Najpopularniejsze (i najgorsze) hasła - 7 trendów
Przedstawiamy listę negatywnych wzorców, które stosujemy przy tworzeniu naszych własnych haseł. Lista powstała na bazie danych firmy SplashData, która co roku publikuję listę najgorzych haseł, które znalazły się w rękach hakerów.
1. TYLKO JEDEN ZNAK
Takie podejście pokazuje całkowite zaniedbanie i oznacza, że kreatywność jest poniżej zera.
Przykłady: 000000, 111111, 7777777 (czy możecie sobie wyobrazić, że 111111 zajmuje 9. miejsce na liście najpopularniejszych haseł na rok 2019?).
Wybór innych znaków, na przykład F, Ж lub $ nie sprawią, że hasło będzie lepsze.
2. ŁATWE KOMBINACJE KLAWISZY
Użytkownicy wybierają kombinacje liter lub cyfr, które łatwo „zagrać” na klawiaturze. Ta kategoria wymaga dodatkowego wysiłku ze strony palców od tej powyższej, ale hasło utworzone w ten sposób nie jest skuteczne.
Przykłady: qwerty, 123456 (i dłuższa wersja 123456789), !# $% ^ & * i 1q2w3e4r, które zapewniają większą złożoność.
W pewnym sensie jest to nawet bardziej oczywiste niż przypadek nr 1, prawda?
3. HASŁO-HASŁO
Są to słowa związane z wprowadzeniem hasła i uzyskaniem dostępu.
Przykłady: password (i modyfikacja password1), admin, login.
Niestety, „password7” nadal nie jest dobrym pomysłem, podobnie jak dowolna kombinacja z liczbami powiązanymi z datą urodzenia.
4. SPORT
Co ciekawe, hasła związane z uprawianiem sportu są dość powszechne. Logicznie rzecz biorąc, używane częściej przez mężczyzn niż kobiety.
Przykłady: pilkanozna, koszykowka
Zostaniesz zhakowany, jeśli użyjesz nazw klubów sportowych popularnych w twojej lokalizacji. Szczególnie w połączeniu z odpowiednimi datami: ani LewAndOwski1988, ani LegiaW1916 nie są dobrą kombinacją.
5. UCZUCIA
Chodzi tu głównie o miłość i zdradę.
Przykłady: iloveyou, loveme
Nigdy nie zapominaj, że przestępcy mogą coś o tobie wiedzieć. Jeśli twoja wybranka ma na imię Anna, nie powinieneś używać hasła IloveAnna. Jeśli twój ex ma na imię Grzegorz, lepiej zapomnij, jak się nazywał - każda ironiczna przepustka, taka jak NienawidzeGrz, jest nadal przedmiotem łatwego hakowania.
6. ZWIERZĘTA
Chociaż psychologowie twierdzą, że imiona zwierząt domowych (tak samo jak dzieci) są używane jako hasła, popularne klucze zawierają po prostu słowa “kot” lub „pies”.
Przykłady: mustang, małpa, pies, kot
Jeśli chcesz wykorzystać zwierzę jako hasło, wypróbuj takie, które jest ci obojętne. Nie to, które kochasz lub którego nienawidzisz, a to, które cię nie obchodzi. Wombat? Manat? Lemur? Stop! Przecież wszyscy za nimi szaleją.
7. NAZWY WŁASNE
Możemy pospekulować, jakie - czy to jest nazwa użytkownika? Albo jego/jej sympatii? Albo syna? W każdym razie możesz zobaczyć najpopularniejsze poniżej:
Przykłady: michal, Karol
Czy możemy przewidzieć przyszłe trendy w hasłach? Ponieważ lista najgorszych haseł w ciągu ostatnich dziesięciu lat prawie nie uległa zmianie, można się spodziewać, że hasła nie będą zbyt szybko ewoluowały. Jednak najnowocześniejszym trendem głoszonym przez psychologów jest używanie haseł związanych z pozytywnymi afirmacjami i celami.
Przykłady? Pomyśl, co chcesz osiągnąć i kim chcesz być.
Klawiatura się nie zmieni. Dlatego proszę, spróbuj rozłożyć palce i wymyśl prawdziwe hasło. I działaj spontanicznie. Ale zapamiętaj, co robisz - tutaj chodzi o odpowiedzialność.

Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1

Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe

DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.