Komunikaty PR

Jak nie dać się oszukać w czasie wyprzedaży?

2023-01-16  |  01:00
Biuro prasowe

Wyprzedaże zaczynają się zaraz po świętach to czas, w którym każdy jest omamiany napisami sale, promocja, wyprzedaż co sprawia, że wydajemy za dużo. Z tego pośpiechu klikami w linki z wirusami, kupujemy za dużo, kupujemy rzeczy pod wpływem emocji. A nawet zdarza się, że z tego wszystkiego gubimy dokumenty, portfele, zakupy czy też dane osobowe na które czekają oszuści. Krętaczy w okresie wyprzedaży jest coraz więcej, ale jak działa ich psychika – o tym opowie ekspert ds. psychologii oraz hipnozy pan Maksym Komar. 

Jak działa psychika oszusta? 

“To pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo przecież kiedy byśmy wiedzieli konkretny algorytm funkcjonowania psychiki oszusta to byśmy mogli przeciwstawić się natychmiast i dość szybko wyłapywać oszustów w tłumie. Kreatywność to jest jedna z tych cech, którą oszust posiada i wykorzystuje w swoim działaniu. Często oszuści bywają w życiu codziennym bardzo nieśmiali, zranieni lub niepostrzegani w społeczeństwie. Dzięki swoim działaniom oszust chce się odegrać, odreagować swoje nieudane życie, by stać się zauważonym przez wzbogacenie się i przez krzywdzenie innych. 

Psychika oszusta jest to psychika osoby, która ma problemy ze sobą. Dlatego, że zdrowy człowiek ze zdrowym rozsądkiem nie będzie mieć na celu te cechy, które ma oszust. Dobry człowiek nie będzie wykonywał tych czynności, bo nie zależy mu na korzyściach finansowych i psychicznych za wszelką cenę. Psychika oszusta jest bezkompromisowa i skierowana na zysk, oraz na brak poszanowania w stosunku do osób drugich, trzecich. Najważniejsze jest dobro jego samego” - tłumaczy *Maksym Komar, ekspert ds. psychologii i hipnozy. 

 
 

Jakie mamy typy/rodzaje oszustów? 

Oszustów jest bardzo wielu, podzielić ich możemy ze względu na ich działania, warto ich wymienić by uświadomić i ostrzec ludzi podczas codziennych działań. Do najpopularniejszych grup oszustów należą: 

  • Oszuści związani z przedpłatami, zaliczkami - często są to organizatorzy wydarzeń, którzy wykorzystują wizerunek znanych postaci lub przed świętami najczęściej są to fundacje i zbiórki charytatywne. Jedną z takich akcji była akcja charytatywna #bojęsięciemności gdzie Robert i Anna Lewandowscy wpłacili 100 tysięcy złotych. Pieniądze miały trafić do leczenie kilku letniego chłopca, który chorował na siatkówczaka, czyli nowotwór oka. Do akcji przyłączyły się też inne gwiazdy. Po kliku miesiącach udało się odzyskać pieniądze przez Państwa Lewandowskich. 

  • Oszuści zawiązani z fałszywymi czekami 

  • Oszuści imigracyjni 

  • Oszuści związani z piramidami finansowymi 

  • Oszuści związani z wynajmem nieruchomości - to jedna z najbardziej popularnych grup w ostatnich czasach. Najczęściej wymagają zaliczkę przed wprowadzeniem się oraz podpisanie umowy na podstawie zdjęć mieszkania. Zdarza się, że w umowie jest fałszywy adres, lub otrzymuje się niewłaściwe klucze. Po zaistniałej sytuacji oszuści nie odbierają telefonu, nie odpisują na wiadomości i “klient” pozostaje bez pieniędzy i bez mieszkania. 

  • Oszuści zatrudniający do pracy ludzi, najczęściej imigrantów, którzy nie znają się na prawie jakie obowiązuje w innym państwie 

  • Oszuści z metodą “na wnuczka” - najczęściej wybierają numer telefonu z książki telefonicznej w której widnieją starodawne imiona. Osoby starsze są najbardziej empatyczne i zarazem naiwne nabierając się na telefon myśląc, że to ich wnuk/wnuczka potrzebuje pomocy finansowej 

  • Oszuści internetowi w szczególności podczas zakupów 

Dlaczego czasami sami oszukujemy innych? Co nami kieruje? 

Możemy przeanalizować, że my oszukujemy naprawdę w momentach rozpaczy, desperacji, a nawet czasami z bezsilności. Kiedy w nas jest jakiś konkretny motyw bazowany pełen negatywnych i nieprzyjemnych emocji np.: na imprezie karnawałowej chcemy być królową, ale na tym samym wydarzeniu ktoś założył taką samą sukienkę jak my. Wtedy mówimy na tą drugą osobę, że np.: ta dziewczyna zdradza partnera. Działa wtedy w nas tz. psychika oszusta, która czasami się w nas uruchamia niepodświadomie lub świadomie. 

