NanoGroup kontynuuje prace nad płynem i urządzeniem do przechowywania organów
Public Policy
Frascati 1/28d
00-492 Warszawa
jakub.karasek|publicpolicy.pl| |jakub.karasek|publicpolicy.pl
793 554 487
www.publicpolicy.pl
Już od 18 lat 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Transplantologia to jedna z dziedzin bliskich działalności NanoGroup S.A. Spółka niedawno ogłosiła wyniki badań opracowywanego przez nią systemu do pozaustrojowego przechowywania organów do przeszczepienia, dzięki którym może przejść do kolejnych faz rozwoju tego systemu.
Jednym z kierunków rozwoju transplantologii są prace nad możliwością wydłużenia okresu przechowywania organów. Czas na dokonanie zabiegu, zwłaszcza w przypadku transplantacji od dawcy zmarłego, jest bardzo ograniczony. Pobrany organ musi być odpowiednio przechowywany, a do tego powinien w krótkim czasie zostać wszczepiony biorcy. Udoskonalenie metod przechowywania organów może znacznie poprawić sytuację w tym obszarze. Zaawansowane prace nad nowym systemem przechowywania organów prowadzi m.in. polska spółka NanoGroup w ramach projektu OrganFarm. Niedawno opublikowała wyniki z badań przeprowadzonych w Instytucie Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego Polskiej Akademii Nauk przez zespół pod kierownictwem prof. dr. hab. med. Macieja Kosieradzkiego i dr. hab. n. med. Piotra Domagały z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Badania, których wyniki opublikowała Spółka w styczniu 2023 r., wskazują na występowanie procesów regeneracyjnych w nerkach poddanych perfuzji płynami NanOX, w warunkach pozaustrojowych. Nerka, która była perfundowana płynem NanOX 20 w warunkach normotermii była w najlepszej kondycji po procesie perfuzji w odniesieniu do pozostałych nerek. Miała dość wysoki poziom szeregu markerów regeneracji, bardzo niski poziom markerów uszkodzenia naczyń i pozostałych tkanek, najniższy poziom markerów stresu oksydacyjnego i markerów niedokrwienia. Co więcej, zaobserwowano stabilną produkcję moczu przez nerkę, podczas niemal całej perfuzji w warunkach pozaustrojowych, co jest jednym z czynników przemawiających na korzyść powrotu do prawidłowego funkcjonowania tej nerki.
- Naszą wizją w NanoGroup jest wprowadzenie zupełnie nowej jakości w transplantologii poprzez rewolucję w dziedzinie przechowywania organów. Wydłużając okres, w jakim organ może być bezpiecznie przechowywany pozaustrojowo, możemy zapewnić to, co najcenniejsze – czas potrzebny pacjentowi oraz zespołowi medycznemu na przygotowanie do zabiegu. W ostatnich badaniach potwierdziliśmy m.in., że w nerce perfudowanej jednym z naszych płynów zachodzą procesy regeneracyjne. Porównywaliśmy ją z nerką poddaną perfuzji obecnym „złotym standardem” stosowanym w transplantologii i w niej wskaźniki regeneracji były na znikomo niskim poziomie. Ostatnio otrzymane wyniki wskazują, że nasza technologia może zapewnić istotną przewagę w ocenie przeżywalności organów i możliwości ich dalszego wykorzystania do przeszczepienia w porównaniu z płynami dostępnymi na rynku, dlatego podjęliśmy strategiczną decyzję o przejściu do kolejnych faz rozwoju naszego systemu do pozaustrojowego przechowywania organów do przeszczepienia – komentuje Piotr Mierzejewski, wiceprezes Zarządu NanoGroup S.A.
Ewentualny nowy system przechowywania organów może okazać się tak rewolucyjny, że wraz nim potrzebne będzie opracowanie nowych wskaźników oceny przydatności organu do przeszczepienia, gdyż obecnie stosowane będą niewystarczające. Już teraz NanoGroup we współpracy z Katedrą i Zakładem Biochemii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierownictwem prof. dr hab. Marty Strugi prowadzi szeroko zakrojone badania w celu opracowania innowacyjnego systemu do oceny kondycji nerek poddanych procesowi perfuzji z wykorzystaniem metod analizy proteomicznej oraz metabolomicznej. W kolejnych tygodniach NanoGroup S.A. zamierza informować o dalszych etapach prac w ramach projektu OrganFarm.
Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji
Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych
Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Zdrowie
Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
Polacy z jednej strony wykazują już sporą świadomość problemu, jakim są choroby mózgu – jedna czwarta ma w swoim otoczeniu osoby dotknięte takim problemem. Z drugiej strony system nie odpowiada rosnącym potrzebom. Specjalistów jest zbyt mało, więc kolejki do neurologów czy psychiatrów się wydłużają. Alternatywą pozostaje korzystanie z wizyt komercyjnych, ale nie każdego na to stać. Towarzystwa naukowe i organizacje pozarządowe są zgodne co do tego, że potrzebne są nie tylko krajowe strategie, ale i europejski plan dla chorób mózgu.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.