Komunikaty PR

Jak nie dać się oszukać w czasie wyprzedaży?

2023-01-16  |  01:00
Biuro prasowe

Wyprzedaże zaczynają się zaraz po świętach to czas, w którym każdy jest omamiany napisami sale, promocja, wyprzedaż co sprawia, że wydajemy za dużo. Z tego pośpiechu klikami w linki z wirusami, kupujemy za dużo, kupujemy rzeczy pod wpływem emocji. A nawet zdarza się, że z tego wszystkiego gubimy dokumenty, portfele, zakupy czy też dane osobowe na które czekają oszuści. Krętaczy w okresie wyprzedaży jest coraz więcej, ale jak działa ich psychika – o tym opowie ekspert ds. psychologii oraz hipnozy pan Maksym Komar. 

Jak działa psychika oszusta? 

“To pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo przecież kiedy byśmy wiedzieli konkretny algorytm funkcjonowania psychiki oszusta to byśmy mogli przeciwstawić się natychmiast i dość szybko wyłapywać oszustów w tłumie. Kreatywność to jest jedna z tych cech, którą oszust posiada i wykorzystuje w swoim działaniu. Często oszuści bywają w życiu codziennym bardzo nieśmiali, zranieni lub niepostrzegani w społeczeństwie. Dzięki swoim działaniom oszust chce się odegrać, odreagować swoje nieudane życie, by stać się zauważonym przez wzbogacenie się i przez krzywdzenie innych. 

Psychika oszusta jest to psychika osoby, która ma problemy ze sobą. Dlatego, że zdrowy człowiek ze zdrowym rozsądkiem nie będzie mieć na celu te cechy, które ma oszust. Dobry człowiek nie będzie wykonywał tych czynności, bo nie zależy mu na korzyściach finansowych i psychicznych za wszelką cenę. Psychika oszusta jest bezkompromisowa i skierowana na zysk, oraz na brak poszanowania w stosunku do osób drugich, trzecich. Najważniejsze jest dobro jego samego” - tłumaczy *Maksym Komar, ekspert ds. psychologii i hipnozy. 

 
 

Jakie mamy typy/rodzaje oszustów? 

Oszustów jest bardzo wielu, podzielić ich możemy ze względu na ich działania, warto ich wymienić by uświadomić i ostrzec ludzi podczas codziennych działań. Do najpopularniejszych grup oszustów należą: 

  • Oszuści związani z przedpłatami, zaliczkami - często są to organizatorzy wydarzeń, którzy wykorzystują wizerunek znanych postaci lub przed świętami najczęściej są to fundacje i zbiórki charytatywne. Jedną z takich akcji była akcja charytatywna #bojęsięciemności gdzie Robert i Anna Lewandowscy wpłacili 100 tysięcy złotych. Pieniądze miały trafić do leczenie kilku letniego chłopca, który chorował na siatkówczaka, czyli nowotwór oka. Do akcji przyłączyły się też inne gwiazdy. Po kliku miesiącach udało się odzyskać pieniądze przez Państwa Lewandowskich. 

  • Oszuści zawiązani z fałszywymi czekami 

  • Oszuści imigracyjni 

  • Oszuści związani z piramidami finansowymi 

  • Oszuści związani z wynajmem nieruchomości - to jedna z najbardziej popularnych grup w ostatnich czasach. Najczęściej wymagają zaliczkę przed wprowadzeniem się oraz podpisanie umowy na podstawie zdjęć mieszkania. Zdarza się, że w umowie jest fałszywy adres, lub otrzymuje się niewłaściwe klucze. Po zaistniałej sytuacji oszuści nie odbierają telefonu, nie odpisują na wiadomości i “klient” pozostaje bez pieniędzy i bez mieszkania. 

  • Oszuści zatrudniający do pracy ludzi, najczęściej imigrantów, którzy nie znają się na prawie jakie obowiązuje w innym państwie 

  • Oszuści z metodą “na wnuczka” - najczęściej wybierają numer telefonu z książki telefonicznej w której widnieją starodawne imiona. Osoby starsze są najbardziej empatyczne i zarazem naiwne nabierając się na telefon myśląc, że to ich wnuk/wnuczka potrzebuje pomocy finansowej 

  • Oszuści internetowi w szczególności podczas zakupów 

Dlaczego czasami sami oszukujemy innych? Co nami kieruje? 

Możemy przeanalizować, że my oszukujemy naprawdę w momentach rozpaczy, desperacji, a nawet czasami z bezsilności. Kiedy w nas jest jakiś konkretny motyw bazowany pełen negatywnych i nieprzyjemnych emocji np.: na imprezie karnawałowej chcemy być królową, ale na tym samym wydarzeniu ktoś założył taką samą sukienkę jak my. Wtedy mówimy na tą drugą osobę, że np.: ta dziewczyna zdradza partnera. Działa wtedy w nas tz. psychika oszusta, która czasami się w nas uruchamia niepodświadomie lub świadomie. 

Czy możemy się tego “oszukiwania” wyleczyć? 

