Komunikaty PR

Rola haków holowniczych w transportowaniu przedmiotów zimą

2023-12-15  |  18:00
Biuro prasowe

Zima to wyjątkowo wymagający czas dla kierowców, zwłaszcza przy przewozie rzeczy na haku holowniczym. Bezpieczeństwo w tych warunkach zależy w dużym stopniu od jakości i właściwego użytkowania haków holowniczych, takich jak te produkowane przez Steinhof.

W sezonie jesienno-zimowym hak holowniczy bywa bezcennym akcesorium, które pomaga przewozić mało praktycznie przedmioty w przyczepkach. Bez znaczenia, czy będą to drzewka zamienione później w domach w choinki, czy drewno do opału domu. W każdym z tych przypadków należy zadbać o bezpieczeństwo przewozu zimą wszelkich towarów z pomocą haka holowniczego.

Stabilność i wytrzymałość haka holowniczego

W Steinhof bardzo dużą uwagę przykłada się do jakości projektu haków holowniczych. Ich jakość montażu ma wpływ na stabilność całego zestawu pojazdów w warunkach ograniczonej przyczepności nawierzchni, a także wytrzymałość samej konstrukcji haka holowniczego. Oczywiście drastyczne przekraczanie maksymalnego obciążenia haka, może naruszyć jego konstrukcję. Przestrzeganie zapisów w instrukcji obsługi haka holowniczego wspomaga zachowanie tych dwóch ważnych aspektów na optymalnym poziomie.

Regularna kontrola haka holowniczego

Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym samochody narażone są na kontakt z błotem, solą drogową i dużą ilością wilgoci. Prawidłowe zabezpieczenie haka holowniczego przed tymi czynnikami zapewnia bezpieczeństwo przewozu. Jeśli z jakichś przyczyn hak holowniczy był zapięty w mocowaniu, gdy nie był używany, a w tym czasie na jezdni pojawiło się błoto pośniegowe, przed zaczepieniem przyczepy dobrze jest skontrolować kulę haka holowniczego. Jeśli występują zabrudzenia, które mogą negatywnie wpływać na stabilność połączenia głowicy haka z zaczepem, należy je usunąć.

Regularna kontrola kuli haka holowniczego wraz z ewentualnym smarowaniem kuli haka, jeśli wymaga tego sytuacja, powinna być przeprowadzana, co około 1500 km jazdy z przyczepką.

Prawidłowe obciążenie i zabezpieczenie ładunku

Nawet najlepiej zaprojektowany hak holowniczy będzie miał spore problemy z utrzymaniem stabilności całego zestawu, jeśli przekroczymy jego maksymalne obciążenie. Dodatkowo złe zabezpieczenie ładunku, może być bezpośrednią przyczyną poślizgu przyczepki i doprowadzić do poważnego wypadku. Łącznie z wypadnięciem całego zestawu pojazdów z jezdni.

Ważne jest, aby ładunek rozłożyć równomiernie na powierzchni przyczepki i zadbać o jego stabilność w czasie transportu. Istotny jest środek ciężkości przewożonego przedmiotu. Im znajduje się on niżej, tym przyczepka powinna być stabilniejsza. Należy równocześnie   pamiętać, żeby nie przekroczyć dopuszczalnego nacisku statycznego na kulę haka.

Należy pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu ładunku przy pomocy specjalistycznych pasów transportowych o dostosowanej wytrzymałości. Konieczne jest również oznakowanie elementów wystających poza obrys przyczepki. Na koniec musimy pamiętać o maksymalnej dopuszczalnej masie przyczepy i całego zestawu pojazdu. W zależności od kategorii prawa jazdy mamy inne uprawnienia do przewozu ładunków i ich ciężaru.

Pamiętaj o widoczności

Bardzo ważna zimą jest także prawidłowa widoczność. Wiązka elektryczna przyczepki oraz gniazdo przy haku holowniczym muszą być sprawne. Światła pozycyjne, oświetlenie tablicy rejestracyjnej i kierunkowskazy wraz ze światłem biegu wstecznego (jeśli jest na wyposażeniu) są obowiązkowe.  Dlatego przed decyzją o przewozie określonego ładunku, dobrze jest to spokojnie sprawdzić i w razie problemów naprawić usterkę.

Haki holownicze Steinhof zaprojektowano do pracy w ekstremalnych warunkach. Kula haka holowniczego wraz z gniazdem elektrycznym są profesjonalnie zabezpieczone przed negatywnym wpływem wilgoci, soli drogowej i ujemnych temperatur. Kluczowe dla bezpieczeństwa przewozu rzeczy zimą, są planowanie, przygotowanie i brak pośpiechu, ponieważ to między innymi ten ostatni element jest przyczyną wielu problemów z bezpiecznym transportem ładunków zimą” - podsumowuje Dawid Tarchała - kierownik działu Badań i Rozwoju w Steinhof

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Mio MiVue C590 – doskonała jakość nagrań w super cenie Biuro prasowe
2024-04-30 | 10:42

Mio MiVue C590 – doskonała jakość nagrań w super cenie

Widoczne jak w wideorejestratorze Kamera samochodowa Mio MiVue C590 może poszczycić się zastosowaniem sensora Sony premium STARVIS. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się jasnymi i
Motoryzacja Pojazdy elektryczne to przyszłość miejskiej mobilności
2024-04-26 | 09:00

Pojazdy elektryczne to przyszłość miejskiej mobilności

W obliczu rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem powietrza, preferencje konsumentów na rynku transportowym ewoluują. Coraz więcej osób
Motoryzacja Klocki hamulcowe w ciężarówkach - poradnik Steinhof
2024-04-25 | 18:00

Klocki hamulcowe w ciężarówkach - poradnik Steinhof

Pojazdy ciężarowe są jednymi z najcięższych użytkowników dróg, jakich możemy spotkać każdego dnia. Sprawne hamulce w ciężarówkach są jedną z absolutnych podstaw

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Konsument

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.