Szybkie ładowanie samochodów elektrycznych na wyciągnięcie ręki… w Manufakturze
Manufaktura w Łodzi kontynuuje działania na rzecz środowiska. Inicjatywy, wpisane w strategię Manufaktury Dobrej Energii wprowadzają innowacyjne rozwiązania w branży retail. Po uruchomieniu farmy fotowoltaicznej na dachu galerii handlowej, przyszedł czas na kolejne działania, tym razem dla zwolenników elektromobilności. W łódzkim kompleksie ruszyła właśnie szybka stacja ładowania pojazdów elektrycznych uruchomiona przez Budimex Mobility.
Zielona zmiana
W Manufakturze działają dwie samoobsługowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych z silnikami elektrycznymi. Decyzja o ich montażu była nieprzypadkowa: - Zwolenników elektromobilności z roku na rok przybywa. W miarę rosnącej liczby elektrycznych pojazdów na drogach, istnieje także coraz większa potrzeba budowy infrastruktury ładowania. Inwestycje w ładowarki do aut elektrycznych są nie tylko potrzebne, ale także strategicznie istotne dla przyszłości tego sektora gospodarki. Oczywiście, należy też pamiętać o kwestiach formalnych, m.in. regulacjach prawnych Unii Europejskiej, która kładzie duży nacisk na zielony transport. Mając na uwadze, że coraz więcej naszych Gości przyjeżdża do Manufaktury tzw. elektrykami – chcemy wychodzić naprzeciw realnym potrzebom klientów – mówi Monika Długosz-Łempicka, dyrektor marketingu Manufaktury.
Do istniejących już ładowarek, dołączyła właśnie nowa stacja, która oferuje dostęp do trzech różnych typów wtyczek: CCS (szybkie złącze) o mocy 120kW, TYP 2 o mocy 22kW, CHAdeMO o mocy 50kW. Największą innowacją, która wyróżnia nową stację, jest złącze CCS, które umożliwia szybkie i efektywne ładowanie samochodu. Dostępna moc pozwala na naładowanie pojazdu od 20% do 80% w imponująco krótkim czasie: do 30 minut (przy założeniu baterii 100kWh).
Proces płatności jest prosty – wystarczy pobrać aplikację ELO City, która umożliwia zarówno rozpoczęcie procesu ładowania, jak i dokonanie płatności. Instrukcja obsługi ładowarki dostępna jest przy urządzeniu, a w razie problemów podany jest także numer kontaktowy do biura obsługi klienta. W aplikacji można także sprawdzić czy stacja jest dostępna (zaznaczone na zielono) lub czy jest używana (na niebiesko).
Warto również pamiętać, że w stacji dostępne są miejsca dla dwóch pojazdów ładowanych jednocześnie, jednak dla użytkowników wtyczki TYP 2 konieczne jest posiadanie własnego kabla.
Nowa stacja ładowania pojazdów znajduje się przy budynku galerii handlowej od strony ul. Drewnowskiej. Aby do niej dotrzeć, trzeba wjechać za szlaban obok sklepu Pepco. Dwa stanowiska znajdują się w niedalekiej odległości od otworzonych w 2021 roku trzech innych stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych, których operatorem jest ELOCITY.

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]
Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Prawo
Mikro-, małe i średnie firmy liczą na lepszy dostęp do finansowania. To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego

Sektor MŚP stanowi 99 proc. firm w Polsce i odpowiada za prawie połowę polskiego PKB. Dlatego od jego rozwoju w dużej mierze uzależniony jest wzrost gospodarczy. Ekonomiści wskazują jednak, że poziom inwestycji jest zbyt niski, by budować silne podstawy rozwoju. Jak wskazuje Rzecznik MŚP, przedsiębiorcy liczą na lepszy dostęp do finansowania bankowego. Chodzi nie tylko o wsparcie inwestycji w kraju, lecz również w ekspansji zagranicznej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.