Komunikaty PR

Politechnika Śląska robotyzuje walkę z pandemią

2020-05-14  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania Filmy ( 32.74 MB )

System ochrony zdrowia w Polsce boryka się z wieloma problemami, jednak największy to braki kadrowe. Według statystyk średnia wieku polskiej pielęgniarki to 52 lata. Pomimo, że w zawodzie pracuje około 233 tys. to w ilości pielęgniarek przypadających na 1000 mieszkańców zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Europie. Unijna średnia wg OECD wynosi 9,4 pielęgniarki na 1000 mieszkańców, tymczasem w Polsce ten wskaźnik wynosi zaledwie 5,2, a w związku z tym brakuje około 200 tys. pielęgniarek. Badania aktualnej sytuacji wykazały, że w 72% szpitali brakuje pielęgniarek, w 38% personelu pomocniczego, a w 13% położnych. Sytuacja nie wygląda lepiej wśród lekarzy. Naczelna Rada Lekarska wskazuje na brak 68 tys. lekarzy różnych specjalizacji. Średnia liczba lekarzy na 1000 mieszkańców w Unii Europejskiej wynosi 3,6, natomiast w Polsce 2,4.

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 w wyniku zachorowań oraz kwarantanny przyczyniła się do pogłębienia występujących braków. Problem ten stanowi wyzwanie, a zarazem jest inspiracją dla świata nauki. Technika w medycynie daje nadzieję na nowe technologie, które powinny przyjść z pomocą człowiekowi.

Pomysł na opracowanie i wdrożenie „autonomicznego systemu asystującego w szpitalach zakaźnych" narodził się w konsorcjum jednostek: Katedry Biomechatroniki Politechniki Śląskiej, a także firm APA Group i KUKA, będących światowymi liderami w dziedzinie automatyki oraz robotyki przemysłowej. Opracowanie robota asystującego w pracy lekarzy i pielęgniarek pozwoli uzupełnić braki kadrowe nie tylko polskiej służby zdrowia, poprzez odciążenie personelu medycznego w wykonywaniu szeregu codzienny czynności, a w szczególności tych związanych z ryzykiem zakażenia.

W chwili obecnej na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej prowadzone są symulacje i badania ukierunkowane na selekcję czynności, w których robot mógłby zastąpić personel medyczny. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie projektu pozwalającego na sfinansowanie opracowania i wdrożenia gotowego rozwiązania do polskich placówek służby zdrowia.

Galeria zdjęć: https://apagroup.prowly.com/96461-politechnika-slaska-robotyzuje-walke-z-pandemia-z-udzialem-apa-group-i-kuka

Źródła:

  1. https://pomorska.pl/w-polsce-brakuje-pielegniarek-ekspert-twierdzi-ze-nowy-pomysl-poglebi-tylko-braki-kadrowe/ar/c14-14752786
  2. https://www.bankier.pl/wiadomosc/W-Polsce-brakuje-pielegniarek-i-poloznych-7832658.html
  3. https://www.money.pl/gospodarka/brak-pielegniarek-w-szpitalach-oddzialy-beda-zamykane-6437526179468929a.html?amp=1
  4. https://www.pielegniarki.info.pl/subcategory/view/id/100
  5. https://www.rmf24.pl/fakty/polska/newsamp-w-polsce-brakuje-68-tysiecy-lekarzy-powodem-limity-przyjec-n,nId,3258044
  6. https://www.bankier.pl/amp/wiadomosc/W-Polsce-brakuje-68-tys-lekarzy-7762622
  7. https://www.wprost.pl/kraj/10267937/zatrwazajace-dane-w-polsce-brakuje-68-tysiecy-lekarzy.html
  8. https://www.money.pl/gospodarka/sluzba-zdrowia-w-polsce-brakuje-68-tys-lekarzy-6439277876582017a.html
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nauka Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów Biuro prasowe
2024-09-30 | 01:00

Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów

Pfeifer & Langen Polska wprowadza Tofi MET – nowy, wyjątkowy produkt stworzony z myślą o hodowcach bydła mlecznego. To jedyne na rynku, połączenie metabolizowanej metioniny oraz
Nauka Do 12 października trwa nabór zgłoszeń do konkursu Złoty Medal Chemii 2024!
2024-09-27 | 20:00

Do 12 października trwa nabór zgłoszeń do konkursu Złoty Medal Chemii 2024!

Jeszcze tylko nieco ponad dwa tygodnie mają młodzi chemicy na zgłoszenie swoich prac do 14. edycji prestiżowego konkursu „Złoty Medal Chemii 2024”, organizowanego przez Instytut
Nauka Smart Vegetables Innovations inwestuje w innowacje i edukację
2024-09-24 | 16:45

Smart Vegetables Innovations inwestuje w innowacje i edukację

Smart Vegetables Innovations (SVI), lider innowacji w obszarze hydroponiki w Polsce, realizuje pionierskie projekty, które wspomagają rozwój nowoczesnych technologii upraw sałaty

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.