Czy możemy się tego “oszukiwania” wyleczyć? 

Kiedy zauważymy, że bardzo często się to powtarza to nasze “oszukiwanie” – wtedy warto zgłosić się do specjalisty. Najważniejsze, aby zakończyć ten proces krzywdzenia innych i wyleczyć swoją psychikę tak by móc godnie żyć i nie powtarzać tych czynności. Takie terapie są dość długotrwałe i nie zawsze dają 100% gwarancji, że zostaniemy wyleczeni. 

 
 

*Maksym Komar ekspert ds. hipnozy i pracy nad umysłem ludzkim, który jest autorem metody terapeutycznej tz. hipnozy niewerbalnej. Maksym jest dyplomowanym i certyfikowanym Hipnoterapeytą Klinicznym, Master Hipnoterapii, Hipnolog, NLP Master Coach. Dyrektor i założyciel Professional Hypnosis Training Institute oraz sekretarz Polskiego Przedstawicielstwa Eastern European Association of Hypnotherapists and Clinical Psychologists. Autor publikacji naukowych na temat Hipnoterapii oraz metod wpływu na psychikę człowieka, prowadzi szkolenia w USA i Europie. 

 
 

https://maksymkomar.com/ 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nauka Wiadomość z przyszłości: jesteśmy odrażający i barbarzyńscy Biuro prasowe
2023-02-28 | 01:00

Wiadomość z przyszłości: jesteśmy odrażający i barbarzyńscy

Spojrzenie na teraźniejszość oczami osoby z przyszłości to nie lada wyzwanie. Aby przybliżyć tę perspektywę, Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością wraz z 4CF The Futures
Nauka Australia legalizuje leczenie środkami psychodelicznymi
2023-02-09 | 15:00

Australia legalizuje leczenie środkami psychodelicznymi

Terapie oparte na substancjach psychodelicznych zostały uznane przez rząd australijski za potencjalnie ratujące życie. Przełomowa decyzja Australian Therapeutic Goods Administration (TGA)
Nauka Znamy zwycięzców 12. edycji konkursu Złoty Medal Chemii 2022!
2022-12-14 | 15:00

Znamy zwycięzców 12. edycji konkursu Złoty Medal Chemii 2022!

Złoty Medal Chemii 2022 otrzymała Martyna Osada z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Tematem zwycięskiej pracy dyplomowej były dokładne obliczenia ab initio dla monowodorków

Więcej ważnych informacji

Newseria Na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Farmacja

Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskują coraz lepszy dostęp do terapii. Udostępnienie podskórnych form podania leków może zrewolucjonizować ich leczenie i jakość życia

Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. To o tyle istotne, że SM jest chorobą młodych ludzi, aktywnych zawodowo i społecznie, często kobiet, które mają plany macierzyńskie. W tym kontekście istotne jest nie tylko szybkie włączenie leczenia, w tym dobór odpowiedniej terapii w zależności od przebiegu choroby i jej intensywności, ale też zwiększanie dostępności nowych, wygodniejszych form podawania leków.

Partner serwisu

Venture Cafe Warsaw

Edukacja

Czytanie książek już niemowlakom ułatwia im opanowanie języka. Efekty są jeszcze lepsze, jeśli rodzice czytają regularnie

Regularne czytanie książek nawet niemowlętom w wieku poniżej 12 miesięcy ułatwia im opanowanie umiejętności językowych – dowiedli naukowcy z Marshall University School of Medicine. Dotychczas było to potwierdzone u starszych dzieci. Ważna jest jednak systematyczność – rodzice, którzy zobowiązali się czytać jedną książkę dziennie, notowali lepsze postępy językowe swoich pociech. Tymczasem problem opóźnionego rozwoju mowy może dotyczyć nawet 15 proc. polskich dzieci i nie wszystkim udaje się szybko dogonić rówieśników.

Farmacja

Leczenie chorób siatkówki jest w Polsce na światowym poziomie. U wielu pacjentów jednak są one wykrywane zbyt późno

AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, dotyka w Polsce ponad miliona pacjentów. Ciężka, wysiękowa postać tej choroby (nAMD) może prowadzić do szybkiej i całkowitej utraty wzroku. U wielu pacjentów choroba jest rozpoznawana zbyt późno, m.in. z tego względu, że Polacy nie mają w zwyczaju regularnego badania wzroku. Dlatego też chorzy są narażeni na stopniową utratę wzroku, mimo że w ramach programu lekowego chorzy mają dostęp do nowoczesnych terapii, a leczenie schorzeń siatkówki jest w Polsce na wysokim, światowym poziomie. – Zabiegamy o nowe leki, które przekładają się na rzadszą potrzebę poddawania się zastrzykom, ponieważ to jest wielka ulga dla pacjenta, ale również dla systemu – wskazuje Małgorzata Pacholec, prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.