Komunikaty PR

Wielkie święto nauki – Tydzień Noblowski 2021 w Centrum Współpracy i Dialogu Un

2021-09-29  |  16:10

Uniwersytet Warszawski zaprasza do wspólnego celebrowania Tygodnia Noblowskiego, w trakcie którego wyróżnione zostaną odkrycia i wynalazki mające wpływ na nasze codzienne życie. Skrupulatnie wypełniany od ponad stu lat testament Alfreda Nobla jest niezmiennie kołem napędowym dla dokonań kolejnych pokoleń innowatorów i magnesem skupiającym na nauce uwagę całego świata. Tegorocznych zdobywców tej prestiżowej nagrody poznamy już w dniach 4 – 11 października. Przy okazji Tygodnia Noblowskiego, Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego już po raz trzeci uruchamia centrum informacyjne, w którym eksperci i ekspertki Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będą komentować wyróżnienia przyznane w poszczególnych dziedzinach i wyjaśniać ich znaczenie. W tym roku organizatorzy zapraszają również do śledzenia wydarzeń towarzyszących – debat eksperckich #UWażni na przyszłość oraz spotkań w  ramach cyklu Popołudnia Noblowskie.

Nagrody Nobla to jedne z najważniejszych nagród – przyznawane są za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie, a także za zasługi dla społeczeństw i ludzkości. Tydzień, w którym ogłaszane są nazwiska laureatów, każdego roku budzi ogromne emocje. To czas, kiedy – w oczekiwaniu na werdykt Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk – Sztokholm staje się światową stolicą nauki i kultury.

Nauka w centrum uwagi świata? Na co dzień zdarza się to niezwykle rzadko – głównie w sytuacjach niepewnej przyszłości czy w obliczu spektakularnych, elektryzujących uwagę mediów dokonań naukowców i naukowczyń. Tydzień Noblowski to wyjątkowy czas, który skłania do refleksji nad znaczeniem nauki i jej wpływem na naszą codzienność. Kiedy bowiem zestawimy warunek aplikacyjności nagradzanych odkryć z historią życia fundatora, wynalazcy i przedsiębiorcy – związek ten staje się oczywisty: nauka nie działa sama dla siebie. Alfred Nobel pragnął nauki, która rozwija świat i cywilizację. W tej nagrodzie widzimy połączenie wagi badań podstawowych z aspektem aplikacyjności – to właśnie wiedza i umiejętność przełożenia tych osiągnięć na społeczeństwa oraz gospodarkę są kluczową i unikatową wartością dla współczesnego świata – mówi Jacek Sztolcman, kierownik Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego.

W tym roku Centrum Współpracy i Dialogu UW poszerza formułę Tygodnia Noblowskiego o wydarzenia towarzyszące. W dniach 28 – 30 września CWiD UW zaprasza do udziału w trzech debatach w ramach cyklu #UWażni na przyszłość, podczas których przedstawiciele świata nauki i biznesu będą dyskutować na temat wyzwań współczesnego świata i roli nauki, która stawia im czoła.

Z kolei między 12 a 14 października, już po poznaniu wszystkich tegorocznych laureatów Nagrody Nobla, odbędą się Popołudnia Noblowskie, w trakcie których zaproszeni goście omówią nagrodzone osiągnięcia w dziedzinach: fizjologii lub medycyny, literatury i Pokojowej Nagrody Nobla.

Tegoroczny Tydzień Noblowski i towarzyszące mu wydarzenia z jednej strony stawiają pytania o rolę nauki we współczesnym świecie, a z drugiej – przybliżają znaczenie nagradzanych osiągnieć. Wierzę, że tegoroczny program Tygodnia Noblowskiego stwarza ramy do dyskusji i podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie o faktyczną rolę i wpływ nauki, badań naukowych i dokonań akademii na naszą przyszłość – wyjaśnia Jacek Sztolcman.

Centrum Współpracy i Dialogu UW będzie relacjonować wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Tygodnia Noblowskiego – ogłaszanie nagród w poszczególnych dziedzinach oraz briefingi z udziałem ekspertek i ekspertów UW oraz WUM – na kanałach CWiD UW:

  • na Facebooku [https://www.facebook.com/events/407656567455049]
  • na YouTube [https://www.youtube.com/channel/UCInNQhmUmmv72VXyof6adow]

 

W ramach Tygodnia Noblowskiego Zespół CWiD UW we współpracy z doktorantami Uniwersytetu Warszawskiego przygotowuje także skrypty lekcji dla uczniów szkół ponadpodstawowych poświęcone noblistom i nagrodzonym odkryciom. Każdego dnia w trakcie Tygodnia Noblowskiego skrypty te będą zamieszczane na stronie internetowej Centrum Współpracy i Dialogu UW [www.cwid.uw.edu.pl].

 

HARMONOGRAM WYDARZEŃ ZWIĄZANYCH Z TYGODNIEM NOBLOWSKIM 2021:

Cykl debat #UWażni na przyszłość | 28 – 30 września

Niemal w przeddzień ogłoszenia laureatów Nagrody Nobla Centrum Współpracy i Dialogu UW zaprasza na cykl debat #UWażni na przyszłość, w ramach których zaproszeni goście będą dyskutować o wartościach takich jak: odpowiedzialność, zaufanie, bezpieczeństwo i współpraca.

