Komunikaty PR

Nagrody naukowe fundowane przez firmę Bayer przyznane

2022-11-04  |  13:30

 

Badania poznańskiego naukowca nad biologicznymi środkami ochrony roślin docenione nagrodą AgroBioTop

 

Nagrody naukowe fundowane przez firmę Bayer przyznane

 

 

 

Warszawa, 4 listopada 2022 – Znamy laureatów nagród naukowych, fundowanych przez firmę Bayer: nagrody AgroBioTop oraz Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Każdego roku wyróżniani są w ten sposób wybitni polscy naukowcy z dwóch obszarów: agrobiotechnologii oraz kardiologii.

 

Nagroda AgroBioTop 2022

 

Dr Jakub Baranek z Zakładu Mikrobiologii, Wydziału Biologii, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został laureatem prestiżowej nagrody naukowej AgroBioTop, przyznawanej przez Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk. Honoruje ona młodych uczonych, których uznane dokonania z zakresu biotechnologii przyczyniły się do rozwoju nauk rolniczych i wnoszą̨ wybitny wkład w rozwój rolnictwa. W bieżącym roku odbyła się szósta edycja konkursu.

 

Kapituła nagrody AgroBioTop uhonorowała dr. Baranka za prace nad biologicznymi środkami owadobójczymi – bioinsektycydami. Naukowiec wykorzystuje właściwości nowych białek Cry i Vip, pozyskanych z bakterii Bacillus thuringiensis. Białka te wykazały bardzo wysoką aktywność biologiczną wobec owadów, powodujących ogromne straty w uprawach w Europie i na świecie. W toku prac badawczych laureat wyselekcjonował cztery najbardziej aktywne białka, które posłużyły do opracowania biologicznych preparatów, skutecznych wobec szkodników jabłoni (owocówka jabłkóweczka), zbóż i warzyw (światłówka naziemnica) oraz borów sosnowych (barczatka sosnówka).

 

– To biotechnologiczne osiągnięcie ma duży potencjał wdrożeniowy i jest zgodne z założeniami rolnictwa zrównoważonego – mówi prof. dr hab. Tomasz Twardowski, przewodniczący kapituły konkursu AgroBioTop – Osiągnięciem autora jest także stworzenie bazy danych dostępnych informacji o toksynach Cry i Vip, co może ułatwić dobór odpowiednich komponentów do zwalczania różnych gatunków szkodników.

 

Wspomniana baza służy do systematyzowania i analizy danych dotyczących aktywności środków biologicznych wobec różnych grup szkodników. Narzędzie powstało w odpowiedzi na rozproszenie danych w literaturze i trudności w analizowaniu takich informacji. Baza gromadzi zarówno wyniki uzyskane przez laureata, jak i dane wypracowane w światowych ośrodkach badawczych. Baza, z której korzystają zarówno środowiska akademickie, jak i podmioty gospodarcze wdrażające rozwiązania w zakresie biologicznej ochrony roślin, jest dostępna pod adresem http://www.combio.pl/toxitaxi/.

 

– To wielka satysfakcja, że moje wysiłki badawcze zostały docenione przez Komitet Biotechnologii PAN i firmę Bayer. Idea konkursu AgroBioTop jest mi bardzo bliska, bo choć podstawowym zadaniem nauki jest wyjaśnianie zjawisk zachodzących w przyrodzie, to w dużej mierze nowe odkrycia powinny mieć charakter aplikacyjny i służyć społeczeństwu – mówi dr Jakub Baranek – Bardzo się cieszę, że zwycięstwo w konkursie pozwoli propagować tematykę badawczą, którą się zajmuję – tj. biologiczną ochronę roślin, ponieważ to domena niezwykle istotna w rozwoju rolnictwa zrównoważonego i produkcji zdrowej żywności dla rosnącej populacji ludzi na świecie.

 

Nagroda AgroBioTop, obok prestiżu, ma wymiar finansowy: 5 000 euro. Jej fundatorem jest firma Bayer.

 

– Gratuluję dr. Jakubowi Barankowi zwycięstwa w konkursie AgroBioTop. Potencjał środków biologicznych, rozwijanych przez laureata, ma ogromne znaczenie dla rolnictwa zrównoważonego – mówi Antoine Bernet, szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji – Potencjał ten jest powszechnie doceniany - również przez firmę Bayer, która przyspiesza rozwój produktów biologicznych dla rolnictwa. W październiku sfinalizowaliśmy transakcję z Ginkgo Bioworks w celu opracowywania rozwiązań biologicznych w obszarach takich, jak ochrona upraw nowej generacji czy sekwestracja węgla.

