5 ZASAD EDUKACJI ZDROWOTNEJ OSÓB STARSZYCH
Rola rodziny w opiece i pielęgnacji starszych jej członków jest bardzo ważna, szczególnie gdy cierpią oni na choroby przewlekłe. Dzięki odpowiednim poradom od pielęgniarki czy lekarza, można nauczyć się jak odpowiednio zajmować się starszą osobą, by pomóc jej dojść do zdrowia. Jakimi zasadami należy się kierować, opowiada Beata Drzazga z Centrum Medycznego BetaMed.
Starzenie się jest naturalnym procesem w życiu każdego człowieka. Towarzyszą mu utrata sprawności fizycznej, a często również psychicznej. Do tego dochodzi wielochorobowość takich układów jak: ruchu, krążenia czy choroby metaboliczne i poważniejsze schorzenia. By móc im zapobiec i je opóźnić lub chociaż zminimalizować wszelkie dolegliwości, należy zapoznać się z profilaktyką leczenia. Dlatego, jeśli mieszkamy ze starszym członkiem rodziny i opiekujemy się nim, warto znać kilka zasad, by odpowiednio zadbać o jego zdrowie.
1. Zapobieganie skutkom długotrwałego unieruchomienia
Ruch to zdrowie jest znanym powszechnie powiedzeniem, które jest wciąż aktualne niezależnie od wieku. Szczególnie należy o niego zadbać u osób, które w następstwie chorób są częściowo lub całkowicie unieruchomione. Bardzo ważne w takim przypadku są odpowiednie masaże oraz gimnastyka kończyn, by zapobiegać zmianom stawowo-mięśniowym i przykurczom kończyn.
– Długotrwałe unieruchomienie pacjenta wpływa negatywnie na jego stan zdrowia. Organizm odczuwa ogólne osłabienie, spadek napięcia mięśni bądź całkowity ich zanik, pojawiają się odleżyny, infekcje dróg oddechowych czy układu wydalniczego. Bardzo istotna jest tu pomoc drugiej osoby, najczęściej członka rodziny. W BetaMed uczymy rodziny pacjentów zasad pielęgnacji w starszym wieku, a także jak zapobiegać skutkom długotrwałego unieruchomienia osoby chorej. To ważne, by rodziny pacjentów wiedziały, jak należy się nimi opiekować, gdy wrócą po leczeniu do domów, ale by również wspomóc rodzinę – mówi Beata Drzazga, właścicielka BetaMed S.A.
2. Leczenie odleżyn
Bardzo częstym skutkiem długotrwałego unieruchomienia osoby chorej są odleżyny. Skóra pacjenta, przez stałe przebywanie w łóżku, narażona jest na ciągły ucisk czy tarcie, zaburzone jest krążenie, a co za tym idzie, gorsze jest odżywienie tej tkanki. W tym przypadku bardzo ważne jest częste zmienianie pozycji osoby chorej, oklepywanie, nacieranie najlepiej co około 2 godziny, by uniknąć ucisku na skórę. Jednak należy znać prawidłowe techniki zmiany pozycji, by jeszcze bardziej nie uszkodzić delikatnej już skóry chorego. Ważne jest stosowanie materacy przeciw odleżynowych. Leczenie odleżyn jest bardzo bolesne i długotrwałe, dlatego lepiej zapobiegać ich powstawaniu. Bardzo ważne są również konsultacje z lekarzem.
3. Żywienie
Odpowiednia dieta odgrywa istotną rolę w procesie leczenia i pielęgnacji osoby starszej. Bardzo ważne jest spełnienie trzech warunków, czyli regularne spożywanie posiłków, różnorodność doboru produktów i potraw oraz równoważenie bilansu energetycznego. Z wielu przyczyn osoby w starszym wieku zapominają o przestrzeganiu tych zasad, przez co często narażone są na infekcje pokarmowe, które wynikają ze spożywania nieodpowiednio przygotowanej i przechowywanej żywności.
– Przede wszystkim należy postawić na dietę lekkostrawną, a same posiłki powinny być zbilansowane i łatwe do spożycia. Dużą rolę odgrywa białko, którego organizm potrzebuje podczas rekonwalescencji, a które odbudowuje tkanki, osocze i komórki odpornościowe. Duże znaczenie mają również węglowodany, których akceptowalny poziom wynosi 50-60% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Pamiętajmy, że seniorzy mają małą aktywność fizyczną, więc należy unikać smażenia oraz kalorycznych potraw, które mogą powodować rozwój chorób, np. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy miażdżycy. Pamiętajmy, że w starszym wieku osoby chore borykają się z brakiem apetytu i utratą węchu, przez co osoby te chudną i nie mają ochoty i pomysłów na przygotowywanie sobie posiłków – dodaje Beata Drzazga.
