Młodzi Polacy w konkursie dla najzdolniejszych na świecie
Trzy projekty przygotowane przez młode talenty z Polski biorą udział w Regeneron ISEF – najważniejszym konkursie dla młodych naukowców na świecie! W tegorocznej edycji, pośród najzdolniejszych, młodych badaczy i innowatorów znaleźli się Piotr Węgrzyn, Grzegorz Barański oraz Kornelia Wieczorek i Diana Serjant. Wydarzenie, w którym weźmie ponad 1800 uczniów z całego świata, od 11 maja odbywa się w Los Angeles.
Już za kilka dni młodzi polscy naukowcy wyruszą podbijać Los Angeles podczas tegorocznej edycji konkursu Regeneron ISEF – najważniejszego międzynarodowego konkursu naukowego, podczas którego młodzież z całego świata walczy o stypendia o łącznej wartości ponad 100 tys. dolarów oraz wyjazdy naukowe, staże i nagrody specjalne – w tym nagrodę Gordona E. Moore’a za badania ważne dla przyszłych pokoleń czy Craiga R. Barreta za projekt integrujący technologię, inżynierię i matematykę. Na konkursie Regeneron ISEF swoją naukową drogę rozpoczęło aż 27 noblistów.
W tym gronie mogą znaleźć się także młodzi z Polski – Kornelia Wieczorek i Diana Serjant – uczennice III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, które stworzyły autorski ekologiczny nawóz. Dziewczyny prowadzą badania nad hormonem etylenu w roślinach. Swój projekt zaprezentują w kategorii „Plant Science” (nauka nad roślinami), nad którą patronat objęła organizacja Society for Science. Grzegorz Barański z Warszawy, absolwent Szkoły w Chmurze w Los Angeles zaprezentuje aplikację mobilną „Where to park”- system wykorzystujący otwarte dane publiczne oraz sztuczną inteligencję do odnajdywania najbliższych i najbardziej opłacalnych miejsc parkingowych w miastach. Projekt zakwalifikowano do kategorii „Systems Software” (oprogramowania systemowe), sponsorowanej przez Microsoft. Ostatnim z polskiej reprezentacji młodych naukowców jest wrocławianin Piotr Węgrzyn, którzy od podstaw, samodzielnie stworzył procesor, projektując każdy element. Tworzony układ wraz oprogramowaniem tworzy funkcjonalny komputer. Jego kategoria konkursowa to „Embended systems” (systemy wbudowane).
Piotr to zwycięzca ogólnopolskiego konkursu Explory – najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce. Uznanie jurorów Explory to jedyna szansa na zakwalifikowanie się do Regeneron ISEF. Jego organizatorem jest Fundacja Zaawansowanych Technologii odkrywająca, wspierająca i tworząca społeczność młodych badaczy i wynalazców.
– Explory to inicjatywa, która ma na celu otwierać młodym talentom drzwi do świata nauki, nowych technologii i biznesu. Oprócz finansowego i merytorycznego wsparcia, jakie oferujemy młodym, chcemy także by pokazywali swoje rewelacyjne pomyły również za granicą – mówi Ewa Babicka z Fundacji Zaawansowanych Technologii, która będzie towarzyszyć młodym podczas wyprawy do Kalifornii – Udział w Regeneron ISEF to niezwykła szansa na konfrontację swoich pomysłów z największymi umysłami współczesnej nauki oraz rówieśnikami z całego globu. Trzymamy kciuki za tegoroczną delację – dodaje.
Explory to środowisko łączące młodych innowatorów z autorytetami świata nauki i technologii. Co roku, grono jurorów ma nniezwykle trudne zadanie w wyborze zwycięzców i polskiej reprezentacji na Regeneron ISEF. Tak było i tym razem: – Co roku jestem pod ogromnym wrażeniem kreatywności i talentu uczestników konkursu Explory. Każde zgłoszenie to niepowtarzalna podróż przez świat wyobraźni i wiedzy. Wybór zwycięzców to prawdziwe wyzwanie, jednak to dowód na to, że eksploracja nie zna granic. –jak można przeczytać w wypowiedzi Anny Borkowskiej, Dyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, długoletniej jurorki Explory.
Młodych innowatorów oceniać będzie interdyscyplinarne, międzynarodowe jury Wyniki konkursu Regeneron ISEF poznamy w piątek, 17 maja. Relację z całego wydarzenia będzie można śledzić na Facebooku i Instagramie Explory.
Najlepsi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024
Program edukacyjny Next Engineers w Polsce
Świat Młodych Badaczy odkrywa tajemnice nauki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.