Komunikaty PR

Politechnika Śląska robotyzuje walkę z pandemią

2020-05-14  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania Filmy ( 32.74 MB )

System ochrony zdrowia w Polsce boryka się z wieloma problemami, jednak największy to braki kadrowe. Według statystyk średnia wieku polskiej pielęgniarki to 52 lata. Pomimo, że w zawodzie pracuje około 233 tys. to w ilości pielęgniarek przypadających na 1000 mieszkańców zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Europie. Unijna średnia wg OECD wynosi 9,4 pielęgniarki na 1000 mieszkańców, tymczasem w Polsce ten wskaźnik wynosi zaledwie 5,2, a w związku z tym brakuje około 200 tys. pielęgniarek. Badania aktualnej sytuacji wykazały, że w 72% szpitali brakuje pielęgniarek, w 38% personelu pomocniczego, a w 13% położnych. Sytuacja nie wygląda lepiej wśród lekarzy. Naczelna Rada Lekarska wskazuje na brak 68 tys. lekarzy różnych specjalizacji. Średnia liczba lekarzy na 1000 mieszkańców w Unii Europejskiej wynosi 3,6, natomiast w Polsce 2,4.

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 w wyniku zachorowań oraz kwarantanny przyczyniła się do pogłębienia występujących braków. Problem ten stanowi wyzwanie, a zarazem jest inspiracją dla świata nauki. Technika w medycynie daje nadzieję na nowe technologie, które powinny przyjść z pomocą człowiekowi.

Pomysł na opracowanie i wdrożenie „autonomicznego systemu asystującego w szpitalach zakaźnych" narodził się w konsorcjum jednostek: Katedry Biomechatroniki Politechniki Śląskiej, a także firm APA Group i KUKA, będących światowymi liderami w dziedzinie automatyki oraz robotyki przemysłowej. Opracowanie robota asystującego w pracy lekarzy i pielęgniarek pozwoli uzupełnić braki kadrowe nie tylko polskiej służby zdrowia, poprzez odciążenie personelu medycznego w wykonywaniu szeregu codzienny czynności, a w szczególności tych związanych z ryzykiem zakażenia.

W chwili obecnej na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej prowadzone są symulacje i badania ukierunkowane na selekcję czynności, w których robot mógłby zastąpić personel medyczny. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie projektu pozwalającego na sfinansowanie opracowania i wdrożenia gotowego rozwiązania do polskich placówek służby zdrowia.

Galeria zdjęć: https://apagroup.prowly.com/96461-politechnika-slaska-robotyzuje-walke-z-pandemia-z-udzialem-apa-group-i-kuka

Źródła:

  1. https://pomorska.pl/w-polsce-brakuje-pielegniarek-ekspert-twierdzi-ze-nowy-pomysl-poglebi-tylko-braki-kadrowe/ar/c14-14752786
  2. https://www.bankier.pl/wiadomosc/W-Polsce-brakuje-pielegniarek-i-poloznych-7832658.html
  3. https://www.money.pl/gospodarka/brak-pielegniarek-w-szpitalach-oddzialy-beda-zamykane-6437526179468929a.html?amp=1
  4. https://www.pielegniarki.info.pl/subcategory/view/id/100
  5. https://www.rmf24.pl/fakty/polska/newsamp-w-polsce-brakuje-68-tysiecy-lekarzy-powodem-limity-przyjec-n,nId,3258044
  6. https://www.bankier.pl/amp/wiadomosc/W-Polsce-brakuje-68-tys-lekarzy-7762622
  7. https://www.wprost.pl/kraj/10267937/zatrwazajace-dane-w-polsce-brakuje-68-tysiecy-lekarzy.html
  8. https://www.money.pl/gospodarka/sluzba-zdrowia-w-polsce-brakuje-68-tys-lekarzy-6439277876582017a.html
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nauka Agrii Polska stawia na ludzi i wiedzę Biuro prasowe
2024-03-18 | 13:00

Agrii Polska stawia na ludzi i wiedzę

Pod koniec lutego, w siedzibie nowego zakładu produkcyjnego Agrii Polska w Aleksandrowie Kujawskim, blisko 140 doradców, wzięło udział w trzydniowym szkoleniu. Celem spotkania było
Nauka World Futures Day 2024
2024-02-28 | 08:00

World Futures Day 2024

Dołącz 1 marca do 24-godzinnej globalnej dyskusji na temat budowania lepszej przyszłości, aby świętować World Futures Day - Światowy Dzień Przyszłości. Rozpoczynamy w Nowej Zelandii o
Nauka Dzień Nauki Polskiej - w Polsce przedmioty ścisłe sprawiają problemy aż połowie
2024-02-20 | 15:00

Dzień Nauki Polskiej - w Polsce przedmioty ścisłe sprawiają problemy aż połowie

Połowa uczniów potwierdza, że miewa trudności z nauką przedmiotów ścisłych, a dla podobnej grupy (49 proc.) najtrudniejsza w szkole jest matematyka. Jednocześnie blisko 6 na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Infrastruktura

Polskie rolnictwo potrzebuje inwestycji infrastrukturalnych. Niezbędna jest budowa agroportów i rozwój połączeń kolejowych

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał eksportu rolnego, oznacza też problem z tranzytem ukraińskiego zboża. Konieczna jest przede wszystkim budowa agroportów. – Mierzymy się z dużą nadwyżką zboża, którą trzeba wywieźć jak najszybciej, żeby zwolnić powierzchnie magazynowe do żniw na kolejny sezon, i w związku z tym potrzebne jest coraz szybsze tempo wywożenia – mówi Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Część ekspertów zastanawia się jednak nad długofalowym uzasadnieniem takich inwestycji.

Ochrona środowiska

Ciech od czerwca będzie działać jako Qemetica. Chemiczny gigant ma globalne aspiracje i nową strategię na sześć lat

Globalizacja biznesu, w tym możliwe akwizycje w Europie i poza nią – to jeden z głównych celów nowej strategii Grupy Ciech. Przedstawione plany na sześć lat zakładają także m.in. większe wykorzystanie patentów, współpracę ze start-upami w obszarze czystych technologii i przestawienie biznesu na zielone tory. – Mamy ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku – zapowiada prezes spółki Kamil Majczak. Nowej strategii towarzyszy zmiana nazwy, która ma podsumować prowadzoną w ostatnich latach transformację i lepiej podkreślać globalne aspiracje spółki. Ciech oficjalnie zacznie działać jako Qemetica od czerwca br.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.