Toyota Land Cruiser w nowej roli samochodu-chłodni do transportu szczepionek
Toyota zaprezentowała Land Cruisera przystosowanego do transportu szczepionek na trudno dostępnych terenach. Jest to pierwszy samochód-chłodnia o takim przeznaczeniu, który otrzymał od WHO prekwalifikację w standardzie PQS. Opracowany przez Toyotę, specjalistyczny Land Cruiser pozwoli zwiększyć dostępność szczepionek w krajach rozwijających się.
Specjalistyczna Toyota Land Cruiser
Land Cruiser chłodnia powstał dzięki współpracy Toyota Tsusho, Toyota Motor Corporation i B Medical Systems. Terenówka Toyoty została wyposażona w specjalnie opracowany system chłodniczy do transportu szczepionek w wymaganej temperaturze. Tak przygotowany pojazd otrzymał prekwalifikację PQS (Performance, Quality and Safety) dla sprzętu medycznego zgodnie ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia.
Specjalistyczny samochód został zbudowany na bazie Land Cruisera 78. Na aucie zamontowano chłodnię do transportu szczepionek firmy B Medical Systems, model CF850. Chłodnia ma pojemność 396 litrów i mieści 400 opakowań szczepionek. Urządzenie może być zasilane przez samochód podczas jazdy, a ponadto ma własną, niezależną baterię, na której może działać przez 16 godzin. Można je zasilać także z zewnętrznego źródła – sieci energetycznej lub generatora.
Standardy bezpieczeństwa WHO
PQS to system kwalifikacji sprzętu medycznego, opracowany przez WHO, który ustanawia takie standardy dla sprzętu medycznego, żeby był odpowiedni do realizacji działań Organizacji Narodów Zjednoczonych, agencji powiązanych z ONZ oraz wiodących organizacji charytatywnych i pozarządowych. Jest to także ułatwienie dla krajów rozwijających się, które nie mają własnych systemów standaryzacji sprzętu medycznego.
Ochrona zdrowia dzieci
Zalecane szczepionki dla dzieci zwykle wymagają przechowywania w temperaturze od 2 do 8°C. W krajach rozwijających się około 20 procent szczepionek marnuje się z powodu wahań temperatury podczas transportu oraz w czasie dystrybucji w szpitalach i przychodniach. Powodem tego jest słaba infrastruktura drogowa i niedosyt specjalistycznych samochodów-chłodni przystosowanych do transportu leków. Co roku 1,5 miliona dzieci umiera z powodu chorób, którym można zapobiec przy pomocy szczepionek, a jednym z powodów jest utrata przez część preparatów przydatności ze względu na złe warunki transportu i przechowywania.
Terenowy samochód-chłodnia zbudowany na Toyocie Land Cruiser zwiększy efektywność szczepień, poprawiając stan zdrowia społeczeństwa w krajach rozwijających się. Co więcej, odpowiednio przystosowany Land Cruiser może służyć także do transportu i dystrybucji szczepionek na COVID-19 w krajach o słabo rozwiniętej infrastrukturze drogowej.
Czy miasta są gotowe na nowe środki transportu? 55% Europejczyków uważa, że nie.
TomTom i CARIAD uruchamiają nawigację nowej generacji
Hak holowniczy Steinhof do chińskich samochodów BAIC
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.