TomTom współtworzy Overture Maps Foundation
TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił dziś wraz z Amazon Web Services (AWS), Meta i Microsoft, utworzenie Overture Maps Foundation. Ten wspólny wysiłek pod kierownictwem Linux Foundation ma na celu opracowanie interoperacyjnych, otwartych danych mapowych.
Ponieważ dane mapowe są wykorzystywane coraz częściej, wymagania dotyczące zawartości nowych map, ich kompletności, dokładności i aktualności są praktycznie nieograniczone. Aby sprostać wymaganiom branży, konieczne jest połączenie zasobów i opracowanie globalnego standardu map. Overture Maps Foundation zamierza stworzyć globalny system referencyjny i ustrukturyzowany schemat danych. Ułatwi to ekosystemowi użytkowników i współpracowników efektywne dzielenie się danymi mapowymi.
„Wspólne tworzenie map jest podstawą strategii firmy TomTom. Overture Maps Foundation zapewnia ramy dla przyspieszenia realizacji naszych celów” – powiedział Harold Goddijn, TomTom CEO. „Standaryzacja Overture i interoperacyjna mapa bazowa mają fundamentalne znaczenie dla łączenia informacji geoprzestrzennych z całego świata. TomTom Maps Platform wykorzysta połączenie mapy bazowej Overture, szerokiej gamy innych danych oraz danych własnych TomTom w postaci stale zintegrowanego i kontrolowanego pod względem jakości produktu. Będzie on służył szerokiemu zakresowi zastosowań, w tym najbardziej wymagającym aplikacjom, takim jak zaawansowana nawigacja, wyszukiwanie i zautomatyzowana jazda”.
Klienci TomTom dzięki nowej platformie TomTom Maps będą mogli korzystać z szybkiej integracji i kontroli jakości danych mapowych, a także z szerokiej gamy usług online, w tym wizualizacji map, wyszukiwania, wyznaczania tras, nawigacji, informacji o ruchu drogowym oraz cyfrowego kokpitu TomTom dla producentów samochodów. Platforma nowej generacji do tworzenia map została zaprojektowana z myślą o celach Overture Maps Foundation. TomTom podzieli się swoją wiedzą i obserwacjami, aby rozwinąć otwarty ekosystem wokół wspólnego tworzenia map.
Overture zamierza wydać swoje pierwsze dane w 1. połowie 2023 roku. Chociaż Overture zostało założone przez AWS, Meta, Microsoft i TomTom, celem jest zwiększenie liczby uczestników, także o dostawców usług i organizacje rządowe.

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.