Komunikaty PR

Aaron Ciechanover "Nauka to moje hobby" - wirtualne spotkanie z noblistą

2020-06-23  |  13:00
Do pobrania PRS ( 0.05 MB )

„Spraw by twoja praca była hobby, wtedy będziesz mógł ją wykonywać z takim samym entuzjazmem przez kilkadziesiąt lat, nie patrząc na zegarek” – między innymi takimi słowami Aaron Ciechanover, noblista w dziedzinie chemii, motywował i inspirował ponad 600 studentów oraz młodych naukowców uczestniczących w webinarium zorganizowanym przez Nobel Media we współpracy z AstraZeneca.

 

17 czerwca studenci, młodzi naukowcy i przedstawiciele środowiska akademickiego mieli możliwość udziału w inspirującym, wirtualnym spotkaniu z Aaronem Ciechanoverem. Wydarzenie zostało zainagurowane przez Panią Jadwigę Emilewicz, Wicepremier i Minister Rozwoju. W ostatnich dniach i tygodniach zobaczyliśmy, jaką wielką wagę dla naszego społeczeństwa mają nauka, badania i innowacje. Wierzymy, że to spotkanie będzie inspiracją dla młodych naukowców do związania swojej przyszłości z nauką, rozwijania swoich kompetencji w tym obszarze oraz do prowadzenia prac badawczych, które będą rozwijać polską naukę – podkreśliła w swojej wypowiedzi Pani Premier.

Organizatorem wydarzenia dedykowanego polskim studentom i naukowcom jest Nobel Media we współpracy z firmą AstraZeneca, w partnerstwie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Warszawskim. W imieniu inicjatorów przedsięwzięcia powitał uczestników Radu Rasinar, Prezes Zarządu AstraZeneca Pharma Poland, który wyraził swoją radość, z faktu, że AstraZeneca jest partnerem tak ważnego wydarzenia – Czujemy się częścią czegoś wyjątkowego. Wiedza jest siłą. Zatrudniamy około 1 000 młodych naukowców w Polsce, z czego jesteśmy niezmiernie dumni, uważamy że tego typu inicjatywy są niezwykle istotne z punktu widzenia wzmacniania ekosystemu innowacji w Polsce. Mamy nadzieję że zainspirują one młodych ludzi do podjęcia lub wytrwalej kontynuacji kariery naukowej – podkreślił Radu Rasinar.

W trakcie webinarium Aaron Ciechanover musiał zmierzyć się z podstawowym pytaniem - czy mamy kryzys wiedzy? W opinii noblisty żyjemy w erze natłoku informacji, co samo w sobie jest zaletą, jednak tylko wtedy, kiedy mądrze z tych informacji korzystamy. Wspólnym wysiłkiem musimy dążyć do unikania rozpowszechniania fake news’ów i czynienia nauki ciekawszą, bardziej przystępną i zrozumiałą dla społeczeństwa.

Aaron Ciechanover opowiedział także jak zyskuje zaufanie – zarówno w środowisku naukowym jak i w codziennych relacjach - oraz jaka jest, w jego opinii, rola naukowca we współczesnym świecie. Nie jesteśmy naukowcami aby zostać profesorami ale aby grać w szachy z Bogiem, naturą – niezależnie w co wierzymy – podkreślił noblista. Ciechanover zwrócił uwagę jak ważna i trudna jest dyskusja z osobami, które prezentują odmienne poglądy. Podkreślał także, że sama wymiana poglądów jest niezwykle ważna – Staram się dyskutować. Moim najlepszym przyjacielem jest nauka. Zawsze przedstawiam fakty i na tej podstawie chcę prowadzić rozmowę.  Nie zabrakło też zachęty dla młodych naukowców aby znaleźli taką pracę, w której będą się w pełni realizować a nie traktować ją jak obowiązek -  Nie mam pracy, mam hobby. Nauka to moje hobby.

Nie zabrakło również tematu dotyczącego przyszłości nauki. Wśród największych wyzwań Profesor Ciechanover wymienił zarówno kwestie medyczne – choroby mózgu, raka czy przypadłości wynikające ze starzenia się, ale także podkreślił, jak ważną rzeczą dla światowej nauki w najbliższym czasie jest zmiana klimatu. Noblista zaznaczył jednak, że są to praktyczne wyzwania, ale jego zdaniem na uwagę zasługują również tak fascynujące tematy jak życie pozaziemskie – czy istnieje, gdzie oraz na jakim jest etapie rozwoju. 

