Międzynarodowo w Polskiej Platformie Medycznej
mwpr.pl
mwpr.pl
15-950 Białystok
wojciech.wiecko|gmail.com| |wojciech.wiecko|gmail.com
668731534
mwpr.pl
Międzynarodowo w Polskiej Platformie Medycznej
Polska Platforma Medyczna to unikalne miejsce w polskim internecie, które skupia w sobie dorobek naukowy tworzących je uniwersytetów medycznych i instytutu medycyny pracy. Teraz okazuje się, że PPM stwarza możliwości do współpracy międzynarodowej.
Z zestawienia za pierwsze półrocze 2021 r. wynika, że naukowy publikujący swoje prace w PPM najchętniej współpracowali przy tworzeniu swoich publikacji naukowych z następującymi instytucjami międzynarodowymi:
1) University of London (89 publikacji)
2) Harvard University (75 publikacji)
3) Assistance Publique – Hôpitaux de Paris (68 publikacji)
4) Free University of Berlin (64 publikacje)
5) Charity Medical University of Berlin (64 publikacje)
6) Univeristy of Copenhagen (61 publikacji).
(dane zostały opracowane na podstawie międzynarodowej bazy bibliograficzno-abstraktowej Web of Science Core Collection).
Obecnie w Polskiej Platformie Medycznej znajdują się m.in. pełne teksty artykułów naukowych, rozdziały książek, monografie, doktoraty, informacje o patentach czy nawet dane badawcze. To dane i informacje o prawie 300 tys. różnych publikacji (łącznie z doktoratami), ale też o 2,5 tys. projektach badawczych, czy 650 patentach. Przy wsparciu sztucznej inteligencji można przeszukać bazę ekspertów z blisko 9 tys. nazwisk.
Dostęp do platformy PPM jest bezpłatny. Adres: www.ppm.edu.pl.
Publikowane artykuły są w standardzie WCAG (dostosowane dla potrzeb osób słabowidzących) oraz spełniają zasady otwartości nauki na unikalnym poziomie 5 gwiazdek (publikowane dane są powiązane z innymi, tak by zapewnić kontekst informacji). Założenia PPM realizują ustawowy obowiązek o otwartym dostępnie do nauki.
PPM jest projektem partnerskim realizowany w siedmiu uniwersytetach medycznych:
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – lider projektu,
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku,
- Gdański Uniwersytet Medyczny,
- Śląski Uniwersytet Medyczny,
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
- Pomorski Uniwersytet Medyczny,
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
oraz w Instytucie Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi.
Projekt został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa: Cel szczegółowy 4: Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, Działanie 2.3: Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, Poddziałanie 2.3.1: cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki. Wartość projektu: 37 279 341,60 zł. Wkład Funduszy Europejskich: 31 549 506,79 zł.

Pre-NeurIPS 2024: jak młodzi Polacy prowadzą badania nad AI
Test Myers-Briggs a nauka języków obcych! Rób to, do czego jesteś stworzony!

Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Nauka
Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze

Współpraca pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w obszarze akademickim szybko się rozwija. Dotyczy to nie tylko wymiany studenckiej i edukacji transnarodowej, ale przede wszystkim strategicznych partnerstw między instytucjami i uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na współpracę między firmami z obu krajów. W efekcie dynamika współpracy gospodarczej Polski z Wielką Brytanią stale rośnie, podobnie jak wartość brytyjskich inwestycji czy firm z udziałem brytyjskiego kapitału.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.