 

Podziękować dr. Jakubowi Barankowi, jak również innym naukowcom, za wkład do poprawy życia można w ramach akcji #ThankYouScience. W listopadzie firma Bayer, wzorem ostatnich lat, zaprasza do dzielenia się wdzięcznością dla nauki. Wystarczy w swoim kanale społecznościowym (lub kanałach Bayer) napisać krótkie uzasadnienie z przykładem dowodzącym w jaki sposób nauka zmienia nasze codzienne życie. Dodając hasztag #ThankYouScience przyłączymy się do fali podziękowań naukowcom za ich pasję i odwagę myślenia.

 

O firmie Bayer

Firma Bayer to międzynarodowe przedsiębiorstwo, którego działalność skupia się na obszarach nauk Life Sciences, jakimi są ochrona zdrowia i produkcja żywności. Jej produkty i usługi mają na celu przyniesienie korzyści ludziom i planecie poprzez wspieranie wysiłków zmierzających do przezwyciężenia głównych wyzwań związanych z rosnącą i starzejącą się populacją globalną. Bayer angażuje się w zrównoważony rozwój i wywieranie pozytywnego wpływu poprzez swoją działalność. Jednocześnie Grupa dąży do poprawy rentowności i tworzenia wartości poprzez innowacje i wzrost. Marka Bayer oznacza zaufanie, niezawodność i jakość na całym świecie. W roku podatkowym 2021 Grupa zatrudniała około 100 000 osób, a wartość jej sprzedaży wyniosła 44,1 mld euro. Wydatki na badania i rozwój – przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych – wyniosły 5,3 mld euro. Więcej informacji na stronie internetowej www.bayer.com.

 

Kontakt:

/// Aleksandra Mrowiec, Communications Business Partner Crop Science CEE

Bayer Sp. z o.o., tel. 883 373 998, e–mail: aleksandra.mrowiec@bayer.com

 

Biuro prasowe Bayer:

Aleksandra Stasiak,

Omega Communication, tel. 602 115 401, e–mail astasiak@communication.pl  

 

 

Oświadczenia dotyczące przyszłości

Niniejszy komunikat prasowy może zawierać oświadczenia dotyczące przyszłości oparte na bieżących założeniach i prognozach kierownictwa firmy Bayer. Istnieje wiele znanych oraz nieznanych rodzajów ryzyka, niewiadomych oraz innych czynników, które mogą prowadzić do znaczących różnic pomiędzy rzeczywiście osiągniętymi w przyszłości wynikami, sytuacją finansową firmy oraz tempem jej rozwoju a przedstawionymi w niniejszym dokumencie szacunkami. Czynniki te obejmują elementy omówione w publicznie dostępnych sprawozdaniach firmy Bayer, które są dostępne na stronie internetowej spółki pod adresem www.bayer.com. Spółka nie ponosi żadnej odpowiedzialności za aktualizacje tych stwierdzeń dotyczących przyszłości ani za dostosowanie ich do przyszłych sytuacji lub zdarzeń.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nauka Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów Biuro prasowe
2024-09-30 | 01:00

Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów

Pfeifer & Langen Polska wprowadza Tofi MET – nowy, wyjątkowy produkt stworzony z myślą o hodowcach bydła mlecznego. To jedyne na rynku, połączenie metabolizowanej metioniny oraz
Nauka Do 12 października trwa nabór zgłoszeń do konkursu Złoty Medal Chemii 2024!
2024-09-27 | 20:00

Do 12 października trwa nabór zgłoszeń do konkursu Złoty Medal Chemii 2024!

Jeszcze tylko nieco ponad dwa tygodnie mają młodzi chemicy na zgłoszenie swoich prac do 14. edycji prestiżowego konkursu „Złoty Medal Chemii 2024”, organizowanego przez Instytut
Nauka Smart Vegetables Innovations inwestuje w innowacje i edukację
2024-09-24 | 16:45

Smart Vegetables Innovations inwestuje w innowacje i edukację

Smart Vegetables Innovations (SVI), lider innowacji w obszarze hydroponiki w Polsce, realizuje pionierskie projekty, które wspomagają rozwój nowoczesnych technologii upraw sałaty

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona

Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.

Konsument

Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców

Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.

Ochrona środowiska

Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia

Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.