SCIENCE CAFE. Wykład napromieniowany
Centrum Nauki EXPERYMENT
al. Zwycięstwa 96/98
81-451 Gdynia
j.milszewski|experyment.gdynia.pl| |j.milszewski|experyment.gdynia.pl
781976126
experyment.gdynia.pl
Co jakiś czas wpada nam w ucho telewizyjny news typu „rakieta jądrowa wybuchła na poligonie” czy „awaria w reaktorze blisko naszej granicy”, a dziennikarze prześcigają się w podgrzewaniu emocji, włącznie z mieszaniem w dyskusję Czarnobyla. Skąd obywatel-laik ma w takiej sytuacji wziąć informacje na temat zagrożenia? Innymi słowy: czym jest dozymetryczna służba awaryjna, po co nam Państwowa Agencja Atomistyki i jak wygląda w naszym kraju sieć monitoringu radiacyjnego? Skąd wiemy o tym, ile izotopów promieniotwórczych jest w powietrzu, w wodzie, w naszym pożywieniu? Czy możemy spać spokojnie? Na te pytania odpowie 20 września Dariusz Aksamit podczas SCIENCE CAFE. Wykład napromieniowany.
Prowadzący: Dariusz Aksamit – fizyk medyczny, asystent na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, dawniej zastępca kierownika ds. technicznych w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Laureat nagrody „Popularyzator Nauki 2018” w kategorii Animator organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na co dzień w pracy naukowej zajmuje się zastosowaniami promieniowania jonizującego w medycynie, pomiarami promieniowania i ochroną radiologiczną, pomiarami radonu, wykorzystywaniem druku 3D do usprawnienia procesu radioterapii, współpracując m.in. z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej.
Kawę i ciasto zapewnia Parkowa Bistro.
wiek: 18+
termin: 20 września 2020, godz. 16:00
bilety: 20/10 zł
Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów
Do 12 października trwa nabór zgłoszeń do konkursu Złoty Medal Chemii 2024!
Smart Vegetables Innovations inwestuje w innowacje i edukację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.