E-paliwa i biopaliwa: sposób na zrównoważoną mobilność
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed współczesnym społeczeństwem jest transformacja energetyczna. Termin ten oznacza przejście od wykorzystywania źródeł energii o wysokim śladzie węglowym do źródeł odnawialnych. Jest to scenariusz, w którym stopniowemu odchodzeniu od paliw kopalnych będzie musiała towarzyszyć konkurencyjna cenowo produkcja energii, co jest niezbędnym warunkiem zapewnienia transformacji zrównoważonej nie tylko dla środowiska, ale także dla społeczeństwa.
Sektor motoryzacyjny rozpoczął już zmiany: temat mobilności elektrycznej dominuje w debacie publicznej, ale biorąc pod uwagę obecną technologię, nie może to być jedyna droga naprzód. Inne formy dostaw energii, takie jak wodór, e-paliwa i biopaliwa, stanowią alternatywne ścieżki dywersyfikacji jej źródeł.
Biopaliwa
Mimo że według raportu Global EV Outlook 2024 opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, sprzedaż pojazdów elektrycznych ma osiągnąć 17 milionów sztuk w 2024 roku, większość pojazdów na drogach nadal będzie napędzana klasycznym paliwem. Aby zaspokoić popyt na paliwa alternatywne, PETRONAS proponuje i wspiera różne inicjatywy, w tym projekty badawczo-rozwojowe poświęcone rozwiązaniom, które mogą zasilać tradycyjne pojazdy. Jednym z nich są biopaliwa, które pochodzą z przetwarzania substancji organicznych, głównie pochodzenia roślinnego, również odpadów miejskich. W ten sposób, dzięki wykorzystaniu materiałów odpadowych z łańcuchów dostaw, takich jak odpady rolnicze i komunalne, proces przekształcania w paliwo jest mniej szkodliwy z punktu widzenia śladu węglowego, a w niektórych przypadkach nawet pod względem zużycia energii.
Z toru na drogę
PETRONAS patrzy w przyszłość, dążąc do poprawy metod produkcji biopaliw poprzez inwestowanie w innowacyjne obiekty i nowe partnerstwa, ale jest również zaangażowany w zaspokajanie obecnego zapotrzebowania na paliwa o mniejszym wpływie na środowisko. Z pomocą swoich centrów badawczo-technologicznych w Turynie i Bangi w Malezji, PETRONAS Lubricants International (PLI) stworzył zrównoważone paliwo E10, składające się w 10% z niespożywczego etanolu drugiej generacji. Jest ono wykorzystywane przez zespół Formuły 1 Mercedes-AMG PETRONAS. Rozwiązanie to nie ogranicza się do torów wyścigowych: w rzeczywistości cała flota zespołu Formuły 1 była zasilana biopaliwem HVO100 w dziewięciu europejskich wyścigach sezonu 2023. Był to kolejny krok w kierunku osiągnięcia celu: zerowej emisji netto do 2050 roku.
Praca Centrów Badań i Technologii PLI przynosi korzyści nie tylko sportowcom, ale także zwykłym kierowcom. Wnioski wyciągnięte na torze są przenoszone na drogę. Jest to proces, w którym paliwa i płyny z jednomiejscowych samochodów Hamiltona i Russella, trafiają do samochodów codziennego użytku.
Cel na 2026
Formuła 1 testuje także kolejną wielką zmianę: e-paliwa. Jest to klasa paliw syntetycznych wytwarzanych przy użyciu dwutlenku węgla wychwytywanego z powietrza wraz z wodorem uzyskiwanym głównie w procesie elektrolizy przy użyciu zrównoważonych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa, słoneczna, wodna i jądrowa.
Tego typu paliwa zostaną wprowadzone do F1 od sezonu 2026. Zespoły takie jak Mercedes-AMG PETRONAS Formula 1 Team rozpoczęły prace badawcze już jakiś czas temu. Ulepszenie paliwa dla F1 w 2026 r. będzie poważnym wyzwaniem dla branży pod względem zrównoważonego rozwoju i, ogólnie rzecz biorąc, poważnym wyzwaniem naukowym i przemysłowym. Aby spełnić zaawansowane wymagania określone dla paliwa, będziemy musieli skomponować benzynę PETRONAS Primax z nowym zestawem składników, wykorzystując nasze rozległe know-how w zakresie tworzenia paliw. Formuła 1 to wyjątkowa przestrzeń, pozwalająca wybrać najlepiej działające składniki chemiczne i zweryfikować badania naukowe. Naszą misją jest więc zapewnienie, że nasi klienci również skorzystają z tych innowacji.
Andrea Dolfi, Head, R&D Fluid Technology Solutions
Salvatore Schembri, Project Leader (F1 Project)

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Edukacja
W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat

Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z rozwojem cyfrowym, kluczowe jest rozwijanie umiejętności społecznych od najmłodszych lat, m.in. uważności. Fundacja Orange w ramach programu MegaMisja chce budować takie kompetencje u przedszkolaków i młodszych uczniów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.