Na pionierów miast przyszłości w Pułtusku czeka innowacyjna makieta od Skriware
Już 22 i 23 marca Zamek w Pułtusku stanie się areną wymiany doświadczeń przedstawicieli samorządów, biznesu i mieszkańców uczestniczących w Smart Town Congress. Praktycznym odniesieniem dla dyskusji o zrównoważonych miastach będzie interaktywna makieta, którą zbudowały dzieci z pułtuskich szkół we współpracy ze Skriware. Innowacyjny Kongres otwiera nowe możliwości w zakresie edukowania oraz włączania mieszkańców w proces tworzenia nowoczesnych i przyjaznych naturze miast, zgodnie z koncepcją Smart City 3.0.
- Samorządy stoją dzisiaj przed ambitnym wyzwaniem kreowania nowoczesnych i zrównoważonych miast, które będą przyjazne wszystkim grupom mieszkańców oraz środowisku naturalnemu. Osiągnięcie tego celu jest możliwe tylko dzięki szeroko zakrojonym działaniom edukacyjnym oraz zaangażowaniu lokalnej społeczności w proces wspólnego budowania inteligentnego miasta przyszłości. Bardzo się cieszę, że Skriware ma zaszczyt wspierać Miasto Pułtusk w realizacji tego zadania. Mam nadzieję, że innowacyjny Smart Town Congress zainspiruje także inne samorządy do kompleksowego spojrzenia na edukację swoich mieszkańców oraz wykorzystania nowoczesnych technologii w celu uatrakcyjnienia debat na istotne dla gminy tematy. Wyjaśnienie zaawansowanych koncepcji i rozwiązań może być łatwiejsze, gdy wykorzystamy do tego interaktywne konstrukcje z klocków edukacyjnych, roboty czy trójwymiarowe modele – mówi Karol Górnowicz, Prezes Skriware.
Tydzień przed rozpoczęciem Smart Town Congress firma Skriware przeprowadziła warsztaty w pułtuskich szkołach, podczas których uczniowie zbudowali innowacyjną makietę miasta. Oprócz budowli pojawiły się na niej interaktywne dźwigi, skonstruowany z edukacyjnych klocków zakład segregowania odpadów oraz miniśmieciarki. Nie zabrakło też nowatorskich rozwiązań, mogących pojawić się w Pułtusku w przyszłości, na przykład mostu, po którym jeżdżą prawdziwe roboty oraz powietrznej kolejki sunącej pomiędzy wieżowcami.
Nowatorska makieta miasta zbudowana przez dzieci uczestniczące w warsztatach o smart city stanie się jedną z głównych atrakcji Kongresu. Posłuży ona dorosłym uczestnikom jako punkt odniesienia do rozmowy o miastach przyszłości oraz zapewni rozrywkę najmłodszym, przybliżając im w przystępny sposób tematykę zrównoważonego rozwoju. Tym samym stanowi ona praktyczną realizację holistycznego podejścia organizatorów do idei zwiększania świadomości w obszarze rozwiązań stosowanych w inteligentnych miastach. Celem EcoPułtuska, Miasta Pułtusk i 4Pułtuska jest bowiem zaproszenie do rozmowy oraz interakcji lokalnej społeczności niezależnie od wieku mieszkańców.
- Eco Pułtusk to firma promująca ochronę środowiska i dlatego stawiamy na ekoedukację w nowatorski sposób. Przejawem tego jest organizacja przez nas Smart Town Congress, który ma być innowacyjnym wydarzeniem wpisującym się w koncepcję Smart Town 3.0. W ramach kongresu przygotowaliśmy liczne atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Chcemy przybliżyć mieszkańcom ideę nowoczesnego oraz przyjaznego naturze miasta, które rozwija się w zrównoważony sposób. W zabytkowych przestrzeniach pułtuskiego zamku zaprezentujemy przyszłościowe rozwiązania z zakresu ochrony środowiska, transportu miejskiego, energetyki odnawialnej, edukacji, zdrowia oraz bezpieczeństwa. Z radością i dumą przedstawimy też interaktywną makietę nowoczesnego miasta Eco Smart Town, którą zbudowali nasi uczniowie wraz z firmą Skriware. Serdecznie zapraszam do udziału w Kongresie – mówi Damian Szewczyk z Zarządu EcoPułtusk, który jest pomysłodawcą oraz organizatorem wydarzenia.
Uczestnicy Kongresu wysłuchają wystąpień na temat transformacji energetycznej gminy, praktycznych sposobów ograniczania ilości bioodpadów oraz finansowania ekologicznych projektów miejskich. Dowiedzą się także, jak świadomie kształtować przestrzeń inteligentnego miasta, skorzystają z testowej jazdy autem elektrycznym oraz nauczą się przygotowywać naturalne środki do sprzątania domu. Będą również mogli uczestniczyć w wystawie ekologicznych rozwiązań dla domu i ogrodu oraz spróbować swoich sił w tworzeniu ekologicznych palm wielkanocych. Na dzieci oraz dorosłych pasjonatów nowych technologii czekać też będą drukarki 3D, roboty i wyzwania konstrukcyjne z wykorzystaniem klocków edukacyjnych od Skriware.
Osoby chcące uczestniczyć w Smart City Congress w Pułtusku prosimy o rejestrację na stronie wydarzenia: https://towncongress.pl/.
***
O Spółce:
Skriware to polska spółka działająca globalnie w branży EdTech, która we współpracy z samorządami rozwija projekty edukacyjne w obszarze smart city oraz edukacji ekologicznej lokalnych społeczności. Firma dostarcza nauczycielom i dzieciom inspirujące narzędzia do nauki bazującej na praktycznym wykorzystaniu innowacyjnych technologii. Skriware stworzyło autorskie laboratorium edukacyjne SkriLab, oparte na: druku i modelowaniu 3D, robotach edukacyjnych, narzędziach do programowania oraz platformie online dedykowanej nauczycielom, które łączy rozwój kompetencji miękkich oraz technicznych. Spółka dostarcza swoje rozwiązania do ponad 4 tys. szkół w Polsce i jednocześnie dynamicznie rozwija globalną sieć partnerów biznesowych, m.in. w, Rumunii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i na Bliskim Wschodzie.

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Infrastruktura

Branża budowlana przygotowuje się na boom w inwestycjach infrastrukturalnych. Wyzwaniem może być dostęp do kadr i materiałów
W najbliższych miesiącach mogą ruszyć duże inwestycje publiczne w drogownictwie, kolei, energetyce i obronności. To efekt aktywizacji KPO i przesunięcia części środków z komponentu klimatyczno-energetycznego do tzw. Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności. Dla branży wyzwaniem będzie nie tylko dostęp do materiałów i ich sprawne dostawy, ale także kwestie kadrowe, które już dziś sprawiają problemy w realizacji zadań.
Prawo
Firmy czekają na ostateczne przepisy dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur. Mają być gotowe w wakacje

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur rusza 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną, jednak przepisy określające funkcjonowanie systemu KSeF są na razie na etapie prac w Sejmie. Wprowadzenie nowego systemu oznacza rewolucję w obiegu dokumentów, a dla firm – spore wyzwanie w przygotowaniu do zmian. „Barometr nastrojów polskich księgowych 2025” wskazuje, że KSeF budzi wśród nich najwięcej obaw, przede wszystkim ze względu na chaos organizacyjny i brak jasnych przepisów.
Bankowość
Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.