Politechnika Śląska robotyzuje walkę z pandemią
System ochrony zdrowia w Polsce boryka się z wieloma problemami, jednak największy to braki kadrowe. Według statystyk średnia wieku polskiej pielęgniarki to 52 lata. Pomimo, że w zawodzie pracuje około 233 tys. to w ilości pielęgniarek przypadających na 1000 mieszkańców zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Europie. Unijna średnia wg OECD wynosi 9,4 pielęgniarki na 1000 mieszkańców, tymczasem w Polsce ten wskaźnik wynosi zaledwie 5,2, a w związku z tym brakuje około 200 tys. pielęgniarek. Badania aktualnej sytuacji wykazały, że w 72% szpitali brakuje pielęgniarek, w 38% personelu pomocniczego, a w 13% położnych. Sytuacja nie wygląda lepiej wśród lekarzy. Naczelna Rada Lekarska wskazuje na brak 68 tys. lekarzy różnych specjalizacji. Średnia liczba lekarzy na 1000 mieszkańców w Unii Europejskiej wynosi 3,6, natomiast w Polsce 2,4.
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 w wyniku zachorowań oraz kwarantanny przyczyniła się do pogłębienia występujących braków. Problem ten stanowi wyzwanie, a zarazem jest inspiracją dla świata nauki. Technika w medycynie daje nadzieję na nowe technologie, które powinny przyjść z pomocą człowiekowi.
Pomysł na opracowanie i wdrożenie „autonomicznego systemu asystującego w szpitalach zakaźnych" narodził się w konsorcjum jednostek: Katedry Biomechatroniki Politechniki Śląskiej, a także firm APA Group i KUKA, będących światowymi liderami w dziedzinie automatyki oraz robotyki przemysłowej. Opracowanie robota asystującego w pracy lekarzy i pielęgniarek pozwoli uzupełnić braki kadrowe nie tylko polskiej służby zdrowia, poprzez odciążenie personelu medycznego w wykonywaniu szeregu codzienny czynności, a w szczególności tych związanych z ryzykiem zakażenia.
W chwili obecnej na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej prowadzone są symulacje i badania ukierunkowane na selekcję czynności, w których robot mógłby zastąpić personel medyczny. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie projektu pozwalającego na sfinansowanie opracowania i wdrożenia gotowego rozwiązania do polskich placówek służby zdrowia.
Galeria zdjęć: https://apagroup.prowly.com/96461-politechnika-slaska-robotyzuje-walke-z-pandemia-z-udzialem-apa-group-i-kuka
Źródła:
- https://pomorska.pl/w-polsce-brakuje-pielegniarek-ekspert-twierdzi-ze-nowy-pomysl-poglebi-tylko-braki-kadrowe/ar/c14-14752786
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/W-Polsce-brakuje-pielegniarek-i-poloznych-7832658.html
- https://www.money.pl/gospodarka/brak-pielegniarek-w-szpitalach-oddzialy-beda-zamykane-6437526179468929a.html?amp=1
- https://www.pielegniarki.info.pl/subcategory/view/id/100
- https://www.rmf24.pl/fakty/polska/newsamp-w-polsce-brakuje-68-tysiecy-lekarzy-powodem-limity-przyjec-n,nId,3258044
- https://www.bankier.pl/amp/wiadomosc/W-Polsce-brakuje-68-tys-lekarzy-7762622
- https://www.wprost.pl/kraj/10267937/zatrwazajace-dane-w-polsce-brakuje-68-tysiecy-lekarzy.html
- https://www.money.pl/gospodarka/sluzba-zdrowia-w-polsce-brakuje-68-tys-lekarzy-6439277876582017a.html
Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów
Do 12 października trwa nabór zgłoszeń do konkursu Złoty Medal Chemii 2024!
Smart Vegetables Innovations inwestuje w innowacje i edukację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.