Pierwsza inteligentna platforma do analizy fagów ma w bazie już 18 tys. fagów
Proteon Pharmaceuticals
Tylna 3a
90-364 Łódź
mszymanska|proteonpharma.com| |mszymanska|proteonpharma.com
+48605491006
https://www.proteonpharma.com
Proteon Pharmaceuticals S.A., polska firma biotechnologiczna i lider w stosowaniu bakteriofagów (fagów) do modulacji mikrobiomu w celu poprawienia zdrowia zwierząt i ryb hodowlanych, udowodniła, że odważny pomysł na wykorzystanie luki rynkowej, połączony z doskonałym wdrożeniem, może dać innowacyjne na globalną skalę rozwiązanie.
Pierwsza na świecie wykorzystująca sztuczną inteligencję webowa platforma PhageAI, która powstała w ścisłej współpracy między Proteon Pharmaceuticals S.A. i start-upem SLAVIC AI, wniosła nową jakość do naukowego świata zajmującego się badaniem bakteriofagów. PhageAI (https://phage.ai/) umożliwia weryfikację cyklu życiowego bakteriofaga (lityczny/lizogenny) z dokładnością do ponad 98%. Dzięki zaawansowanemu algorytmowi wykorzystującemu techniki uczenia maszynowego czas potrzebny do zbadania bakteriofaga został skrócony kilkasetkrotnie w porównaniu do manualnego sprawdzania. Wynik, na którego uzyskanie dotychczas należało poświęcić nawet do kilkudziesięciu godzin analiz, otrzymuje się w około 5 sekund.
Od uruchomienia w 2019 roku platforma doczekała się kolejnych odsłon poszerzających zakres jej funkcjonowania. Firma Proteon bezpłatnie udostępniła aplikację PhageAI branży fagowej w celu poprawienia wydajności oraz poszerzenia badań i rozwoju bakteriofagów jako narzędzia do poprawy zdrowia i życia ludzi i zwierząt. W tej chwili użytkownicy z całego świata, zwłaszcza z Europy i USA, aktywnie korzystają z PhageAI do sekwencjonowania bakteriofagów.
Jak działa PhageAI?
PhageAI umożliwia dostęp do wszystkich 18 tysięcy publicznych bakteriofagów wraz z ich sekwencjami DNA w formacie FASTA. Po wgraniu sekwencji DNA danego bakteriofaga użytkownik w ciągu kilku sekund otrzymuje predykcję dla jego cyklu życia (lityczny/lizogenny) wraz z wartością prawdopodobieństwa, dzięki użytemu do tego celu algorytmowi AI. Użytkownicy mogą tworzyć projekty publiczne bądź prywatne, w zależności od swoich potrzeb, w celu organizacji pracy z bakteriofagami pod konkretne cele badawczo-rozwojowe. Zastosowane interfejsy programistyczne umożliwiają włączenie PhageAI do własnych procesów bez konieczności używania przeglądarki internetowej, a dedykowana sekcja komentarzy pozwala na wymianę wiedzy na temat bakteriofagów z innymi naukowcami i badaczami z całego świata.
PhageAI jest pierwszym na świecie rozwiązaniem tak usprawniającym i przyspieszającym pracę biotechnologów i genetyków badających bakteriofagi. Platforma jest stale rozwijana dzięki ciągłej współpracy obu firm.
Jak powstał Phage AI
Pomysłodawcami projektu są doświadczeni bioinformatycy z Proteon Pharmaceuticals Joanna Kazimierczak i Arkadiusz Guziński oraz założyciel start-upu - Piotr Tynecki.
W 2018 roku wzięliśmy udział w hackathonie informatycznym BioHack 2018 jako Partner wydarzenia – mówi Joanna Kazimierczak, współautorka pytania konkursowego “The analysis of bacteriophage genomes considering their lytic/lysogenic potential” (Analiza genomu bakteriofagów na podstawie ich potencjału litycznego/lizogennego). Zadanie zostało zrealizowane m.in. przez zespół SLAVIC z Białegostoku, który ostatecznie zwyciężył w konkursie, tworząc w niecałe 24h obiecujące rozwiązanie problemu poprzez zastosowanie algorytmów AI.
Dwa miesiące później prof. Jarosław Dastych, założyciel i Prezes Proteon Pharmaceuticals, nawiązał stałą współpracę z liderem zwycięskiego zespołu SLAVIC – Piotrem Tyneckim, programistą Python i doktorantem Politechniki Białostockiej. Jej celem było opracowanie zakresu i specyfikacji dla kompleksowej platformy do analizy i klasyfikacji genomów bakteriofagowych wśród społeczności naukowo-badawczej. W ten sposób narodziła się idea projektu informatycznego PhageAI.
Prace deweloperskie nad projektem PhageAI rozpoczęto na początku stycznia 2019, zaś pierwsza publiczna wersja Beta miała swoją premierę podczas konferencji Phages 2019 w St. Hilda’s College w Oxfordzie w połowie września 2019.
___________________
Proteon Pharmaceuticals S.A. jest liderem w technologii bakteriofagów (fagów) używanych w hodowli zwierząt i ryb. Produkty Proteon modulują mikrobiom, w celu poprawienia zdrowia zwierząt i ryb hodowlanych, zwiększając tym samym jakość i wydajność produkcji zwierzęcej. Stworzona przez nas specjalistyczna platforma wykorzystuje technologie omiczne, biologię molekularną, bioinformatykę i sztuczną inteligencję (AI), aby tworzyć skuteczne, niezawodne i bezpieczne rozwiązania antybakteryjne dla ochrony zdrowia zwierząt. Proteon był pierwszą firmą, która opracowała efektywne dodatki paszowe na bazie bakteriofagów do zwalczania infekcji bakteryjnych u drobiu. Pierwsze produkty Proteon są komercyjnie dostępne w Azji, gdzie poprawiają stan zdrowia i zmniejszają ryzyko oporności na chemiczne środki przeciwbakteryjne (AMR). W wyniku partnerstwa handlowego z DuPont Animal Nutrition niektóre rozwiązania Proteon będą wkrótce będą dostępne na całym świecie.
SLAVIC AI to białostocki start-up specjalizujący się w badaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji pod kątem rozwiązywania problemów z dziedziny “LifeScience”. Firma projektuje i wytwarza oprogramowanie wykorzystujące rezultat uczenia Sieci Neuronowych (Deep Learning) na setkach tysięcy sekwencji nukleotydowych oraz białek. Jedną z kluczowych realizacji SLAVIC AI jest projekt PhageAI. Firmę tworzą laureaci prestiżowych konkursów branżowych a także zwycięzcy hackathonów.

Pre-NeurIPS 2024: jak młodzi Polacy prowadzą badania nad AI
Test Myers-Briggs a nauka języków obcych! Rób to, do czego jesteś stworzony!

Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Nauka
Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze

Współpraca pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w obszarze akademickim szybko się rozwija. Dotyczy to nie tylko wymiany studenckiej i edukacji transnarodowej, ale przede wszystkim strategicznych partnerstw między instytucjami i uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na współpracę między firmami z obu krajów. W efekcie dynamika współpracy gospodarczej Polski z Wielką Brytanią stale rośnie, podobnie jak wartość brytyjskich inwestycji czy firm z udziałem brytyjskiego kapitału.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.