Jaką rolę odgrywa nauka w stawianiu czoła wyzwaniom współczesności? Na czym polega społeczna odpowiedzialność nauki, a także biznesu, który wdraża w życie odkrycia naukowe? Jak budować społeczne zaufanie do nauki i biznesu? Czego nauczyła nas pandemia w kontekście odpowiedzialności, zaufania i współpracy? Jaką rolę powinna odgrywać odpowiedzialność przy podejmowaniu działań pomocowych i projektowaniu polityk społecznych oraz ekologicznych?

  • SPOŁECZEŃSTWO – MEDYCYNA – ZAUFANIE | 28 września (wtorek), godz. 14:00
  • POMAGAM ODPOWIEDZIALNIE | 29 września (środa), godz. 14:00
  • EKONOMIE CZASU ZMIANY | 30 września (czwartek), godz. 14:00

 

Tydzień Noblowski 2021 | 4 – 11 października

Komitet Noblowski ogłosi nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dniach od 4 do 11 października 2021 r. Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego uruchamia w tym czasie centrum informacyjne Tygodnia Noblowskiego. W jego ramach transmitowane będą relacje z ogłoszenia nazwisk laureatów, a także poświęcone tegorocznym wyróżnieniom komentarze ekspertek i ekspertów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • FIZJOLOGIA LUB MEDYCYNA | 4 października (poniedziałek), godz. 11:20
  • FIZYKA| 5 października (wtorek), godz. 11:35
  • CHEMIA | 6 października (środa), godz. 11:35
  • LITERATURA | 7 października (czwartek), godz. 12:50  
  • POKOJOWA NAGRODA NOBLA | 8 października (piątek), godz. 10:50
  • NAGRODA BANKU SZWECJI IM. A. NOBLA W DZIEDZINIE NAUK EKONOMICZNYCH
    | 11 października (poniedziałek), godz. 11:35

Popołudnia Noblowskie | 12 – 14 października

Trzy spotkania, w trakcie których omówione zostaną docenione osiągnięcia w kontekście Nagrody Nobla w dziedzinach fizjologii lub medycyny oraz literatury, a także Pokojowej Nagrody Nobla.
Cykl przeznaczony dla instytucji kultury.

  • Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny | 12 października (wtorek), godz. 18:00
  • Nagroda Nobla w dziedzinie literatury | 13 października (środa), godz. 18:00
  • Pokojowa Nagroda Nobla | 14 października (czwartek), godz. 18:00

FB: https://www.facebook.com/CWiDUW/

WWW: https://cwid.uw.edu.pl/projekt/tydzien-noblowski/ 

Partnerami Tygodnia Noblowskiego 2021 i wydarzeń towarzyszących są firmy: Orange i Pfizer.

 

***

O Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego

Centrum Współpracy i Dialogu UW (CWiD UW) jest ogólnouniwersytecką jednostką powołaną na Uniwersytecie Warszawskim w celu promowania dokonań i sukcesów naukowych kadry akademickiej oraz udostępniania wiedzy i uniwersyteckich zasobów badawczych szerokiemu gronu odbiorców, partnerów oraz instytucji zewnętrznych. Jako platforma komunikacji i współpracy CWiD UW umożliwia przybliżanie społeczeństwu odkryć i możliwości nauki XXI wieku, a także rzetelnej wiedzy naukowej w obszarach aktualnych wyzwań społecznych i gospodarczych. Centrum służy wzmacnianiu głosu naukowców, wydziałów i innych jednostek UW w debacie publicznej i kształtowaniu jej jakości w oparciu o wiedzę opartą na faktach i najnowsze zdobycze nauki.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nauka Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów Biuro prasowe
2024-09-30 | 01:00

Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów

Pfeifer & Langen Polska wprowadza Tofi MET – nowy, wyjątkowy produkt stworzony z myślą o hodowcach bydła mlecznego. To jedyne na rynku, połączenie metabolizowanej metioniny oraz
Nauka Do 12 października trwa nabór zgłoszeń do konkursu Złoty Medal Chemii 2024!
2024-09-27 | 20:00

Do 12 października trwa nabór zgłoszeń do konkursu Złoty Medal Chemii 2024!

Jeszcze tylko nieco ponad dwa tygodnie mają młodzi chemicy na zgłoszenie swoich prac do 14. edycji prestiżowego konkursu „Złoty Medal Chemii 2024”, organizowanego przez Instytut
Nauka Smart Vegetables Innovations inwestuje w innowacje i edukację
2024-09-24 | 16:45

Smart Vegetables Innovations inwestuje w innowacje i edukację

Smart Vegetables Innovations (SVI), lider innowacji w obszarze hydroponiki w Polsce, realizuje pionierskie projekty, które wspomagają rozwój nowoczesnych technologii upraw sałaty

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona

Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.

Konsument

Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców

Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.

Ochrona środowiska

Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia

Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.