TomTom GO Navigation teraz także dla ciężarówek
TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, wprowadza na rynek GO Navigation truck plan – ofertę stworzoną z myślą o potrzebach zawodowych kierowców samochodów ciężarowych. Oprócz funkcji nawigacji klasy premium oferowanych przez GO Navigation, teraz umożliwia ona także planowanie tras uwzględniających wymiary pojazdu, zapotrzebowanie na paliwo, pożądane prędkości maksymalne oraz ładunek (np. towary niebezpieczne).
Kierowcy będą mogli również zaplanować postoje i uzyskać dostęp do przeglądu punktów POI - takich jak stacje paliwowe odpowiednie dla ich pojazdu i przystanki dla ciężarówek. Jest to uzupełnienie już istniejących funkcji nawigacyjnych aplikacji, takich jak intuicyjne prowadzenie po pasie ruchu, bieżące informacje o ruchu drogowym i pasek trasy - wygodny podgląd drogi, przystanków, ważnych alertów i ograniczeń.
„Nawigacja dla ciężarówek w telefonie komórkowym to przełomowa zmiana. Ten produkt jest wynikiem wieloletnich relacji firmy TomTom z zawodowymi kierowcami. Jako doświadczony dostawca nawigacji dla ciężarówek typu PND, rozumiemy największe bolączki tej branży, dlatego mogliśmy opracować rozwiązanie, które wypełnia lukę w ogólnych ofertach nawigacyjnych dostępnych w innych aplikacjach” - mówi Pim Spaanderman, Managing Director, TomTom Consumer.
W branży transportu ciężarowego punktualność ma kluczowe znaczenie, dlatego dokładne przewidywania ETA są niezwykle przydatne. Informacje na temat czasów przybycia dostarczane przez firmę TomTom nie tylko należą do najdokładniejszych na świecie - są one dostosowywane do danych o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, co daje kierowcom realistyczny obraz ich harmonogramu. Interfejs użytkownika (UI) w TomTom GO Navigation dla ciężarówek został zaprojektowany w taki sposób, aby zminimalizować rozproszenie uwagi i skupić ją na drodze - co jest szczególnie ważne dla osób podróżujących na długich, męczących trasach. Dzięki zgodności z systemem Android Auto™ kierowcy mogą również synchronizować swoją trasę z ekranem w desce rozdzielczej.
Uwzględniając takie czynniki jak rozmiar pojazdu i rodzaj ładunku, aplikacja dla ciężarówek pomaga zawodowym kierowcom być na bieżąco z ciągle zmieniającymi się przepisami drogowymi - takimi jak unikanie zakazanych tras i przestrzeganie ograniczeń klasy UN. Przygotowywane są także kolejne aktualizacje, dzięki którym nawigacja będzie zawierała wkrótce informacje m.in. o strefach niskoemisyjnych.
„Jako kierowca ciężarówki w trzecim pokoleniu mogę z całą pewnością stwierdzić, że ten dodatek pojawia się w samą porę. Możliwość korzystania z funkcji nawigacji TomTom dla dużych pojazdów w aplikacji to świetna wiadomość dla społeczności profesjonalnych kierowców,” mówi Luke Cuss, jeden z ambasadorów TomTom w obszarze ciężarówek. „Ta praca bywa trudna, ciężko nadążyć za zmieniającymi się warunkami drogowymi oraz przepisami, ale propozycja TomTom pomoże nam być na bieżąco i skupić się na drodze przed nami, cieszyć się jazdą i trzymać się harmonogramu”.
GO Navigation truck plan jest już dostępna dla użytkowników systemu Android w sklepie Google Play. Z okazji premiery, TomTom oferuje 50% zniżki dla tych, którzy zapiszą się na plan w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Android i Google Play są znakami towarowymi firmy Google LLC.

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.