Komunikaty PR

Wyjeżdżasz na ferie? Zadbaj o oświetlenie!

2024-01-15  |  12:00
Biuro prasowe

Zminimalizowanie ryzyka wymiany żarówki w niekorzystnych warunkach atmosferycznych i poprawa widoczności - oto cele, które warto postawić sobie przed wyjazdem na ferie. Philips – ekspert w zakresie oświetlenia samochodowego - podpowiada, jak je zrealizować.

O oświetlenie nie muszą się martwić w zasadzie tylko posiadacze fabrycznie nowych pojazdów. Niestety, z każdym rokiem po zakupie spada przejrzystość reflektorów i zwiększa się ryzyko ich awarii. Z tego względu poniższy poradnik adresujemy do zdecydowanej większości kierowców.

Mało kto w dzisiejszych czasach ma ochotę na „przygotowania do zimowego wyjazdu”. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby poświęcić kilka dodatkowych minut przy okazji odkurzania pojazdu lub nawet w trakcie pakowania bagaży.

1. Umyj reflektory, wysusz je i oceń stan kloszy

Autem najlepiej zająć się w południe, kiedy mróz jest najlżejszy, a jeszcze lepiej, jeśli temperatura podniesie się na kilka godzin powyżej zera. To doskonała okazja do tego by umyć reflektory i ocenić stan kloszy. Jeśli są zmatowiałe można je odnowić korzystając z zestawu Philips do polerowania. Najlepiej zrobić to przed wyjazdem, ale jeśli brakuje czasu – można wrzucić zestaw do bagażnika i wypolerować szkła podczas ferii – przynajmniej podczas drogi powrotnej będziemy podróżować bezpieczniej.

2. Sprawdź działanie żarówek

W tej kwestii nie ma możliwości na żadne odstępstwa – każdy kierowca jest zobligowany do regularnej kontroli oświetlenia, a wyjazd na ferie jest niezwykle ważnym pretekstem. Wszelkie przepalone żarówki należy wymienić jeszcze zanim wyruszymy spod domu. Obowiązkowo wymienia się tylko żarówki zużyte, ale lepiej wymieniać je w kompletach (prawa i lewa). Chodzi o to, że zużycie żarówki z jednej strony wskazuje na to, że taka sama żarówka po drugiej stronie zużyje się w ciągu najbliższego czasu, więc profilaktyczna wymiana pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek podczas wyjazdu. Lepiej wymienić żarówki pod domem niż gdzieś w trasie, po ciemku, w opadach śniegu.

3. Zastanów się nad wymianą profilaktyczną

Niektórzy kierowcy raz w roku wymieniają żarówki w przednich reflektorach profilaktycznie. To kosztowna, ale bardzo dobra praktyka, która do minimum redukuje ryzyko przepalenia się żarówki w trasie. Przypomnijmy - żywotność poszczególnych żarówek samochodowych zależy głównie od czasu eksploatacji ich rodzaju. Szacuje się, że lampy halogenowe świecą do 1000 godzin, lampy ksenonowe zachowują sprawność przez nawet 3000 godzin lampy LED świecą przez rekordowe 40 000 godzin. Znając te wartości można wypracować własny harmonogram wymian profilaktycznych.

Żarówki halogenowe mają tendencję do znaczącego spadku strumienia światła już po około roku użytkowania. Zmiana jest tak powolna, że można jej nie zauważyć. Dlatego dobrą praktyką jest wymiana żarówek przynajmniej raz do roku, mimo że wydają się sprawne.

4. Uważaj na wilgoć!

Jeśli zależy Co na wytrzymałości - wybierz żarówki Philips LongLife EcoVision. Są wykonane wyjątkowo starannie z najwyższej jakości materiałów, a części szklane - ze szkła kwarcowego.

Podczas wymiany żarówki zadbaj o to, aby ani żarówka, ani złącza nie miały kontaktu z wilgocią, deszczem lub śniegiem, ponieważ może to niekorzystnie wpływać na żywotność żarówek. Zadbaj o szczelność reflektorów starannie zamykając osłonki po wymianie żarówki. Gdy używasz tanich żarówek zrobionych ze szkła twardego, przypadkowa kropla wody w nieszczelnym reflektorze może doprowadzić do wybuchu żarówki halogenowej i uszkodzenia klosza.

5. Podczas jazdy…

Pamiętaj, aby podczas jazdy w trudnych warunkach drogowych co jakiś czas zatrzymać się i oczyścić reflektory. Należy robić to delikatnie, aby nie popękały – w zależności od konstrukcji mogą być rozgrzane lub zimne. Brudne reflektory samochodowe mogą mieć zasięg oświetlenia mniejszy nawet o 40 metrów!

6. Opcja dla wymagających

Jeżeli czas na to pozwala, można pokusić się o montaż oświetlenia dodatkowego. Możliwy jest montaż dodatkowych świateł drogowych, które są zaprojektowane tak, aby zapewniały oświetlenie z przodu pojazdu i miały stosunkowo duży zasięg. Przepisy pozwalają także na dodatkowe światła pozycyjne. W gamie Philips oświetlenie dodatkowe oferowane jest w formie nowoczesnych belek świetlnych lub klasycznych, świateł okrągłych. Współczesne reflektory dodatkowe takie jak np. Philips, są przystosowane dla pojazdów o napięciu 12 lub 24 V. Oferowane w Polsce oświetlenie dodatkowe Philips Ultinon Drive zostało dopuszczone do ruchu drogowego. Aby pozostać w zgodzie w prawem, należy jednak przestrzegać wszystkich kodeksowych wymogów montażowych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Czy miasta są gotowe na nowe środki transportu? 55% Europejczyków uważa, że nie. Biuro prasowe
2024-11-20 | 01:00

Czy miasta są gotowe na nowe środki transportu? 55% Europejczyków uważa, że nie.

Hulajnogi, deskorolki, hooverboardy lub monocykle elektryczne, segwaye, samochody autonomiczne – na chodnikach i drogach można znaleźć coraz więcej nowych pojazdów, choć drogi
Motoryzacja TomTom i CARIAD uruchamiają nawigację nowej generacji
2024-11-07 | 11:50

TomTom i CARIAD uruchamiają nawigację nowej generacji

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił dziś, że na drogi wyjeżdżają pierwsze modele marek Grupy Volkswagen wyposażone we wspólnie opracowane
Motoryzacja Hak holowniczy Steinhof do chińskich samochodów BAIC
2024-10-31 | 23:45

Hak holowniczy Steinhof do chińskich samochodów BAIC

Europejska scena motoryzacyjna w ostatnim czasie ma nowych graczy prosto z Azji. Chińska marka BAIC budzi zainteresowanie kierowców. Steinhof dostosowuje się do tego trendu i oferuje nowe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi

Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.

Firma

Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych

Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.

Zdrowie

Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona

Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.