Komunikaty PR

Aaron Ciechanover "Nauka to moje hobby" - wirtualne spotkanie z noblistą

2020-06-23  |  13:00
Do pobrania PRS ( 0.05 MB )

„Spraw by twoja praca była hobby, wtedy będziesz mógł ją wykonywać z takim samym entuzjazmem przez kilkadziesiąt lat, nie patrząc na zegarek” – między innymi takimi słowami Aaron Ciechanover, noblista w dziedzinie chemii, motywował i inspirował ponad 600 studentów oraz młodych naukowców uczestniczących w webinarium zorganizowanym przez Nobel Media we współpracy z AstraZeneca.

 

17 czerwca studenci, młodzi naukowcy i przedstawiciele środowiska akademickiego mieli możliwość udziału w inspirującym, wirtualnym spotkaniu z Aaronem Ciechanoverem. Wydarzenie zostało zainagurowane przez Panią Jadwigę Emilewicz, Wicepremier i Minister Rozwoju. W ostatnich dniach i tygodniach zobaczyliśmy, jaką wielką wagę dla naszego społeczeństwa mają nauka, badania i innowacje. Wierzymy, że to spotkanie będzie inspiracją dla młodych naukowców do związania swojej przyszłości z nauką, rozwijania swoich kompetencji w tym obszarze oraz do prowadzenia prac badawczych, które będą rozwijać polską naukę – podkreśliła w swojej wypowiedzi Pani Premier.

Organizatorem wydarzenia dedykowanego polskim studentom i naukowcom jest Nobel Media we współpracy z firmą AstraZeneca, w partnerstwie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Warszawskim. W imieniu inicjatorów przedsięwzięcia powitał uczestników Radu Rasinar, Prezes Zarządu AstraZeneca Pharma Poland, który wyraził swoją radość, z faktu, że AstraZeneca jest partnerem tak ważnego wydarzenia – Czujemy się częścią czegoś wyjątkowego. Wiedza jest siłą. Zatrudniamy około 1 000 młodych naukowców w Polsce, z czego jesteśmy niezmiernie dumni, uważamy że tego typu inicjatywy są niezwykle istotne z punktu widzenia wzmacniania ekosystemu innowacji w Polsce. Mamy nadzieję że zainspirują one młodych ludzi do podjęcia lub wytrwalej kontynuacji kariery naukowej – podkreślił Radu Rasinar.

W trakcie webinarium Aaron Ciechanover musiał zmierzyć się z podstawowym pytaniem - czy mamy kryzys wiedzy? W opinii noblisty żyjemy w erze natłoku informacji, co samo w sobie jest zaletą, jednak tylko wtedy, kiedy mądrze z tych informacji korzystamy. Wspólnym wysiłkiem musimy dążyć do unikania rozpowszechniania fake news’ów i czynienia nauki ciekawszą, bardziej przystępną i zrozumiałą dla społeczeństwa.

Aaron Ciechanover opowiedział także jak zyskuje zaufanie – zarówno w środowisku naukowym jak i w codziennych relacjach - oraz jaka jest, w jego opinii, rola naukowca we współczesnym świecie. Nie jesteśmy naukowcami aby zostać profesorami ale aby grać w szachy z Bogiem, naturą – niezależnie w co wierzymy – podkreślił noblista. Ciechanover zwrócił uwagę jak ważna i trudna jest dyskusja z osobami, które prezentują odmienne poglądy. Podkreślał także, że sama wymiana poglądów jest niezwykle ważna – Staram się dyskutować. Moim najlepszym przyjacielem jest nauka. Zawsze przedstawiam fakty i na tej podstawie chcę prowadzić rozmowę.  Nie zabrakło też zachęty dla młodych naukowców aby znaleźli taką pracę, w której będą się w pełni realizować a nie traktować ją jak obowiązek -  Nie mam pracy, mam hobby. Nauka to moje hobby.

Nie zabrakło również tematu dotyczącego przyszłości nauki. Wśród największych wyzwań Profesor Ciechanover wymienił zarówno kwestie medyczne – choroby mózgu, raka czy przypadłości wynikające ze starzenia się, ale także podkreślił, jak ważną rzeczą dla światowej nauki w najbliższym czasie jest zmiana klimatu. Noblista zaznaczył jednak, że są to praktyczne wyzwania, ale jego zdaniem na uwagę zasługują również tak fascynujące tematy jak życie pozaziemskie – czy istnieje, gdzie oraz na jakim jest etapie rozwoju. 

Webinarium było częścią inicjatywy Nobel Prize Inspiration Initiative, globalnego programu mającego pomóc laureatom Nagrody Nobla podzielić się inspirującymi historiami i spostrzeżeniami ze środowiskami badawczym, naukowym i uniwersyteckim na całym świecie.

