Ford wybiera TomTom Global Traffic Service dla nowej generacji systemu SYNC
TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, podpisał wieloletnią, globalną umowę, w ramach której dostarczy usługę trafficową w czasie rzeczywistym do systemu SYNC® Forda. Zupełnie nowy model pickup F-150, zaprezentowany kilka dni temu, oraz mający wkrótce swoją premierę, w pełni elektryczny Mustang Mach-E SUV są pierwszymi pojazdami Forda, w których zastosowano tę technologię.
TomTom Traffic dostarcza dokładne dane o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, które będą informować kierowców Forda i mogą im pomóc skrócić czas podróży. Serwis trafficowy firmy TomTom przetwarza codziennie ponad 70 milionów godzin jazdy, pochodzących z miliardów anonimowych punktów danych. Aktualizując ogromną ilość danych co 30 sekund, firma TomTom może przewidzieć ruch drogowy zanim jeszcze do niego dojdzie.
„Producenci samochodów wybierają system TomTom Traffic ze względu na jego dokładność, aktualność i niezawodność", powiedział Antoine Saucier, Managing Director, TomTom Automotive. „Decyzja Forda o włączeniu usługi TomTom Traffic do nowej generacji systemu SYNC jest kolejnym krokiem w kierunku naszej wizji świata wolnego od zatorów komunikacyjnych".
Usługa TomTom Traffic jest dostępna w 79 krajach na całym świecie i zasilana przez ponad 600 milionów urządzeń. Z usługi tej korzystają producenci samochodów, twórcy aplikacji i przedsiębiorstwa w wielu różnych rozwiązaniach związanych z mobilnością.

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.