Medical Inventi rozpoczyna komercjalizację FlexiOss®
Innowacyjny preparat implantacyjny, wyprodukowany przez Medical Inventi, z powodzeniem wspiera pacjentów ortopedycznych, stomatologicznych oraz weterynaryjnych. Flagowym produktem Spółki zajmującej się komercjalizacją badań naukowych w profilaktyce i ochronie zdrowia jest FlexiOss® – kompozyt kościozastępczy stosowany w ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Aktualnie Spółka jest na etapie komercjalizacji „sztucznej kości”, a wprowadzenie tego produktu na szeroki rynek odbywa się przy pomocy środków własnych. Medical Inventi planuje pozyskanie nowego kapitału na początku 2023 r.
Spółka Medical Inventi powstała w ramach aktywnej współpracy środowiska naukowego oraz biznesu, jako inicjatywa środowiska akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Celem firmy jest komercjalizacja badań naukowych wdrażanych na potrzeby profilaktyki i ochrony zdrowia ludzkiego. Najważniejszym produktem Spółki jest materiał kościozastępczy – FlexiOss® – który po wszczepieniu korzystnie integruje się z kością pacjenta wspierając proces odbudowy naturalnej tkanki kostnej.
- FlexiOss® to innowacyjny bioaktywny kompozyt kościozastępczy opracowany przez zespół prof. dr hab. Grażyny Ginalskiej i dr hab. Anny Belcarz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Produkt powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie lekarzy ortopedów po doświadczeniach z formą sypką preparatów kościozastępczych, która nie sprawdzała się na salach operacyjnych. Dzięki wysokiej bioaktywności znacząco wpływa na proces rekonstrukcji kości - mówi Maciej Maniecki, Prezes Zarządu Medical Inventi.
- FlexiOss® daje dużą swobodę osobie operującej, pozwalając wypełnić ubytki dużych rozmiarów o nieregularnym kształcie. Dzięki swoim właściwościom produkt może ułatwić pracę lekarzom prowadzącym niejednokrotnie wielogodzinne operacje. Dodatkowo, materiał wchłania płyny, m.in. krew, osocze, roztwory leków, dzięki czemu może pełnić rolę nośnika substancji biologicznych, a zwłaszcza leków przeciwbakteryjnych. Pozwala to ograniczyć aplikację antybiotyków w okresie okołozabiegowym. Z punktu widzenia pacjenta, FlexiOss® daje możliwość prawidłowej odbudowy tkanki kostnej, małego ryzyka zakażenia i odrzutu gojenia, uniknięcia uczuleń i ognisk zapalnych - mówi prof. dr hab. Grażyna Ginalska, przewodnicząca Rady Naukowej Medical Inventi.
FlexiOss® z powodzeniem stosowany jest u pacjentów ortopedycznych, u których ubytek kostny wynosił do 7 cm. Produkt chroni prawnie m.in. europejski patent Bioactive composite and process for the production of the bioactive composite, który gwarantuje aktywną ochronę na terenie Austrii, Hiszpanii, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Anglii i Irlandii. W czerwcu br. spółka otrzymała dopuszczenie do dystrybucji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także na etapie pre-submission złożyła dokumentację do Agencji Żywności i Leków w USA (FDA), mającą na celu uzyskanie dopuszczenie do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych.
Obok flagowego produktu Medical Inventi, którym jest kompozyt kościozastępczy FlexiOss® do zastosowań w ortopedii oraz traumatologii narządu ruchu, innymi produktami z portfolio spółki są FlexiOss®Dent – dedykowany chirurgii stomatologicznej oraz FlexiOss®Vet – weterynarii.
- Obecnie budujemy sieć dystrybucji naszych produktów. W pierwszej kolejności stawiamy na rynek ortopedyczny i ekspansję na rynki zagraniczne: CEE, MEA, Europę, USA oraz kraje arabskie. Jednocześnie realizujemy projekty badawczo-rozwojowe (badania kliniczne lub zabiegi eksperymentalne), które mają za zadanie prowadzić do poszerzenia zastosowania naszego wyrobu w nowych obszarach, takich jak np. onkologia ortopedyczna. Jesteśmy również otwarci na nowe projekty B+R, komplementarne do produktów przez nas posiadanych, które pozwalają na relatywnie szybkie zwiększenie naszego portfolio produktów - dodaje Maciej Maniecki, prezes zarządu Medical Inventi.
W czerwcu br. Medical Inventi po raz kolejny znalazła się w gronie innowacyjnych startupów medycznych w najnowszym raporcie Top Disruptors in Healthcare. W tegorocznej edycji zaprezentowane zostały 144 podmioty z sektora ochrony zdrowia.
W 2023 roku spółka rozważa pozyskanie kapitału od inwestorów na dalszy dynamiczny rozwój.
Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji
Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych
Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.