „Polacy o dostępie do danych medycznych”

Szyna CPM – nowoczesne wsparcie w rehabilitacji po przebytej operacji kolana i biodra
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
IT i technologie
UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.