Ponad 5 milionów pojazdów korzysta z map TomTom dla zautomatyzowanej jazdy
TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji poinformował, że już ponad pięć milionów zautomatyzowanych pojazdów (AV) poziomu pierwszego i drugiego SAE sprzedawanych przez producentów samochodów w Ameryce Północnej i Europie korzysta z TomTom ADAS Map. Dla firmy jest to kolejny krok milowy w obszarze oferowanych przez nią technologii zautomatyzowanej jazdy (AD).
W ciągu ostatnich trzech lat liczba pojazdów korzystających z map ADAS dostarczanych przez TomTom wzrosła dziesięciokrotnie. Dla porównania, tempo wzrostu sprzedaży pojazdów na tych dwóch kontynentach w tym samym okresie było o połowę mniejsze1.
TomTom zawarł również umowy z kilkoma z dziesięciu największych grup producentów samochodów na świecie jako dostawca map w wysokiej rozdzielczości (HD), w tym z trzema z pięciu największych2. TomTom HD Map została wybrana przez tych czołowych producentów samochodów, aby wspierać ich najbardziej zaawansowane technologie AD.
TomTom oczekuje, że sprzedaż map ADAS będzie nadal rosła szybciej niż rynek globalny
„Wybór map ADAS i HD przez największe na świecie grupy producentów samochodów jako wsparcie dla bezpieczeństwa, komfortu i wydajności najbardziej zaawansowanych funkcji zautomatyzowanej jazdy w ich pojazdach jest dowodem na jakość i solidność naszych rozwiązań,” powiedział Antoine Saucier, Managing Director, TomTom Automotive. „Obecnie wspieramy ponad pięć milionów zautomatyzowanych pojazdów poruszających się po drogach. W ciągu ostatnich kilku lat liczba ta znacznie się powiększyła, a dzięki naszym najnowszym umowom w najbliższych latach będzie nadal rosła szybciej niż rynek globalny, umacniając pozycję firmy TomTom jako lidera”.
Aktualnie TomTom ADAS Map wspiera ponad jedną trzecią wszystkich pojazdów AV wyposażonych w mapę ADAS. Rozwiązanie to dostarcza zaawansowanym systemom wspomagania kierowcy precyzyjne informacje na temat dróg na całym świecie, w tym o nachyleniu, pasach ruchu, krzywiznach i ograniczeniach prędkości. Dzięki temu umożliwia pojazdom lepsze przewidywanie sytuacji na drodze przed nimi, co zwiększa bezpieczeństwo jazdy, komfort i wydajność ekologiczną.
TomTom HD Map wspiera pojazdy z częściową lub pełną automatyzacją
TomTom HD Map to bardzo dokładne odwzorowanie drogi, zawierające niezliczone atrybuty, w tym modele i geometrię pasów ruchu, z dokładnością do kilku centymetrów. Mapa HD firmy TomTom może być używana do precyzyjnego lokalizowania pojazdu na drodze, wspomagania czujników w zrozumieniu otoczenia pojazdu oraz planowania manewrów. Dzięki tym cechom TomTom HD Map może być wykorzystywana do włączania i ulepszania różnych funkcji AD, takich jak autopilot i pilot na autostradzie, a także do pełnej automatyzacji jazdy (poziom piąty SAE).
1Dane dotyczące rzeczywistych i prognozowanych wielkości produkcji samochodów w latach 2019-2021 (źródło: ABI Research, sierpień 2021).
2Dane przedstawiają prognozowaną wielkość produkcji samochodów na rok 2021 (źródło: LMC Automotive, październik 2021).

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.