TomTom, TRI-AD i DENSO pracują nad mapami dla samochodów autonomicznych
TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, Toyota Research Institute - Advanced Development, Inc. (TRI-AD) i DENSO, ogłosili metodę szybkiego tworzenia map w wysokiej rozdzielczości (HD), niezbędną dla bezpieczniejszego poruszania się samochodów autonomicznych.
Zostało to osiągnięte dzięki pojazdom testowym TRI-AD wyposażonym w czujniki firmy DENSO, platformie AMP TRI-AD (Automated Mapping Platform) oraz platformie mapowej TomTom opartej na chmurze. Czujniki pojazdów są wykorzystywane do gromadzenia obserwacji drogowych, które są przekształcane i korygowane przez AMP TRI-AD w celu wprowadzenia ich do platformy mapowania transakcyjnego firmy TomTom.
Te aktualizacje map wykorzystujące crowdsourcing są realizowane za pomocą TomTom Roadagrams, czyli wysoce dokładnych obrazów rzeczywistości pochodzących z czujników samochodowych.
W połączeniu z danymi z czujników pojazdów pomiarowych firmy TomTom, możliwe jest opracowywanie i aktualizacja map HD.
„W firmie TomTom wierzymy, że mapa HD zasilana wieloma źródłami jest niezbędna, aby umożliwić bezpieczniejszą, autonomiczną jazdę. Pojazdy pomiarowe, dane pozyskiwane dzięki crowdsourcingowi, ludzka moderacja, a także inne źródła danych sprawiają, że mapa HD firmy TomTom jest niezwykle aktualna i dokładna", powiedział Willem Strijbosch, Head of Autonomous Driving w TomTom. „Jesteśmy dumni z tego, że wspólnie z DENSO i TRI-AD z powodzeniem dostarczyliśmy szybką metodę tworzenia map, która sprawia, że TomTom HD Map jest zawsze aktualna”.
Mandali Khalesi, Vice President of Automated Driving Strategy and Mapping, TRI-AD, powiedział: „Współpracując z naszymi partnerami, zademonstrowaliśmy płynną integrację czujników samochodowych i skalowalne generowanie map HD poprzez AMP. To przybliża nas do przyszłości, w której zautomatyzowana mobilność na drogach jest dostępna dla wszystkich".
Norio Fujimori, Executive Fellow, DENSO, dodał: „Z niecierpliwością czekamy na owocną współpracę z firmami TRI-AD i TomTom. Dzięki naszym rozwiązaniom i oprogramowaniu przekształcimy przyszłą mobilność".
Firma TomTom była pierwszym dostawcą map HD, który osiągnął szerokie pokrycie autostrad
w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji Wschodniej. Otrzymała też wiele nagród za współpracę z globalnymi producentami, co czyni ją wiodącym dostawcą map HD.

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.