Kiedy zauważymy, że bardzo często się to powtarza to nasze “oszukiwanie” – wtedy warto zgłosić się do specjalisty. Najważniejsze, aby zakończyć ten proces krzywdzenia innych i wyleczyć swoją psychikę tak by móc godnie żyć i nie powtarzać tych czynności. Takie terapie są dość długotrwałe i nie zawsze dają 100% gwarancji, że zostaniemy wyleczeni. 

 
 

*Maksym Komar ekspert ds. hipnozy i pracy nad umysłem ludzkim, który jest autorem metody terapeutycznej tz. hipnozy niewerbalnej. Maksym jest dyplomowanym i certyfikowanym Hipnoterapeytą Klinicznym, Master Hipnoterapii, Hipnolog, NLP Master Coach. Dyrektor i założyciel Professional Hypnosis Training Institute oraz sekretarz Polskiego Przedstawicielstwa Eastern European Association of Hypnotherapists and Clinical Psychologists. Autor publikacji naukowych na temat Hipnoterapii oraz metod wpływu na psychikę człowieka, prowadzi szkolenia w USA i Europie. 

 
 

https://maksymkomar.com/ 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nauka Agrii Polska stawia na ludzi i wiedzę Biuro prasowe
2024-03-18 | 13:00

Agrii Polska stawia na ludzi i wiedzę

Pod koniec lutego, w siedzibie nowego zakładu produkcyjnego Agrii Polska w Aleksandrowie Kujawskim, blisko 140 doradców, wzięło udział w trzydniowym szkoleniu. Celem spotkania było
Nauka World Futures Day 2024
2024-02-28 | 08:00

World Futures Day 2024

Dołącz 1 marca do 24-godzinnej globalnej dyskusji na temat budowania lepszej przyszłości, aby świętować World Futures Day - Światowy Dzień Przyszłości. Rozpoczynamy w Nowej Zelandii o
Nauka Dzień Nauki Polskiej - w Polsce przedmioty ścisłe sprawiają problemy aż połowie
2024-02-20 | 15:00

Dzień Nauki Polskiej - w Polsce przedmioty ścisłe sprawiają problemy aż połowie

Połowa uczniów potwierdza, że miewa trudności z nauką przedmiotów ścisłych, a dla podobnej grupy (49 proc.) najtrudniejsza w szkole jest matematyka. Jednocześnie blisko 6 na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

IT i technologie

Nowy ośrodek w Krakowie będzie wspierać innowacje dla NATO. Połączy start-upy i naukowców z sektorem obronności

Połączenie najzdolniejszych naukowców oraz technologicznych start-upów z firmami z sektora obronnego i wojskowego – to główny cel akceleratora, który powstaje w Krakowie. Będzie on należał do natowskiej sieci DIANA, która z założenia ma służyć rozwojowi technologii służących zarówno w obronności, jak i na rynku cywilnym w krajach sojuszniczych NATO. Eksperci liczą na rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję, drony czy technologie kwantowe. Dla sektora to szansa na pozyskanie innowacji na skalę światową, a dla start-upów szansa na wyjście na zagraniczne rynki i pozyskanie środków na globalny rozwój.

Farmacja

Sztuczna inteligencja pomaga odkrywać nowe leki. Skraca czas i obniża koszty badań klinicznych

Statystycznie tylko jedna na 10 tys. cząsteczek testowanych w laboratoriach firm farmaceutycznych pomyślnie przechodzi wszystkie fazy badań. Jednak zanim stanie się lekiem rynkowym, upływa średnio 12–13 lat. Cały ten proces jest nie tylko czasochłonny, ale i bardzo kosztowny – według EFPIA przeciętne koszty opracowania nowego leku sięgają obecnie prawie 2 mld euro. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala jednak obniżyć te koszty i skrócić cały proces. – Dzięki AI preselekcja samych cząsteczek, które wchodzą do badań klinicznych, jest o wiele szybsza, co zaoszczędza nam czas. W efekcie pacjenci krócej czekają na nowe rozwiązania terapeutyczne – mówi Łukasz Hak z firmy Johnson & Johnson Innovative Medicine, która wykorzystuje AI w celu usprawnienia badań klinicznych i opracowywania nowych, przełomowych terapii m.in. w chorobach rzadkich.

Edukacja

Skutki zbyt długich sesji gier wideo mogą być bolesne. Naukowcy rekomendują, aby nie przekraczać 3 godz. dziennie [DEPESZA]

Zmęczenie oczu, ból głowy, pleców, dłoni i nadgarstka to dolegliwości najczęściej zgłaszane przez osoby regularnie grające w gry komputerowe. Na podstawie ankiety przeprowadzonej na grupie niemal tysiąca dorosłych osób amerykańscy naukowcy ustalili, że regularne sesje gier trwające co najmniej 3 godz. najbardziej przyczyniają się do powstania takich dolegliwości. Co ciekawe, u osób będących lub planujących zostać e-sportowcami natężenie dolegliwości nie rośnie gwałtownie, jak należałoby przypuszczać. Może to mieć związek z bardziej świadomym doborem sprzętu i lepszym zrozumieniem znaczenia ergonomii.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.