Lexus LX - specjalny egzemplarz dla dziecka z niepełnosprawnością
Lexus i Cerebral Palsy Foundation, organizacja specjalizująca się w pomocy osobom z porażeniem mózgowy, opracowały wyjątkowy pojazd. Przypominające Lexusa LX autko stworzono specjalnie z myślą o dziecku zmagającym się z chorobą.
Nietypowy samochód opracowano specjalnie dla Finley Smallwood i przekazano nowej właścicielce w marcu, który w Stanach Zjednoczonych jest Narodowym Miesiącem Świadomości o Porażeniu Mózgowym. Jednym z największych wyzwań dla dzieci, które dotknęła ta choroba jest możliwość odnalezienia się w środowisku i zabawy, jak robią to rówieśnicy. Miniaturowy Lexus LX ma to ułatwić.
Niewielkie, dziecięce auto zostało specjalnie dostosowane do potrzeb osoby z niepełnosprawnością.
Fioletowy i miniaturowy Lexus LX
Finley może mieć problemy z siedzeniem przez dłuższy czas, dlatego jedną z najważniejszych modyfikacji było zamontowanie odpowiedniego fotela. Siedzisko jest inspirowane sportowymi siedzeniami i ma lepsze podparcie boczne dzięki specjalnej wyściółce. Fotel wyposażono ponadto w regulowany zagłówek, a kierowcę pewnie przytrzymują pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Lexus należący do Finley ma także powiększone drzwi i obniżony prześwit, by łatwiej było jej zająć miejsce w środku.
Sterowany joystickiem
Osoby z porażeniem mózgowym często nie mają wystarczająco siły, by przez dłuższy czas kręcić kierownicą. Mogą mieć również problem z operowaniem pedałami. Dlatego swoją miniaturową terenówką Finley steruje za pomocą joysticka umieszczonego w podłokietniku obok fotela, co pozwala jej poruszać się swobodnie. Dziecięcego Lexusa pokryto zaś fioletowym lakierem, ulubioną barwą nowej właścicielki.
Krok w przyszłość
„Tworzymy samochody wokół sztuki i nauki o ludzkich potrzebach. W tym wypadku chcieliśmy pójść dalej i odkryć, co to może znaczyć dla dziecka z porażeniem mózgowym, które nie może się cieszyć swobodą poruszania się, jaką cieszą się inne dzieci” – mówi Cooper Ericksen, Lexus Group Vice President Product Planning & Strategy w amerykańskim oddziale koncernu Toyota. „Wszystkie modyfikacje wpływają na życie jednego wyjątkowego dziecka” – dodaje Ericksen, „ale jednocześnie otwierają drzwi do odkrywania ogromnego potencjału, jaki daje projektowanie skupione na człowieku”.

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia
Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Transport
Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.