Ponad 5 milionów pojazdów korzysta z map TomTom dla zautomatyzowanej jazdy
TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji poinformował, że już ponad pięć milionów zautomatyzowanych pojazdów (AV) poziomu pierwszego i drugiego SAE sprzedawanych przez producentów samochodów w Ameryce Północnej i Europie korzysta z TomTom ADAS Map. Dla firmy jest to kolejny krok milowy w obszarze oferowanych przez nią technologii zautomatyzowanej jazdy (AD).
W ciągu ostatnich trzech lat liczba pojazdów korzystających z map ADAS dostarczanych przez TomTom wzrosła dziesięciokrotnie. Dla porównania, tempo wzrostu sprzedaży pojazdów na tych dwóch kontynentach w tym samym okresie było o połowę mniejsze1.
TomTom zawarł również umowy z kilkoma z dziesięciu największych grup producentów samochodów na świecie jako dostawca map w wysokiej rozdzielczości (HD), w tym z trzema z pięciu największych2. TomTom HD Map została wybrana przez tych czołowych producentów samochodów, aby wspierać ich najbardziej zaawansowane technologie AD.
TomTom oczekuje, że sprzedaż map ADAS będzie nadal rosła szybciej niż rynek globalny
„Wybór map ADAS i HD przez największe na świecie grupy producentów samochodów jako wsparcie dla bezpieczeństwa, komfortu i wydajności najbardziej zaawansowanych funkcji zautomatyzowanej jazdy w ich pojazdach jest dowodem na jakość i solidność naszych rozwiązań,” powiedział Antoine Saucier, Managing Director, TomTom Automotive. „Obecnie wspieramy ponad pięć milionów zautomatyzowanych pojazdów poruszających się po drogach. W ciągu ostatnich kilku lat liczba ta znacznie się powiększyła, a dzięki naszym najnowszym umowom w najbliższych latach będzie nadal rosła szybciej niż rynek globalny, umacniając pozycję firmy TomTom jako lidera”.
Aktualnie TomTom ADAS Map wspiera ponad jedną trzecią wszystkich pojazdów AV wyposażonych w mapę ADAS. Rozwiązanie to dostarcza zaawansowanym systemom wspomagania kierowcy precyzyjne informacje na temat dróg na całym świecie, w tym o nachyleniu, pasach ruchu, krzywiznach i ograniczeniach prędkości. Dzięki temu umożliwia pojazdom lepsze przewidywanie sytuacji na drodze przed nimi, co zwiększa bezpieczeństwo jazdy, komfort i wydajność ekologiczną.
TomTom HD Map wspiera pojazdy z częściową lub pełną automatyzacją
TomTom HD Map to bardzo dokładne odwzorowanie drogi, zawierające niezliczone atrybuty, w tym modele i geometrię pasów ruchu, z dokładnością do kilku centymetrów. Mapa HD firmy TomTom może być używana do precyzyjnego lokalizowania pojazdu na drodze, wspomagania czujników w zrozumieniu otoczenia pojazdu oraz planowania manewrów. Dzięki tym cechom TomTom HD Map może być wykorzystywana do włączania i ulepszania różnych funkcji AD, takich jak autopilot i pilot na autostradzie, a także do pełnej automatyzacji jazdy (poziom piąty SAE).
1Dane dotyczące rzeczywistych i prognozowanych wielkości produkcji samochodów w latach 2019-2021 (źródło: ABI Research, sierpień 2021).
2Dane przedstawiają prognozowaną wielkość produkcji samochodów na rok 2021 (źródło: LMC Automotive, październik 2021).

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.