Webinarium było częścią inicjatywy Nobel Prize Inspiration Initiative, globalnego programu mającego pomóc laureatom Nagrody Nobla podzielić się inspirującymi historiami i spostrzeżeniami ze środowiskami badawczym, naukowym i uniwersyteckim na całym świecie.

 

 

Profesor Aaron Ciechanover – biografia

Aaron Ciechanover urodził się 1 października 1947 roku w Hajfie, w Izraelu. Po otrzymaniu dyplomu Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie w 1973 roku i odbyciu służby wojskowej jako lekarz, rozpoczął studia doktoranckie z biochemii w Instytucie Technologii Technion, w Hajfie. Po studiach post-doktoranckich w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge, Massachusetts, USA (1981–1985), Ciechanover wrócił na Izraelski Instytut Techniczny - Technion, gdzie obecnie pełni funkcję Distinguished Research Professor.

W 2004 roku wraz z Awramem Herszko i Irwinem Rose’em,  Aaron Ciechanover otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie procesu degradacji białek w komórkach, w którym bierze udział białko ubikwityna.

Profesor Ciechanover został uhonorowany przez ponad 30 instytucji naukowych i uniwersytetów na świecie m. in. tytułem doktora honoris causa przez Uniwersytet Warszawski i Politechnikę Warszawską (w 2011 r.), a rok później otrzymał w Łodzi dwa tytuły doktora honoris causa - od Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Noblista jest członkiem ponad 20 akademii nauk, m.in. Polskiej Akademii Medycyny, Rosyjskiej, Amerykańskiej i Papieskiej Akademii Nauk w Watykanie oraz Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO).

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nauka Pre-NeurIPS 2024: jak młodzi Polacy prowadzą badania nad AI Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Pre-NeurIPS 2024: jak młodzi Polacy prowadzą badania nad AI

Rozgrzewka przed gigantyczną konferencją naukową, szansa, by zaprezentować wyniki szerszej publiczności, pierwsze kroki w międzynarodowym środowisku naukowym. Na początku grudnia na
Nauka BRAK ZDJĘCIA
2024-12-19 | 16:10

Test Myers-Briggs a nauka języków obcych! Rób to, do czego jesteś stworzony!

Logicy, dyskutanci, protagoniści, wirtuozi – to tylko niektóre z 16 typów osobowości wyróżnianych w teście Myers-Briggs. Zrozumienie tych typów może mieć kluczowe znaczenie w procesie rozwoju
Nauka Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów
2024-09-30 | 01:00

Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów

Pfeifer & Langen Polska wprowadza Tofi MET – nowy, wyjątkowy produkt stworzony z myślą o hodowcach bydła mlecznego. To jedyne na rynku, połączenie metabolizowanej metioniny oraz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa

Organizacje branżowe i przedsiębiorstwa sektora drzewnego, które porozumiały się w ramach Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna, protestują przeciwko planom Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącym wyłączenia z gospodarki leśnej 20 proc. polskich lasów. Ich zdaniem taka decyzja stwarza realne zagrożenie dla trwałości lasów i uderzy w polską branżę meblarską. Pracę może stracić nawet 70 tys. osób, a straty dla budżetu państwa szacowane są na 4,5 mld zł.

Polityka

Europoseł AfD: Elon Musk poprawił nasz wizerunek za granicą. Jego wsparcie nam pomaga

Najpierw wywiad z Alice Weidel, współprzewodniczącą AfD, a ostatnio wystąpienie na platformie X podczas inauguracji kampanii wyborczej – w ten sposób Elon Musk wyraża swoje poparcie dla tej niemieckiej frakcji politycznej. – Wsparcie Elona Muska nam pomaga, bo w pewnym sensie AfD poprawiła swój image za granicą – mówi Tomasz Froelich, poseł do Parlamentu Europejskiego z Alternatywy dla Niemiec. Jak wskazuje, trudno przy takim poparciu utrzymać zarzut, że AfD jest ugrupowaniem prorosyjskim.

Polityka

Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej

Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.