Komunikaty PR

Pre-NeurIPS 2024: jak młodzi Polacy prowadzą badania nad AI

2024-12-30  |  12:00
Biuro prasowe

Rozgrzewka przed gigantyczną konferencją naukową, szansa, by zaprezentować wyniki szerszej publiczności, pierwsze kroki w międzynarodowym środowisku naukowym. Na początku grudnia na Politechnice Warszawskiej odbył się Pre-NeurIPS 2024, wydarzenie zorganizowane przez PW i IDEAS NCBR, które przyciągnęło wielu studentów i doświadczonych naukowców prowadzących innowacyjne badania w obszarze AI. Pre-NeurIPS pokazuje, jakie znaczenie ma międzynarodowa współpraca w badaniach nad sztuczną inteligencją. Jest też dowodem, że Polacy mogą robić naukę na światowym poziomie.

Próba generalna

Pre-NeurIPS można nazwać próbą generalną przed prestiżowymi konferencjami, takimi jak NeurIPS, ECCV czy CoRL. Publikacja np. na ECCV w środowisku naukowym ma podobną wartość, co artykuły w “Science” czy “Nature”, najbardziej znanych na świecie periodykach naukowych. Jednak badania nad AI rozwijają się tak szybko, że to nie czasopisma, a właśnie konferencje są areną dyskusji między badaczami, dzielenia się wynikami i wymiany doświadczeń. To miejsce, gdzie badania mają szansę zostać zauważone i szerzej przedyskutowane, a naukowcy dostają szansę, by bezpośrednio omówić swoje prace z kolegami z całego świata.

Spotkanie Pre-NeurIPS na Politechnice Warszawskiej zgromadziło 25 posterów, które wkrótce będą lub już były wystawiane na prestiżowych konferencjach:

●      ECCV 2024, European Conference on Computer Vision – 29.09-04.10.2024 – Mediolan

●      ECAI 2024, European Conference on Artificial Intelligence – 19-24.10.2024  – Santiago de Compostela

●      CoRL 2024, Conference on Robot Learning – 6-9.11.2024 – Monachium

●      NeurIPS 2024, Conference on Neural Information Processing Systems –10-15.12.2024 – Vancouver

●      WACV 2025, Conference on Applications of Computer Vision – 28.02-04.03.2025 – Tucson

Jak zauważył Jan Dubiński, doktorant Politechniki Warszawskiej i IDEAS NCBR: – Dobry poster zachęca do interakcji z autorem i może pomóc naszemu artykułowi przyciągnąć uwagę. Osobiste interakcje na konferencjach oferują ogromną przewagę nad publikacjami w czasopismach.

Prawdziwa konferencja to ponad 15 tysięcy zgłoszeń

Pre-NeurIPS to odpowiedź na wyzwania, jakie stawia przed uczestnikami międzynarodowa scena naukowa. Jak tłumaczy Agata Bader, koordynator ds. współpracy akademickiej i międzynarodowej w IDEAS NCBR: – Cieszymy się, że sesja Pre-NeurIPS organizowana jest nie tylko w Warszawie, ale w tym tygodniu odbywa się również w 17 jednostkach sieci ELLIS, m.in. w Zurychu, Amsterdamie i Oksfordzie. Pre-NeurIPS pomaga naukowcom ćwiczyć umiejętność prezentowania wyników i dzielenia się wiedzą.

Międzynarodowa scena naukowa jest obecnie niezwykle konkurencyjna. W tym roku NeurIPS przyjęło tylko 23% spośród 15 000 zgłoszeń, a ogromne zainteresowanie sprawiło, że organizatorzy wprowadzili losowy system rejestracji dla uczestników bez zaakceptowanych prac. Ostatecznie na konferencji znalazły się ponad 4 tysiące publikacji.

Najlepsze postery i wyróżnienia

Podczas Pre-NeurIPS uczestnicy oddawali głosy na najlepsze postery i prezentacje. Zwycięzcą został Wojciech Łapacz z Politechniki Warszawskiej, który przedstawił poster “Exploring the Stability Gap in Continual Learning: The Role of the Classification Head”, a drugie miejsce ex aequo zajęli Jan Dubiński z PW i IDEAS NCBR (prezentacja: “Generative modelling forHigh Energy Physics simulations at CERN”) oraz Karol Rzepka z PW (prezentacja: “DTLS performance evalution in IoT environments”).

Wystawienie plakatów na sesji tego typu to coś więcej niż próba generalna; pozwala na bardzo dobre dotarcie do współpracowników z lokalnej społeczności, co czasami nie jest możliwe na samej konferencji. Wydarzenia takie jak NeurIPS to wielkie kotły z tysiącami osób. Bardziej kameralne spotkania mają dużą wartość same w sobie – dodaje Jan Dubiński.

Jak wyglądał prawdziwy NeurIPS w Vancouver oczami naukowców IDEAS NCBR można zobaczyć pod tym linkiem: https://ideas-ncbr.pl/en/events/pre-neurips-2024/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nauka BRAK ZDJĘCIA
2024-12-19 | 16:10

Test Myers-Briggs a nauka języków obcych! Rób to, do czego jesteś stworzony!

Logicy, dyskutanci, protagoniści, wirtuozi – to tylko niektóre z 16 typów osobowości wyróżnianych w teście Myers-Briggs. Zrozumienie tych typów może mieć kluczowe znaczenie w procesie rozwoju
Nauka Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów
2024-09-30 | 01:00

Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów

Pfeifer & Langen Polska wprowadza Tofi MET – nowy, wyjątkowy produkt stworzony z myślą o hodowcach bydła mlecznego. To jedyne na rynku, połączenie metabolizowanej metioniny oraz
Nauka Do 12 października trwa nabór zgłoszeń do konkursu Złoty Medal Chemii 2024!
2024-09-27 | 20:00

Do 12 października trwa nabór zgłoszeń do konkursu Złoty Medal Chemii 2024!

Jeszcze tylko nieco ponad dwa tygodnie mają młodzi chemicy na zgłoszenie swoich prac do 14. edycji prestiżowego konkursu „Złoty Medal Chemii 2024”, organizowanego przez Instytut

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Transport

Rząd pracuje nad nowymi warunkami testowania pojazdów autonomicznych. Do dopuszczenia ich do ruchu jeszcze daleka droga

Trwają prace nad przepisami, które ułatwią testowanie w Polsce pojazdów pół- i autonomicznych. Zmienią się m.in. definicje zawarte w ustawie z 2018 roku, by możliwe było wykorzystanie do testów pojazdów o pełnej autonomii. Do wprowadzenia takich aut na drogi jeszcze daleka droga, choć eksperci widzą w nich remedium na wiele bolączek, m.in. na niedobór zawodowych kierowców czy wykluczenie transportowe konkretnych grup społecznych i obszarów. Wiele wątpliwości wciąż budzą kwestie bezpieczeństwa i przygotowania kierowców.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich

Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.

Transport

Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi

Pod względem liczby rejestracji nowych aut osobowych 2024 rok był drugim najlepszym wynikiem w historii. To był sprzedażowo dobry rok także dla koncernu Mercedes-Benz. Na polskim rynku sprzedaż wyniosła 26,3 tys. samochodów osobowych, co oznacza 38-proc. wzrost w ciągu roku. Mercedes jest też wśród liderów dostaw aut elektrycznych. Ze względu na rosnącą popularność tego segmentu producent w tym roku wprowadzi na rynek nowość – w pełni elektryczny model CLA.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.