TomTom dołączył do Fundacji Autoware
TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił dziś przystąpienie do Fundacji Autoware (ang. Autoware Foundation). Jest ona organizacją non-profit wspierającą projekty open-source, które przyspieszają rozwój technologii wspomagających jazdę autonomiczną.
Firma TomTom będzie wspierać Fundację Autoware, tworząc gotowy interfejs open-source do TomTom AutoStream. Pozwoli to użytkownikom i twórcom oprogramowania Autoware na skalowanie swoich aplikacji poprzez dostęp do globalnego zasięgu map wysokiej rozdzielczości firmy TomTom. AutoStream to innowacyjna usługa dostarczania map, która przesyła je do samochodu w czasie rzeczywistym, dzięki czemu automatyczne pojazdy mogą jeździć z najbardziej aktualną wersją mapy.
„Autoware jest prawdziwym liderem w dziedzinie dostarczania oprogramowania typu open-source dla jazdy autonomicznej,” powiedział Willem Strijbosch, Head of Autonomous Driving w TomTom. „Dołączenie do Fundacji Autoware umożliwi firmie TomTom dostęp do sieci światowych liderów w dziedzinie zautomatyzowanej jazdy oraz, co najważniejsze, zapewni platformę do dalszego testowania i promowania systemu AutoStream i innych komponentów automatycznej mapy drogowej”.
Jako członek premium, TomTom będzie zasiadał w komitecie Fundacji Autoware i będzie miał wpływ na opracowywanie strategii jej działalności.
„Cieszymy się, że możemy powitać firmę TomTom w Fundacji Autoware. Dzięki takiemu partnerowi, z wiedzą i możliwościami w zakresie tworzenia oraz utrzymywania skalowalnych globalnie map wysokiej rozdzielczości, będziemy mogli dalej rozwijać i wdrażać oprogramowania Autoware na całym świecie", powiedział Shinpei Kato, członek Rady Dyrektorów w Fundacji Autoware.

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.