 

 

Profesor Aaron Ciechanover – biografia

Aaron Ciechanover urodził się 1 października 1947 roku w Hajfie, w Izraelu. Po otrzymaniu dyplomu Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie w 1973 roku i odbyciu służby wojskowej jako lekarz, rozpoczął studia doktoranckie z biochemii w Instytucie Technologii Technion, w Hajfie. Po studiach post-doktoranckich w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge, Massachusetts, USA (1981–1985), Ciechanover wrócił na Izraelski Instytut Techniczny - Technion, gdzie obecnie pełni funkcję Distinguished Research Professor.

W 2004 roku wraz z Awramem Herszko i Irwinem Rose’em,  Aaron Ciechanover otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie procesu degradacji białek w komórkach, w którym bierze udział białko ubikwityna.

Profesor Ciechanover został uhonorowany przez ponad 30 instytucji naukowych i uniwersytetów na świecie m. in. tytułem doktora honoris causa przez Uniwersytet Warszawski i Politechnikę Warszawską (w 2011 r.), a rok później otrzymał w Łodzi dwa tytuły doktora honoris causa - od Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Noblista jest członkiem ponad 20 akademii nauk, m.in. Polskiej Akademii Medycyny, Rosyjskiej, Amerykańskiej i Papieskiej Akademii Nauk w Watykanie oraz Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO).

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nauka Nauka hybrydowa najlepsza zdaniem 1/2 Polaków. Podsumowanie 2021 od ClickMeeting Biuro prasowe
2022-01-24 | 11:03

Nauka hybrydowa najlepsza zdaniem 1/2 Polaków. Podsumowanie 2021 od ClickMeeting

ClickMeeting – polska platforma do webinarów, szkoleń i nauki zdalnej – podsumowała rok 2021. W związku z Międzynarodowym Dniem Edukacji przypadającym właśnie na 24
Nauka Ekonomia w prostych krokach
2022-01-21 | 10:28

Ekonomia w prostych krokach

4. edycja „Ferii z ekonomią" już trwa. Od 17 stycznia uczniowie 7. i 8. klas podstawowych z 65 szkół z  całej Polski zgłębiają wiedzę z zakresu ekonomii,
Nauka Probiotyk oraz laktoferyna mogą wpływać na hamowanie wirusa SARS-CoV-2
2021-11-16 | 01:00

Probiotyk oraz laktoferyna mogą wpływać na hamowanie wirusa SARS-CoV-2

Polscy naukowcy przebadali suplement diety Salistat SGL03 firmy NutroPharma. Produkt zawiera m.in. probiotyk i laktoferynę. Jak wynika z wyników badania składniki zawarte w produkcie

Więcej ważnych informacji

Partner serwisu

Venture Cafe Warsaw

Konsument

Finansowanie instalacji fotowoltaicznych za pomocą leasingu konsumenckiego coraz popularniejsze. W Europie realizowana jest w taki sposób co czwarta inwestycja

Energetyka prosumencka w Polsce zanotowała w ostatnich latach skokowy wzrost – liczba prosumentów w ciągu sześciu lat skoczyła z ok. 4 tys. do ponad 740 tys. To głównie zasługa fotowoltaiki i przydomowych mikroinstalacji PV, których zakup jest wspierany przez rządowe programy. I choć większość ekspertów wskazuje, że przyjęta w końcówce ubiegłego roku nowelizacja ustawy o OZE może osłabić opłacalność takich inwestycji, to nie zatrzyma raczej rozwoju tego rynku. Zwłaszcza że w Polsce rozwija się nowa forma finansowania paneli fotowoltaicznych – leasing konsumencki, który może zwiększyć dostępność tej inwestycji.

Firma

Wrocławska spółka zwiększa tempo prac nad innowacjami dla największych światowych koncernów. W ciągu dwóch lat chce zatrudnić kolejnych 500 inżynierów

– Każdego roku rośniemy o ok. 20–30 proc. i to tempo chcemy utrzymać – mówi Marek Matysiak, dyrektor operacyjny GlobalLogic Poland. Wrocławska spółka jest częścią globalnego koncernu, który tworzy innowacyjne rozwiązania dla największych światowych marek. To sprawia, że praktycznie w każdej branży są widoczne efekty pracy polskich inżynierów. Dziś w spółce pracuje ich 2000. W samym Wrocławiu 500, a w ciągu dwóch lat ta liczba ma się podwoić. Z myślą o dalszym rozwoju spółka przeniosła się właśnie do nowego biura.