Lexus LX - specjalny egzemplarz dla dziecka z niepełnosprawnością
Lexus i Cerebral Palsy Foundation, organizacja specjalizująca się w pomocy osobom z porażeniem mózgowy, opracowały wyjątkowy pojazd. Przypominające Lexusa LX autko stworzono specjalnie z myślą o dziecku zmagającym się z chorobą.
Nietypowy samochód opracowano specjalnie dla Finley Smallwood i przekazano nowej właścicielce w marcu, który w Stanach Zjednoczonych jest Narodowym Miesiącem Świadomości o Porażeniu Mózgowym. Jednym z największych wyzwań dla dzieci, które dotknęła ta choroba jest możliwość odnalezienia się w środowisku i zabawy, jak robią to rówieśnicy. Miniaturowy Lexus LX ma to ułatwić.
Niewielkie, dziecięce auto zostało specjalnie dostosowane do potrzeb osoby z niepełnosprawnością.
Fioletowy i miniaturowy Lexus LX
Finley może mieć problemy z siedzeniem przez dłuższy czas, dlatego jedną z najważniejszych modyfikacji było zamontowanie odpowiedniego fotela. Siedzisko jest inspirowane sportowymi siedzeniami i ma lepsze podparcie boczne dzięki specjalnej wyściółce. Fotel wyposażono ponadto w regulowany zagłówek, a kierowcę pewnie przytrzymują pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Lexus należący do Finley ma także powiększone drzwi i obniżony prześwit, by łatwiej było jej zająć miejsce w środku.
Sterowany joystickiem
Osoby z porażeniem mózgowym często nie mają wystarczająco siły, by przez dłuższy czas kręcić kierownicą. Mogą mieć również problem z operowaniem pedałami. Dlatego swoją miniaturową terenówką Finley steruje za pomocą joysticka umieszczonego w podłokietniku obok fotela, co pozwala jej poruszać się swobodnie. Dziecięcego Lexusa pokryto zaś fioletowym lakierem, ulubioną barwą nowej właścicielki.
Krok w przyszłość
„Tworzymy samochody wokół sztuki i nauki o ludzkich potrzebach. W tym wypadku chcieliśmy pójść dalej i odkryć, co to może znaczyć dla dziecka z porażeniem mózgowym, które nie może się cieszyć swobodą poruszania się, jaką cieszą się inne dzieci” – mówi Cooper Ericksen, Lexus Group Vice President Product Planning & Strategy w amerykańskim oddziale koncernu Toyota. „Wszystkie modyfikacje wpływają na życie jednego wyjątkowego dziecka” – dodaje Ericksen, „ale jednocześnie otwierają drzwi do odkrywania ogromnego potencjału, jaki daje projektowanie skupione na człowieku”.

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje
Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Konsument
Za trzy miesiące ruszy w Polsce system kaucyjny. Wątpliwości budzą kwestie rozliczeń i podatków

Zaledwie trzy miesiące zostały do startu systemu kaucyjnego w Polsce. Kaucje obejmą szklane i plastikowe butelki oraz puszki z napojami. To duża zmiana dla producentów napojów, sklepów i konsumentów oraz pośredniczących w zbiórce operatorów systemów kaucyjnego. Na razie przepisy są na tyle niedoprecyzowane, że budzą wiele wątpliwości w kwestii rozliczania podatków czy rozliczeń z operatorami. Producenci będą musieli płacić podatek od niezwróconych butelek, co zwiększy ich koszty.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.