Toyota Land Cruiser w nowej roli samochodu-chłodni do transportu szczepionek
Toyota zaprezentowała Land Cruisera przystosowanego do transportu szczepionek na trudno dostępnych terenach. Jest to pierwszy samochód-chłodnia o takim przeznaczeniu, który otrzymał od WHO prekwalifikację w standardzie PQS. Opracowany przez Toyotę, specjalistyczny Land Cruiser pozwoli zwiększyć dostępność szczepionek w krajach rozwijających się.
Specjalistyczna Toyota Land Cruiser
Land Cruiser chłodnia powstał dzięki współpracy Toyota Tsusho, Toyota Motor Corporation i B Medical Systems. Terenówka Toyoty została wyposażona w specjalnie opracowany system chłodniczy do transportu szczepionek w wymaganej temperaturze. Tak przygotowany pojazd otrzymał prekwalifikację PQS (Performance, Quality and Safety) dla sprzętu medycznego zgodnie ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia.
Specjalistyczny samochód został zbudowany na bazie Land Cruisera 78. Na aucie zamontowano chłodnię do transportu szczepionek firmy B Medical Systems, model CF850. Chłodnia ma pojemność 396 litrów i mieści 400 opakowań szczepionek. Urządzenie może być zasilane przez samochód podczas jazdy, a ponadto ma własną, niezależną baterię, na której może działać przez 16 godzin. Można je zasilać także z zewnętrznego źródła – sieci energetycznej lub generatora.
Standardy bezpieczeństwa WHO
PQS to system kwalifikacji sprzętu medycznego, opracowany przez WHO, który ustanawia takie standardy dla sprzętu medycznego, żeby był odpowiedni do realizacji działań Organizacji Narodów Zjednoczonych, agencji powiązanych z ONZ oraz wiodących organizacji charytatywnych i pozarządowych. Jest to także ułatwienie dla krajów rozwijających się, które nie mają własnych systemów standaryzacji sprzętu medycznego.
Ochrona zdrowia dzieci
Zalecane szczepionki dla dzieci zwykle wymagają przechowywania w temperaturze od 2 do 8°C. W krajach rozwijających się około 20 procent szczepionek marnuje się z powodu wahań temperatury podczas transportu oraz w czasie dystrybucji w szpitalach i przychodniach. Powodem tego jest słaba infrastruktura drogowa i niedosyt specjalistycznych samochodów-chłodni przystosowanych do transportu leków. Co roku 1,5 miliona dzieci umiera z powodu chorób, którym można zapobiec przy pomocy szczepionek, a jednym z powodów jest utrata przez część preparatów przydatności ze względu na złe warunki transportu i przechowywania.
Terenowy samochód-chłodnia zbudowany na Toyocie Land Cruiser zwiększy efektywność szczepień, poprawiając stan zdrowia społeczeństwa w krajach rozwijających się. Co więcej, odpowiednio przystosowany Land Cruiser może służyć także do transportu i dystrybucji szczepionek na COVID-19 w krajach o słabo rozwiniętej infrastrukturze drogowej.

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.