Naukowcy z King’s College dowodzą, że bezcukrowa guma do żucia zmniejsza ilość
Najnowsze badanie brytyjskiego King’s College wykazuje, że stosowanie gumy bez cukru redukuje ilość powstającej płytki nazębnej u dorosłych. Sprawdzono, że włączenie bezcukrowej gumy do żucia do codziennej rutyny jest skutecznie przeciwdziała powstawaniu próchnicy i może poprawić stan szkliwa.
Artykuł badawczy “A Systematic Review and Meta-Analysis of the Role of Sugar-Free Chewing Gum on Plaque Quantity in the Oral Cavity” (“Przegląd i metaanaliza wpływu gumy do żucia bez cukru na ilość płytki nazębnej w jamie ustnej”) jest kompilacją wyników 8 osobnych badań. Zostały one wybrane spośród 222 raportów, które podejmowały temat efektów żucia gumy bezcukrowej na ilość powstającej płytki nazębnej. Okazało się, że była ona znacząco mniejsza u osób żujących gumę bez cukru, w porównaniu z grupą kontrolną, która tego nie robiła. Naukowcy doszli do wniosku, że nowe badanie dostarcza dowodów na poparcie stosowania gumy bezcukrowej w celu zredukowania ilości powstającej płytki nazębnej u dorosłych, która przyczynia się do uszkodzenia szkliwa i powstawania próchnicy i.
Guma bez cukru chroni zęby poprzez stymulację produkcji śliny. W taki sposób jama ustna zostaje oczyszczona z resztek jedzenia i cukrów, kwasy wytwarzane przez płytkę nazębną zostają zneutralizowane i zachodzi remineralizacja szkliwa zębów. Korzyści dla zdrowia jamy ustnej płynące z żucia gumy bezcukrowej są powszechnie doceniane przez ekspertów, stowarzyszenia dentystyczne oraz organy regulacyjne na całym świecie.
Włączenie bezcukrowej gumy do żucia do naszej codziennej rutyny jest dobrym sposobem na przeciwdziałanie próchnicy i przywrócenie odpowiedniego pH jamy ustnej, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów. Tak prosta czynność może znacząco zredukować ilość powstających bakterii i poprawić stan naszego szkliwa - mówi prof. Marzena Dominiak, prorektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Najnowsze badanie jest trzecim w kolejności artykułem opublikowanym przez King’s College w Londynie na temat działania bezcukrowych gum do żucia. Pierwszy materiał naukowy z 2019 roku pokazał, że tego typu guma pomaga zapobiegać i kontrolować występowanie próchnicy u dzieci. W 2021 roku opublikowano drugi artykuł, tym razem obrazujący pozytywny wpływ gumy bezcukrowej na ilość bakterii Streptococcus mutans (jednego z głównych powodów powstawania próchnicy zębów) w jamie ustnej.
1 https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/froh.2022.845921/full
Aktualne badanie dostarcza dalszych dowodów na poparcie stosowania gumy bezcukrowej w ramach kompletnej rutyny higieny jamy ustnej, obok szczotkowania zębów dwa razy dziennie, zdrowej i zbilansowanej diety oraz regularnych wizyt u stomatologa.
Seria wspomnianych badań naukowych została zrealizowana przy wsparciu programu Wrigley Oral Healthcare.

Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski

Zdaniem Polaków dostęp do populacyjnych danych medycznych powinni mieć wyłącznie lekarze – wynika z najnowszego raportu PRCN „Polacy o dostępie do danych medycznych”

Szyna CPM – nowoczesne wsparcie w rehabilitacji po przebytej operacji kolana i biodra
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.