Częstochowa centrum innowacji. Komercyjny tor zderzeniowy otrzymuje homologację.
Rumour PR
Al. Rzeczypospolitej 17/30
02-972 Warszawa
katarzyna.rossa|rumour.pl| |katarzyna.rossa|rumour.pl
+48503066001
https://rumour.pl/
Ważny krok dla branży bezpieczeństwa dzieci w podróżach samochodowych. Polski producent fotelików samochodowych Avionaut uzyskuje homologację dla swojego toru testowego. To kolejna inicjatywa firmy w kierunku dostosowania się do europejskich norm bezpieczeństwa w zakresie transportu dzieci. Certyfikacja toru, jako element szerszych europejskich wysiłków na rzecz ochrony młodych pasażerów, podkreśla zaangażowanie branży w poprawę bezpieczeństwa dzieci w podróży.
Inicjatywa uzyskania homologacji dla własnego toru zderzeniowego to nie tylko dążenia firmy do usprawnienia procesów testowania fotelików własnej produkcji. Avionaut prowadzi również branżę w kierunku wykorzystywania bardziej zaawansowanych technologicznie procedur. To przykład tego, jak prywatne przedsiębiorstwo może odegrać kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg. Inicjatywa ta, spełniając założenia regulacji ONZ nr 129 (i-Size), podnosi standardy bezpieczeństwa fotelików samochodowych, gwarantując ich zgodność z globalnymi wymaganiami.
i-Size, czyli jak Unia walczy o bezpieczeństwo małych podróżujących
Regulacja ONZ nr 129, znana inaczej pod nazwą i-Size, to zgodnie z zapisem unijnego dziennika urzędowego: zbiór jednolitych przepisów dotyczących homologacji ulepszonych urządzeń przytrzymujących dla dzieci stosowanych na pokładach pojazdów silnikowych [2021/1806].
Ta długa i skomplikowana nazwa oznacza tak naprawdę zestaw norm mających na celu poprawę bezpieczeństwa fotelików samochodowych dla dzieci. Skupia się na lepszej ochronie głowy i szyi, wprowadza wymogi dotyczące testów na uderzenia boczne, oraz promuje montowanie fotelików za pomocą systemu ISOFIX, co zwiększa stabilność i ułatwia prawidłową instalację. Regulacja ta również zaleca, aby dzieci podróżowały w pozycji tyłem do kierunku jazdy przynajmniej do 15 miesiąca życia, co znacząco podnosi poziom ich bezpieczeństwa w samochodzie. Ostatnia z tych rekomendacji jest też obowiązkowym wymogiem w szwedzkim Test Plus, który równolegle do norm europejskich, skupia się na wyjątkowo rygorystycznym badaniu bezpieczeństwa w zderzeniach frontalnych. Wszystko to ma na celu zapewnienie, że foteliki samochodowe są jak najbardziej bezpieczne i efektywnie chronią dzieci w wypadkach.
Homologacja drogą do zwiększenia bezpieczeństwa
Tor testowy Avionaut, zlokalizowany w Polsce, a konkretniej w Częstochowie, to jedna z nielicznych komercyjnych jednostek tego typu w kraju, który posiada homologację. Oznacza to przede wszystkim, że spełnia globalne normy bezpieczeństwa. Avionaut, który szczyci się stuprocentowym kapitałem europejskim, do prac nad modernizacją toru zatrudnił najlepszych inżynierów w Europie, a prace nad uzyskaniem homologacji trwały od sierpnia 2023 roku. Nowo nabyte uprawnienia firma wykorzystuje w pierwszej kolejności do udoskonalania standardów bezpieczeństwa w swoich aktualnych produktach. Dzięki temu, na rynek wypuszcza nową odsłonę znanego wcześniej fotelika COSMO – pod nazwą COSMO 2.0 Easy.
Przyszłość i innowacje
W miarę ewolucji motoryzacji w kierunku cyfryzacji, dekarbonizacji i automatyzacji, istnieje wiele możliwości dalszych prac nad zwiększaniem bezpieczeństwa dzieci. Avionaut, w ramach eksploatacji toru testowego może przodować w badaniach i implementacji technologii związanych z reaktywną ochroną fotelików dostosowaną do warunków jazdy, systemami monitorowania prawidłowego montażu fotelika czy automatycznego dostosowywania pozycji siedzącego w czasie rzeczywistym. Takie rozwiązania to na razie śpiewka przyszłości, ale rozwój testów oraz integracja i walidacja nowych technologii w kontrolowanych warunkach sprzyja kształtowaniu nowych standardów bezpieczeństwa w transporcie dzieci.
O Avionaut
Avionaut to innowacyjna polska firma specjalizująca się w produkcji wysokiej jakości fotelików samochodowych dla dzieci. Założona z pasji do bezpieczeństwa i komfortu najmłodszych, w ciągu 13 lat obecności na rynku, uznanie oraz oficjalną certyfikację AGR zyskała dzięki zachowaniu najwyższych standardów w ochronie zdrowego kręgosłupa. Pozytywnie oceniany zarówno w niemieckich testach ADAC oraz rygorystycznym szwedzkim Plus Test, Avionaut łączy nowoczesne rozwiązania inżynieryjne z estetycznym designem, dbając o to, aby każdy fotelik był nie tylko bezpieczny, ale również wygodny i łatwy w użytkowaniu. Avionaut wyróżnia się na rynku jako jedyna firma w Europie, która realizuje cały proces produkcji w jednej, polskiej fabryce, korzystając wyłącznie z własnych, lokalnie wyprodukowanych i opatentowanych komponentów. Więcej na temat marki Avionaut znajdziesz na stronie https://avionaut.com/pl/.

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Nauka
Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze

Współpraca pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w obszarze akademickim szybko się rozwija. Dotyczy to nie tylko wymiany studenckiej i edukacji transnarodowej, ale przede wszystkim strategicznych partnerstw między instytucjami i uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na współpracę między firmami z obu krajów. W efekcie dynamika współpracy gospodarczej Polski z Wielką Brytanią stale rośnie, podobnie jak wartość brytyjskich inwestycji czy firm z udziałem brytyjskiego kapitału.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.