4. Cukrzyca
Cukrzyca może dotyczyć osób starszych, ale również dzieci i osób dorosłych. Najczęściej leczona jest za pomocą diety, tabletek lub insuliny. Charakteryzuje się ona nieprawidłowym działaniem trzustki w organizmie. Choroba wiąże się też z małą aktywnością fizyczną chorych, z nadwagą lub otyłością oraz z nadciśnieniem tętniczym i wysokim poziomem cholesterolu, a również z nadmiernym spożywaniem cukrów oraz tłuszczy. Najważniejsze w jej leczeniu u osób starszych jest zadbanie o przestrzeganie diety i regularność posiłków. Dodatkowo, jeśli jest to możliwe, należy zwiększyć aktywność fizyczną, choćby w postaci regularnych spacerów.
5. Nietrzymanie moczu
Problem ten może zdarzyć się w każdym wieku, lecz w przypadku starszych osób jest dość powszechny. Nietrzymanie moczu jest dość wstydliwe, dlatego trzeba być cierpliwym, gdyż osoby te nie są w stanie w pełni tego kontrolować. W takich sytuacjach warto wprowadzić stosowanie tzw. pieluchomajtek dla dorosłych, które zminimalizują dyskomfort starszej osoby. Bardzo ważne jest również zadbanie o higienę w celu uniknięcia problemów skórnych czy wręcz zakażenia dróg moczowych. Nietrzymanie moczu powoduje uczucie zawstydzenia, przez co osoba starsza zamyka się w sobie i unika kontaktu z innymi osobami. Postarajmy się wesprzeć ją w radzeniu sobie z krępującą przypadłością.
Stosowanie się do powyższych zasad ułatwi opiekę nad osobą starszą i pomoże jej dojść do zdrowia lub chociaż zatrzymać pogłębianie się choroby. Odpowiednia dieta, ruch czy stosowanie gimnastyki zwłaszcza mięśni Kegla u kobiet to najważniejsze czynniki, które mogą poprawić stan tej choroby, a jednocześnie wpływają pozytywnie na samopoczucie bliskiej osoby. Jeśli zapewnimy jej odpowiedni komfort fizyczny, to zapewniony będzie również komfort psychiczny.
Beata Drzazga – Właściciel i Prezes BetaMed S.A.
BetaMed S.A.– centrum medyczne istniejące na rynku od niemal 20 lat. Posiada 91 filii na terenie 11 województw, a jego główna siedziba znajduje się w Chorzowie. Spółka jest największą firmą medyczną w Polsce świadczącą usługi z zakresu opieki domowej i stacjonarnej, w tym opiekę senioralną.
Pre-NeurIPS 2024: jak młodzi Polacy prowadzą badania nad AI
Test Myers-Briggs a nauka języków obcych! Rób to, do czego jesteś stworzony!
Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
Organizacje branżowe i przedsiębiorstwa sektora drzewnego, które porozumiały się w ramach Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna, protestują przeciwko planom Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącym wyłączenia z gospodarki leśnej 20 proc. polskich lasów. Ich zdaniem taka decyzja stwarza realne zagrożenie dla trwałości lasów i uderzy w polską branżę meblarską. Pracę może stracić nawet 70 tys. osób, a straty dla budżetu państwa szacowane są na 4,5 mld zł.
Polityka
Europoseł AfD: Elon Musk poprawił nasz wizerunek za granicą. Jego wsparcie nam pomaga
Najpierw wywiad z Alice Weidel, współprzewodniczącą AfD, a ostatnio wystąpienie na platformie X podczas inauguracji kampanii wyborczej – w ten sposób Elon Musk wyraża swoje poparcie dla tej niemieckiej frakcji politycznej. – Wsparcie Elona Muska nam pomaga, bo w pewnym sensie AfD poprawiła swój image za granicą – mówi Tomasz Froelich, poseł do Parlamentu Europejskiego z Alternatywy dla Niemiec. Jak wskazuje, trudno przy takim poparciu utrzymać zarzut, że AfD jest ugrupowaniem prorosyjskim.
Polityka
Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej
Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.