Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
To już pewne - międzynarodowy koncern branży motoryzacyjnej zainwestuje w Żagańskiej Strefie Gospodarczej. Mowa o firmie CEFA Poland, będącej częścią grupy Samvardhana Motherson International, która jest światowym liderem w zakresie rozwoju i produkcji komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego. Dokonała ona właśnie zakupu terenów inwestycyjnych o powierzchni ponad 9 hektarów w Żagańskiej Strefie Gospodarczej. Powstanie tu nowoczesny zakład produkcyjny, który będzie specjalizował się w wytwarzaniu plastikowych elementów wnętrz samochodów, takich jak deski rozdzielcze, dla wiodących marek motoryzacyjnych.
- Budowa zakładu w Żaganiu to ważny krok nie tylko dla inwestora, ale także dla lokalnej społeczności żagańskiej. Realizowane przedsięwzięcie jest dowodem na profesjonalizmu i atrakcyjność Żagania jako miejsca inwestycji - podkreśla Sławomir Kowal, burmistrz Żagania.
W pierwszym etapie od uruchomienia zakładu, spółka planuje zatrudnić 250 pracowników. Docelowo zatrudnienie w firmie znajdzie nawet 400 osób. To kluczowy krok w rozszerzaniu działalności firmy w Europie, która już teraz jest istotnym graczem branży motoryzacyjnej, oferując zaawansowane technologicznie rozwiązania oparte na technologii wtryskiwania tworzyw sztucznych. Co czwarty samochód wyprodukowany w Hiszpani zawiera komponenty firmy CEFA.
Grupa Motherson, której częścią jest CEFA, działa w 44 krajach, zarządzając ponad 400 obiektami i zatrudniając ponad 190 000 profesjonalistów. Dzięki globalnej obecności i zaangażowaniu w innowacje, firma zdobyła uznanie klientów oraz liczne nagrody, w tym prestiżową Company Excellence Award. Nowy zakład w Żaganiu umocni pozycję grupy w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Warto podkreślić, że to nie pierwsza inwestycja indyjskiego potentata w naszym kraju. Koncern Samvardhana Motherson poprzez swoją spółkę zależną Samvardhana Motherson Automotive Systems Group BV, w zeszłym roku przejął jednego z największych pracodawców w Jeleniej Górze i Dolnym Śląsku - Dr. Schneider Group.
Przypomnijmy, na początku września 2022 roku firma Dr. Schneider została zmuszona do ogłoszenia upadłości z powodu przeprowadzenia nieudanej restrukturyzacji finansowej i operacyjnej.
- Żagań - pancerna stolica Polski, jest najbezpieczniejszym miejscem do inwestowania. Profesjonalizm obsługi inwestora, pełne zrozumienie jego potrzeb to obecne DNA współpracy biznes-samorząd, jakie zaszczepiliśmy w naszym mieście. Ogromnie cieszę się z inwestycji Grupy Motherson poprzez spółkę CEFA. Nie ukrywam, że rozmowy były trudne, ale zakończyły się pełnym sukcesem - podsumowuje Sławomir Kowal.
Źródło informacji: Gmina Żagań

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Smarować, czy nie smarować? Kierowcy nadal popełniają ten błąd! Poradnik
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Infrastruktura
Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.