Komunikaty PR

Młodzi Polacy w konkursie dla najzdolniejszych na świecie

2024-05-02  |  01:00
Biuro prasowe

Trzy projekty przygotowane przez młode talenty z Polski biorą udział w Regeneron ISEF – najważniejszym konkursie dla młodych naukowców na świecie! W tegorocznej edycji, pośród najzdolniejszych, młodych badaczy i innowatorów znaleźli się Piotr Węgrzyn, Grzegorz Barański oraz Kornelia Wieczorek i Diana Serjant. Wydarzenie, w którym weźmie ponad 1800  uczniów z całego świata, od 11 maja odbywa się w Los Angeles.

Już za kilka dni młodzi polscy naukowcy wyruszą podbijać Los Angeles podczas tegorocznej edycji konkursu Regeneron ISEF – najważniejszego międzynarodowego konkursu naukowego, podczas którego młodzież z całego świata walczy o stypendia o łącznej wartości ponad 100 tys. dolarów oraz wyjazdy naukowe, staże i nagrody specjalne – w tym nagrodę Gordona E. Moore’a za badania ważne dla przyszłych pokoleń czy Craiga R. Barreta za projekt integrujący technologię, inżynierię i matematykę. Na konkursie Regeneron ISEF swoją naukową drogę rozpoczęło aż 27 noblistów.

W tym gronie mogą znaleźć się także młodzi z Polski – Kornelia Wieczorek i Diana Serjant – uczennice III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, które stworzyły autorski ekologiczny nawóz. Dziewczyny prowadzą badania nad hormonem etylenu w roślinach. Swój projekt zaprezentują w kategorii „Plant Science” (nauka nad roślinami), nad którą patronat objęła organizacja Society for Science.  Grzegorz Barański z Warszawy, absolwent Szkoły w Chmurze w Los Angeles zaprezentuje aplikację mobilną „Where to park”- system wykorzystujący otwarte dane publiczne oraz sztuczną inteligencję do odnajdywania najbliższych i najbardziej opłacalnych miejsc parkingowych w miastach. Projekt zakwalifikowano do kategorii „Systems Software” (oprogramowania systemowe), sponsorowanej przez Microsoft. Ostatnim z polskiej reprezentacji młodych naukowców jest wrocławianin Piotr Węgrzyn, którzy od podstaw, samodzielnie stworzył procesor, projektując każdy element. Tworzony układ wraz oprogramowaniem tworzy funkcjonalny komputer. Jego kategoria konkursowa to „Embended systems” (systemy wbudowane).

Piotr to zwycięzca ogólnopolskiego konkursu Explory – najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce. Uznanie jurorów Explory to jedyna szansa na zakwalifikowanie się do Regeneron ISEF. Jego organizatorem jest Fundacja Zaawansowanych Technologii odkrywająca, wspierająca i tworząca społeczność młodych badaczy i wynalazców.

Explory to inicjatywa, która ma na celu otwierać młodym talentom drzwi do świata nauki, nowych technologii i biznesu. Oprócz finansowego i merytorycznego wsparcia, jakie oferujemy młodym, chcemy także by pokazywali swoje rewelacyjne pomyły również za granicą – mówi Ewa Babicka z Fundacji Zaawansowanych Technologii, która będzie towarzyszyć młodym podczas wyprawy do Kalifornii – Udział w Regeneron ISEF to niezwykła szansa na konfrontację swoich pomysłów z największymi umysłami współczesnej nauki oraz rówieśnikami z całego globu. Trzymamy kciuki za tegoroczną delację – dodaje.  

Explory to środowisko łączące młodych innowatorów z autorytetami świata nauki i technologii. Co roku, grono jurorów ma nniezwykle trudne zadanie w wyborze zwycięzców i polskiej reprezentacji na Regeneron ISEF. Tak było i tym razem: – Co roku jestem pod ogromnym wrażeniem kreatywności i talentu uczestników konkursu Explory. Każde zgłoszenie to niepowtarzalna podróż przez świat wyobraźni i wiedzy. Wybór zwycięzców to prawdziwe wyzwanie, jednak to dowód na to, że eksploracja nie zna granic. –jak można przeczytać w wypowiedzi Anny Borkowskiej, Dyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, długoletniej jurorki Explory.  

Młodych innowatorów oceniać będzie interdyscyplinarne, międzynarodowe jury Wyniki konkursu Regeneron ISEF poznamy w piątek, 17 maja. Relację z całego wydarzenia będzie można śledzić na Facebooku i Instagramie Explory.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Edukacja Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25
2024-12-17 | 11:10

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

W dniach 10–12 listopada 2025 roku Warszawa stanie się centrum dyskusji o przyszłości europejskiego lotnictwa. Lazarski Aviation Academy będzie gospodarzem Europejskiej Konferencji
Edukacja AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
2024-12-12 | 13:00

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej

Zespół AGH Space Systems wygrał prestiżowe zawody łazików marsjańskich w USA. Uczelnia świętuje ten ogromny sukces i konsekwentnie prowadzi wieloetapową transformację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Prawo

Bankowość

Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.